Simona Halep, în premieră campioană la Wimbledon. Cum s-a văzut victoria pe Aleea de sub Tâmpa

Simona Halep a câştigat turneulul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams după numai 55 de minute de joc.

Simona Halep a evoluat perfect în finala de la Wimbledon, a făcut ceea ce trebuia să facă în fața Serenei Williams, a servit foarte bine cu primul serviciu (83%), a făcut doar 3 erori neforțate (26 de partea americancei), a alergat pe tot terenul și și-a forțat de fiecare dată adversara să mai lovească o dată. După doar 55 de minute, Simona s-a impus cu 6-2, 6-2 și a câștigat al doilea titlu de Grand Slam, după ceea ce a fost, probabil, cel mai bun meci din carieră.

Meciul Simonei a transmis în direct de organizatorii Crosului Hospice, pe un ecran de mari dimensiuni, în paralel cu alergarea pe bandă de 12 ore a lui Robert Hajnal.

De altfel, Hajnal a terminat cursa cu doar câteva minute înainte de finalul meciului de la Wimbledon.