Subiectul taxelor și impozitelor locale, care au crescut foarte mult de la 1 ianuarie 2026 este departe de a se fi stins, cel puțin la Făgăraș, unde primarul municipiului, Gheorghe Sucaciu (PSD), îl critică în mod constant pe șeful Guvernului, Ilie Bolojan (PNL), pentru această decizie.
Astfel, după ce în ședința de plen din luna decembrie a anului trecut el a amintit că majorarea taxelor și impozitelor locale a fost decisă de Ilie Bolojan, ieri, edilul a readus în discuție acest subiect.
Astfel, în timpul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Făgăraș, prin care au fost corectate unele erori materiale din hotărârea din decembrie, când au fost votate taxele și impozitele locale pe anul acesta, Sucaciu a explicat cum s-a ajuns ca acestea fie majorate cu un procent mai mare decât cel anunțat de Guvern.
„Domnul Bolojan a modificat Codul Fiscal în felul următor: nu se mai dau scutiri de niciun fel. De exemplu, pentru o clădire de 100 de ani era o scutire la 50% din impozit. Calculul impozitului se face în felul următor: de la impozitul pentru anul trecut se elimină scutirea. Astfel, la un impozit de 100 de lei pentru anul trecut, dacă nu mai este scutirea, ai de plată 200 de lei. La acei 200 de lei, domnul Bolojan a mărit baza de impozitare cu 7%. Mai adaugi încă 76%. Înseamnă că majorarea impozitului, pentru o clădire de 100 de ani, este de 2,76 de ori. Am fost induși în eroare prin declarațiile domnului Bolojan, care a spus că s-a majorat cu 70 % – 80% baza de impozitare, dar nu ne-a spus că a tăiat toate scutirile, iar baza de impozitare se calculează după ce aceste facilități au fost eliminate”, a declarat Sucaciu.
Amintim că din acest an nu se mai acordă reduceri pentru spaţiile locative din clădirile cu o vechime mai mare de 100 de ani. De asemenea au fost tăiate facilitățile de care beneficiau proprietarii apartamentelor din blocurile vechi şi sau a celor din imobilele cu mai mult de 3 etaje şi 8 apartamente/clădire.

