Connect with us

Cotidian

Lista evenimentelor culturale finanțate de la bugetul local

Published

on

Primăria Braşov a publicat clasamentul proiectelor culturale pentru care s-au depus cereri de finanţate prin programul derulat de municipalitatea braşoveană. Potrivit criteriilor de eligibilitate, pot beneficia de finanţare doar dosarele care au obţinut minim 85 de puncte. În aceste condiţii, dintre cele 44 de dosare depuse, doar 10 au îndeplinit acest criteriu.

Proiecte acceptate: 

  •  Asociaţia Culturală „Paul Constantinescu 2009” Ploieşti – „vibrate festival” – Festivalul Internaţional de Muzică de Cameră şi Arte, ediţia a II -a (90 p)
    n Biserica Evanghelică C.A. din România – Parohia Braşov – Festivalul MUSICA CORONENSIS Ediţia a XIII-a (86 p)
  • Asociaţia Culturală „Libris Cultural” Braşov – „Târgul de Carte şi Muzică Libris Braşov” (86 p)
    n Universitatea Transilvania – Facultatea de Muzică – Transilvania CorFest – Festival Coral Internaţional”, ediţia a VI-a (87 p)
  • Societatea Culturală Next – Caravana Filmelor Next – Picnic şi Cinema Sub Clar de Lună, ediţia a III-a (85 p)
  • Ordinul Arhitecţilor din România – Filiala Braşov, Harghita, Covasna – Oraşul Memorabil, ediţia 2016 (85 p)
  • Asociaţia Detaeye Media&Art – Etnovember 2016 (85 p)
  • Asociaţia Culturală Fanzin – Dracula Film Festival (85 p)
  • Asociaţia Culturală Fanzin – Săptămâna Comediei, ediţia a IV-a (85)
  • Asociaţia Amural – Amural Festival Vizual (85 p)

Au fost respinse: 

  •  Asociaţia ESTENEST – Festival Anim’est Braşov, ediţia a III-a (76 p)
  • Asociaţia Centrul de Copii şi Tineret „Sfântul Sebastian” Braşov – Festivalul Internaţional de Muzică Bizantină Anton Pann (52)
  • Asociaţia Culturală Metropolis – Caravana Metropolis „Cinema în aer liber” (44 p)
  • Asociaţia Culturală Metropolis – KINOdiseea –Festivalul Internaţional de Film pentru Copii (72 p)
  • Asociaţia Descoperă România – Redefinirea tradiţiilor braşovene prin ochii tinerei generaţii (38 p)
  • Erasmus House& Co SRL, Ploieşti – Bean Bag Festival – festival de activităţi culturale şi filme în aer liber în Poiana Braşov (38 p)
  •  Asociaţia Social Culturală „Suflet Transilvan” – Festival Naţional Dor de Folk, ediţia a IV-a (35 p)
  • Asociaţia Împreună pentru Dezvoltarea Comunităţii (AIDC) – Zilele vecinătăţii (48 p)
  • Asociaţia Kids Music Production, Râşnov – Festivalul naţional de muzică pop pentru copii şi adolescenţi JUNIOR MUSIC FEST Ediţia II-a (35 p)
  • Fundaţia Transilvania Expres – Pictor din Braşov – Dinu Vasiu (67 p)
  •  Asociaţia Musashino – Poarta spre Răsărit (58 p)
  • Asociaţia pentru Persoane cu Dizabilităţi Fizice „Sf. Haralambie Braşov” – Diversitate Interculturală – Un model de integrare (71 p)
  •  Asociaţia Culturală Fanzin – Braşov Jazz&Blues Festival (60 p)
  •  Radio Televiziunea Transilvania – Memoria Pietrei – Interacţiuni Culturale (47 p)
  • Agenţia de Dezvoltare Durabilă a Judeţului Braşov – Arta în Cetate (60 p)
  •  Asociaţia Culturală KunsSTadt – „re Abilitare” (32 p)
  •  Asociaţia Culturală KunsSTadt – Braşov 48 Hour Film Project (61 p)
  •  Asociaţia Laborazon – BVCC – Festivalul de Cultură Liberă (38 p)
  •  Asociaţia Laborazon – Staţiarta (65 p)
  •  Colegiul Naţional Andrei Şaguna – Conferinţe Şaguna (67 p)
  •  Asociaţia Rotaract Kronstadt – Tabără Muzicală Cantus Mundi (51 p)
  •  Asociaţia Cultour – Muzeul de Artă Prinde Viaţă – Muzeo Quest (39 p)
  •  Organizaţia Naţională Cercetaşii României – Filiala Braşov – Festivalul Luminii – ediţia a VI-a (48 p)
  •  Asociaţia Cluster pentru Inovare şi Tehnologie – ALT Festival Cultural Hackathon (46 p)
  •  Fundaţia Transilvania Expres – Zoom Braşov (57 p)
  •  Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov – Festivalul Multiculturalităţii (58 p)
  •  Asociaţia Culturală Fanzin – Tribute Festival, ediţia a II-a (77 p)
  •  Ars Tenera – „Clasic. Altfel” – rock, house, muzică populară, jazz şi tango, în variantă simfonică, cu kamerata Kronstadt (58 p)
  •  Universitatea Transilvania Braşov – Cultura Interactivă (68 p)
  •  Facultatea de Litere din cadrul Universităţii Transilvania, Braşov – „Excelenţă Culturală Academică Braşoveană”, ediţia a VI-a (74 p)
  •  Muzeul Judeţean de Istorie Braşov – „Braşov 1916” (70 p)
  •  As. Happy Moms, Săcele – Festivalul interactiv pentru familie „A fost odată” (63 p)
  •  Asociaţia Centrul de Excelenţă în Dezvoltare Personală SOLOMON – 20+16 OLIMPIADA CULTURALĂ (34 p)
  •  Asociaţia Centrul de Excelenţă în Dezvoltare Personală SOLOMON – PINHOLE (37 p)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Cotidian

