Connect with us

Investitii

Cea mai moderna baza de fizioterapie, la Caminul din Noua

Published

on

Din luna mai se deschide baza de tratament a Căminului pentru Persoane Vârstnice de la Noua. Întregul cămin a fost reabilitat şi modernizat în ultimul an, printr-o investiţie în valoare de 3,243 milioane lei, finanţată prin Programul Operaţional Regional Axa I, cu cofinanţarea de 2% a primăriei Braşov.

Proiectul finanţat prin POR a avut două componente: izolarea termică a celor 7 clădiri ale căminului şi dotarea bazei de tratament. Pentru reamenajarea lui au lucrat firmele S.C. Energoconstruct 97 SRL, care a executat partea de construcţie (lucrări în valoare de 1,532 milioane lei) şi S.C. Liamed SRL, care a asigurat dotarea cu echipamente (valoare de 1,480 milioane lei).

[scrollGallery id=3]

Baza de tratament a căminului a fost dotată cu echipamente pentru bazinul de înot şi spaţiile conexe şi pentru cabinetele de fiziterapie şi kinetoterapie.
Anexele bazinului de înot au fost dotate cu:
– duş circular, duş scoţian, duş pentru hidromasaj tip Vichy
– cadă de masaj şi hidroterapie,
– lift hidraulic pentru acces în piscină pentru persoanele cu dizabilităţi;
– cadă galvanică cu patru celule, cadă galvanică pentru tot corpul;
– dezumidificatoare.

Sala de gimnastică a fost dotată cu:
– aparate pentru reeducarea mersului,
– aparate multifuncţionale pentru exerciţii de recuperare,
– bicicleta orizontală şi verticală,
– stepper pentru exerciţii de recuperare, spalier, bănci pentru gimnastică, mingi medicinale,

Cabinetele de kinetoterapie, cabinete de masaj, de recuperare sau băi de plante sunt dotate cu:
– aparate tratamente cu laserterapie, cu aerosoli, cu unde scurte,
– aparat magnetoterapie, electroterapie, aparat diapulse,
– aparat reeducare membre superioare/inferioare,
– aparat limfomasaj, aparat pentru tratamente crioterapie

Continue Reading
4 Comments

4 Comments

  1. Bercan Ioan

    14/08/2013 at 09:03

    Buna ziua! am 77 de ani,pentru a ajunge la dumneavoasta ce trebue sa fac si care sunt costurile?
    Va multumesc!

  2. Doina

    05/08/2017 at 10:30

    Pe net nu găsesc nici un număr de telefon pentru centrul Nouă. Am nevoie să o ajut pe mătușa mea este singura in Săcele iar eu sunt în București. Va rog mult. Mulțumim anticipat.

  3. Me

    24/10/2017 at 14:13

    Buna ziua.
    Nu exista numar de telefon din cauza faptului ca, dumneavoastra trebuie sa mergeti cu matusa la doctorul dumneaei de familie care, ii face o consultatie unde achita iar apoi doctorul de familie ii ofera o trimitere catre medicul specialist si odata ajunsi la medicul specialist urmeaza o noua consultatie la care achita din nou si apoi, medicul specialist este posibil sau nu sa, profeseze in acea baza de tratament aflata in cartierul noua din Brasov iar daca este nu, hotareste pentru matusa dumneavoastra daca, este caz in functie de afectiunile si gravitatea ce le are s.a pentru baza de tratament oferindu-i din nou trimitere catre acestia unde iarasi achita ori considera ca, baza din noua nu este la nivel si atunci va redirectioneaza in caz de este necesar la o, cu totul alta baza de tratament.
    Acesta reprezinta probabil cauza inexistentei numarului de contact asupra acelei baze de tratament.
    Desigur aveti la alegere si solutia prin care sa va „rupeti” cateva zile din capitala tarii si venii la matusa dumneavoastra cu care sa mergeti personal in acea baza de tratamanent si incerca sa gasiti pe careva acolo dar insa, eu sunt terapeut maseur nutritionist si am avut intentia sa ma angajez in acea baza de tratament din cartierul noua caci locuiesc in Brasov si-n punctul meu de vedere, batea vantu acolo ……… si nu era nimeni in zona altfel ca, m-am echipat strict pentru domiciliu si asta este cu, sanatatea.

