Prima participare, prima medalie pentru brașovenii de la BlueStreamline. Cine sunt cei 12 studenți ai Universității Transilvania din Brașov care au impresionat Europa

Echipa BlueStreamline, a Universității Transilvania din Brașov, a fost, în acest an, la prima participare la competiția „Formula student” din Portugalia, iar debutul a fost unul încununat de succes: medalia de aur, plus un premiu special.

Concurența a fost acerbă. La linia de start s-au aliniat 16 universități din 7 țări europene, iar pentru competiția din Portugalia studenți de la mai multe facultăți ai Universității Transilvania din Brașov au conceput de la zero o mașină de curse și au pregătit-o pentru competițiile internaționale.

Competiția din Portugalia s-a desfășurat în perioada 1-5 august, pe circuitul „Kartodromo Castelo Branco”. În total au fost 5 probe pe care studenții le-au parcurs: proba de accelerație, unde s-au clasat primii, proba de autocross, unde au fost pe locul doi, skid pad – locul 3, anduranță – locul 1, eficiență – locul 1. La final, în clasamentul general, echipa BlueStreamline a Universității Transilvania din Brașov s-a clasat pe prima poziție. În plus, a primit și premiul special „Formula Student Portugal”.

„Un monopost care la anumite capitole a depășit performanțele mașinilor de curse dezvoltate de universități de top”

„Mă bucur că alături de cei 12 studenți am reușit să dezvoltăm un monopost care la anumite capitole a depășit performanțele mașinilor de curse dezvoltate de universități de top din Europa. Nu a fost doar muncă inginerească, a fost și este în continuare o muncă de echipă, pasiune și multe ore petrecute în atelierul de pe Colina Universității. De 15 ani BlueStreamline este și o rampă de lansare pentru studenți, în industria automotive și nu numai”, a declarat conf. dr. ing. Mihai Comșiț, coordonatorul echipei BlueStreamline.

Pentru echipa BlueStreamline urmează încă două competiții în această vară, pe circuitele din Spania și din Croația.