FACIAS cere în instanță indexarea pensiilor pentru 4,9 milioane de persoane. Guvernul și Casa de Pensii, somați să respecte legea

Published

on

Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) anunță că intervine în sprijinul celor 4,9 milioane de pensionari din România și acuză autoritățile că ignoră obligația legală de a indexa valoarea punctului de referință al pensiei.

Organizația a transmis o plângere prealabilă către Guvernul României și Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), solicitând majorarea urgentă a punctului de referință, conform prevederilor legale în vigoare.

„Indexarea nu este un gest de generozitate”

Potrivit FACIAS, articolul 84 alin. (3) din Legea nr. 360/2023 prevede clar că valoarea punctului de referință trebuie majorată anual, în luna ianuarie, cu rata medie a inflației, la care se adaugă 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut, indicatori comunicați de Institutul Național de Statistică.

Cu toate acestea, susține organizația, statul a decis menținerea valorii punctului de referință la 81 de lei și pentru anul 2026, ceea ce înseamnă blocarea veniturilor pensionarilor la nivelul anului 2024.

Reprezentanții FACIAS afirmă că indexarea pensiilor nu reprezintă o măsură opțională sau un gest politic, ci o obligație legală imperativă.

Aproape un milion de pensionari trăiesc cu pensia minimă

Organizația atrage atenția că măsura afectează direct 4,9 milioane de pensionari, dintre care aproape un milion trăiesc cu pensia minimă, în valoare de 1.281 de lei lunar. Într-un context economic marcat de inflație ridicată, lipsa indexării ar genera pierderi semnificative pentru una dintre cele mai vulnerabile categorii sociale.

FACIAS invocă și caracterul constituțional al dreptului la pensie, subliniind că statul are obligația de a asigura menținerea puterii de cumpărare prin corelarea pensiilor cu evoluția prețurilor și a indicatorilor economici.

Ultimatum de 30 de zile

În cazul în care, în termen de 30 de zile, autoritățile nu vor răspunde solicitării, FACIAS anunță că va acționa în instanță Guvernul și Casa Națională de Pensii Publice pentru a obține obligarea acestora la majorarea pensiilor conform legii.

Subiectul riscă să devină unul dintre cele mai sensibile dosare sociale ale începutului de an, într-un climat economic deja tensionat.

Continue Reading

Cotidian

Conflict deschis între președintele ADI ISO Mediu Brașov și ASUM. Szenner Zoltan: Vicepreședintele ASUM a încasat timp de câteva luni aproape 70.000 de lei de la ADI ISO Mediu. Care a fost reacția celor de la ASUM

Published

on

După ce Asociația pentru Siguranță Urbană și Mediere (ASUM) Brașov a publicat mai multe materiale pe platforme online sau rețelele de socializare prin l-a atacat pe Szenner Zoltan, președinte al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „ISO Mediu” Brașov (care se ocupă de gestionarea deșeurilor în mai bine de jumătate din județul Brașov) și administrator public al județului, iar acesta a răspuns „cu aceeași monedă”.


Astfel, miercuri, Szenner Zoltan a publicat un material pe pagina de Facebook, în care a spus că, atunci când se pune problema Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor (SMID), ASUM publică „niște mizerii de articole, pline de insinuări, jigniri, răstălmăciri de cuvinte scoase din context, dar nu s-au dat în lături nici de la utilizarea și difuzarea unor înregistrări ilegale, făcute fără cunoștința și acordul celor care apar în ele”.
Pe de altă parte, el a menționat că vicepreședintele ASUM, Alexandru Goga, care este și avocat, a încasat, timp de mai multe luni, în 2024 și 2025, 69.000 de lei de la ISO Mediu Brașov.