  4. SZOKE FLORICA

    15/05/2018 at 13:57

    Buna ziua,
    Am 68 de ani,si as dorii sa fac gimnastica medicala si alte proceduri care mi le recomndati contra cost, mai am nevoie de trimitere de la medicul de familie?
    Doresc acest lucru pentru a face miscare asistata.
    Va nultumesc

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Investitii

Sediul Prefecturii Brașov poate fi reabilitate dar nu oricum. Specialiștii de la „Cultură” impun mai multe condiții

Published

on

Proiectul mult așteptat de reabilitare a Palatului Administrativ de pe Bulevardul Eroilor din Brașov – clădire emblematică în care funcționează Consiliul Județean și Instituția Prefectului – a primit undă verde, însă cu condiții stricte din partea specialiștilor în patrimoniu.

După luni de așteptare și completări succesive ale documentației, Comisia Zonală a Monumentelor Istorice (CZMI) Brașov a emis, în ședința din 21 ianuarie, un aviz favorabil condiționat pentru proiectul de reabilitare. Decizia vine după ce, în septembrie anul trecut, aceeași comisie a respins dosarul, considerând că proiectul era incomplet și lipsit de detalii esențiale privind planșele, materialele, stratificațiile și cromatica – atât pentru situația existentă, cât și pentru intervențiile propuse.

Betonul armat, acceptat doar dacă nu afectează elementele istorice

De această dată, specialiștii au impus o serie de cerințe clare înainte ca proiectul să poată avansa. Documentația trebuie completată cu un studiu de fundamentare și un studiu stratigrafic al paramentului, necesare pentru identificarea eventualelor tencuieli valoroase sau a altor elemente de patrimoniu care ar putea fi afectate.

Soluția de consolidare cu beton armat a fost acceptată doar în condițiile în care nu vor fi identificate tencuieli de valoare în zonele vizate și nu există probleme de infiltrații care să mențină umiditatea în zidărie. În plus, consolidarea planșeelor din bolțișoare de cărămidă va trebui realizată cu materiale compatibile cu structurile istorice, astfel încât să nu fie adăugată o sarcină suplimentară asupra clădirii.

Comisia a solicitat, de asemenea, revenirea la faza DTAC și prezentarea proiectului de structură, semn că intervențiile propuse sunt atent monitorizate pentru a nu altera caracterul monumentului.

Clădire de patrimoniu, cu istorie de peste un secol

Palatul Administrativ, cunoscut inițial drept Palatul de Justiție, a fost construit între anii 1900-1902 și este clasat ca monument istoric. Reabilitarea sa este considerată esențială atât pentru siguranța structurală, cât și pentru conservarea valorii arhitecturale.

Pentru finanțarea lucrărilor, Consiliul Județean Brașov intenționează să acceseze fonduri europene.

Proiectul rămâne, însă, sub lupa specialiștilor în patrimoniu, iar fiecare etapă va trebui să respecte echilibrul delicat dintre consolidare și conservare.

Continue Reading

Cotidian

FOTE 2027. Una dintre tribunele de sărituri cu schiurile de la Râșnov trebuie modernizată. Proiectul este abia în faza discuțiilor

Published

on

Cu un an înainte de începerea Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2027 – ediția de iarnă ce se va desfășura la baze sportive din județele Brașov și Covasna, Primăria Râșnov este în etapa discuțiilor pentru modernizarea unei trambuline de sărituri cu schiurile (K 90) pe care sunt programate mai multe probe.

Mai exact, primarul Râșnovului, Horia Motrescu, a anunțat că a avut discuții cu Andrei Constantin, secretarul general al Federației Române de Schi Biatlon, pentru stabilirea pașilor administrativi și tehnici care vor fi realizați imediat după aprobarea bugetului național. Finanțarea lucrărilor va fi asigurată din fonduri dedicate pregătirii infrastructurii pentru FOTE 2027.