„M-am consultat cu membrii Consiliului Director al ADI ISO Mediu și am hotărât că vom renunța la serviciile domnului Goga. Pe atunci nu știam că domnul Goga era vicepreședintele ASUM-mare greșeală”, a declarat Szenner Zoltan.


De asemenea, el a menționat că Goga avea o firmă de consultanță, AD Palantir, care ar fi trebuit să pregătească documentațiile pentru trei centre de aport voluntar.


„Am spus clar, că în opinia mea este o cheltuială nejustificată, și ar trebui să angajăm o societate cu experiență și referințe solide în domeniu. Am cerut imediat ca ADI ISO Mediu Brașov să rezilieze contractele respective și să organizeze o procedură de selecție transparentă pentru serviciile legate de managementul proiectelor celor 3 Centre de Aport Voluntar, dar nu s-a ajuns până acolo. În urma demersurilor mele, chiar AD Palantir a cerut rezilierea contractelor. Probabil că și-au dat seama că nu va merge cu mine”, a mai spus Szenner Zoltan.


Președintele ADI ISO Mediu Brașov a menționat că va mai face publice și alte probleme.

ASUM Brașov a răspuns doar unei acuzații

De cealaltă parte, ASUM Brașov a răspuns, printr-o postare pe rețelele de socializare, că nu este împotriva SMID.

„Susținem fără echivoc realizarea SMID. Am afirmat public acest lucru, inclusiv în cadrul dezbaterii. Înregistrarea este publică. Integrală. Fără tăieturi. Fără scoateri din context. Ceea ce deranjează, probabil, nu este poziția noastră, ci faptul că refuzăm să girăm fără analiză orice amplasament sau orice procedură”, au precizat cei de la ASUM.

Pe de altă parte, cei de la ASUM nu au avut niciun punct de vedere privind colaborarea vicepreședintelui acestei asociații cu ADI ISO Mediu Brașov.

Continue Reading

Cotidian

FOTE 2027. Una dintre tribunele de sărituri cu schiurile de la Râșnov trebuie modernizată. Proiectul este abia în faza discuțiilor

Published

on

Cu un an înainte de începerea Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2027 – ediția de iarnă ce se va desfășura la baze sportive din județele Brașov și Covasna, Primăria Râșnov este în etapa discuțiilor pentru modernizarea unei trambuline de sărituri cu schiurile (K 90) pe care sunt programate mai multe probe.

Mai exact, primarul Râșnovului, Horia Motrescu, a anunțat că a avut discuții cu Andrei Constantin, secretarul general al Federației Române de Schi Biatlon, pentru stabilirea pașilor administrativi și tehnici care vor fi realizați imediat după aprobarea bugetului național. Finanțarea lucrărilor va fi asigurată din fonduri dedicate pregătirii infrastructurii pentru FOTE 2027.

„Primăria Râșnov va începe demersurile tehnice pentru înlocuirea părții de elan a trambulinei K90 din cadrul Complexului Olimpic de Sărituri cu Schiurile. Este o intervenție necesară pentru asigurarea condițiilor optime de desfășurare a competițiilor viitoare. Actuala structură de elan este învechită și, la fiecare concurs, necesită lucrări ample de pregătire și corecție, ceea ce impune o modernizare completă. Modernizarea elanului la trambulina K90 face parte din pachetul de investiții obligatorii pentru organizarea la standarde internaționale a competițiilor de sărituri cu schiurile. Intervenția va reduce riscurile tehnice, va crește predictibilitatea suprafeței de lansare și va permite desfășurarea probelor în condiții stabile pentru sportivi”, a declarat Motrescu.

Proiectul de modernizare a Bazei Olimpice, în așteptare

Pe de altă parte, primarul nu a precizat care este stadiul proiectului de modernizare a Bazei Olimpice de Sărituri cu Schiurile, o investiție anunțată de autoritățile locale de mai mulți ani și care ar urma să fie realizată de Compania Națională de Investiții, cu finanțare de la bugetul de stat. Investiția presupune modernizarea infrastructurii sportive, realizarea unei instalații de nocturnă, amenajarea unor tribune și construirea unor clădiri pentru sportivi, spectatori și presă. Lucrările sunt estimate la 93 milioane de lei, iar pentru acest proiect nu au fost început licitațiile pentru proiectarea și execuția lucrărilor.

Proiectul ar trebui să fie încheiat până la finalul acestui, astfel încât infrastructura să fie sportivă să fie evaluată și pregătită pentru a găzduirea probelor.

FOTE 2027 se va desfășura în perioada 14 – 21 februarie 2027, în Brașov (inclusiv Poiana Brașov), Sfântu Gheorghe, Predeal , Râșnov și Cheile Grădiștei.

Continue Reading

Trending