„Primăria Râșnov va începe demersurile tehnice pentru înlocuirea părții de elan a trambulinei K90 din cadrul Complexului Olimpic de Sărituri cu Schiurile. Este o intervenție necesară pentru asigurarea condițiilor optime de desfășurare a competițiilor viitoare. Actuala structură de elan este învechită și, la fiecare concurs, necesită lucrări ample de pregătire și corecție, ceea ce impune o modernizare completă. Modernizarea elanului la trambulina K90 face parte din pachetul de investiții obligatorii pentru organizarea la standarde internaționale a competițiilor de sărituri cu schiurile. Intervenția va reduce riscurile tehnice, va crește predictibilitatea suprafeței de lansare și va permite desfășurarea probelor în condiții stabile pentru sportivi”, a declarat Motrescu.

Proiectul de modernizare a Bazei Olimpice, în așteptare

Pe de altă parte, primarul nu a precizat care este stadiul proiectului de modernizare a Bazei Olimpice de Sărituri cu Schiurile, o investiție anunțată de autoritățile locale de mai mulți ani și care ar urma să fie realizată de Compania Națională de Investiții, cu finanțare de la bugetul de stat. Investiția presupune modernizarea infrastructurii sportive, realizarea unei instalații de nocturnă, amenajarea unor tribune și construirea unor clădiri pentru sportivi, spectatori și presă. Lucrările sunt estimate la 93 milioane de lei, iar pentru acest proiect nu au fost început licitațiile pentru proiectarea și execuția lucrărilor.

Proiectul ar trebui să fie încheiat până la finalul acestui, astfel încât infrastructura să fie sportivă să fie evaluată și pregătită pentru a găzduirea probelor.

FOTE 2027 se va desfășura în perioada 14 – 21 februarie 2027, în Brașov (inclusiv Poiana Brașov), Sfântu Gheorghe, Predeal , Râșnov și Cheile Grădiștei.

Continue Reading

Investitii

Municipiul Codlea se extinde spre DN 1 și Vlădeni: mii de locuințe noi și un cartier dedicat tinerilor

Published

on

Municipiul Codlea intră într-o nouă etapă de dezvoltare urbană, cu planuri clare de extindere spre o zonă pitorească aflată pe marginea DN 1, în direcția satului Vlădeni, comuna Dumbrăvița. Anunțul a fost făcut miercuri, 4 februarie, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Compania Apa, de către viceprimarul municipiului Codlea, Ștefan Ciolan, care a vorbit, în acest context, despre 4500 de locuințe noi.

Extinderea orașului se va realiza pe baza mai multor Planuri Urbanistice Zonale aflate deja în lucru, care vizează atât dezvoltarea rezidențială, cât și o mai bună organizare urbanistică a zonei dintre Codlea și Popasul Căprioarei.

„Avem în lucru 16 Planuri Urbanistice Zonale”, a spus viceprimarul în contextul investițiilor în rețelele de apă și canalizare. „Unele PUZ-uri și pentru zona imobiliară, pentru că ne dorim să ne extindem până la Popasul Căprioarei (pe DN 1, între Codlea și Vlădeni, n.r.). Vor fi undeva la 4.500 de persoane care vor avea posibilitatea de a-și cumpăra locuințe noi în zona respectivă”, a declarat reprezentantul Primăriei Codlea.

Cartier nou pentru tineri, pe 10 hectare

Pe lângă dezvoltarea rezidențială destinată populației generale, autoritățile locale pregătesc și un cartier special dedicat tinerilor. Acesta va fi amplasat între municipiul Codlea și Popasul Căprioarei, pe un teren cu o suprafață de 10 hectare, după cum a precizat viceprimarul Ștefan Ciolan. Proiectul prevede amenajarea a 250 de loturi, fiecare cu o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați. Terenurile vor putea fi accesate de tineri cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani, care îndeplinesc criteriile stabilite de legislația în vigoare.

Locuințele construite în acest cartier vor avea un regim de înălțime redus – parter, un etaj și mansardă – iar toate construcțiile vor respecta reguli stricte de arhitectură. Sunt prevăzute elemente tradiționale și acoperișuri tip șarpantă, pentru o integrare armonioasă în peisajul natural al zonei.

Continue Reading

Trending