
Strada Mihai Viteazul din Brașov a fost afectată serios în această după-amiază, de deformări la nivelul carosabilului, pe sectorul cuprins între strada Morii și strada Spartacus. Autoritățile au montat balize de avertizare în două puncte critice, unde asfaltul pare să fi fost împins de presiune din interior, ridicând suprafața drumului. Totul s-a produs în decurs de câteva minute, când a pornit primul val de vijelie în Brașov. Deformările carosabilului au apărut în ciuda faptului că strada are un an și jumătate de cât a fost reparată și proaspăt asfaltată.




Două puncte critice pe sectorul cuprins între strada Morii și strada Spartacus
Șoferii care circulă pe strada Mihai Viteazul din Brașov trebuie să fie foarte atenți pe sectorul cuprins între strada Morii și strada Spartacus. În această zonă, carosabilul s-a deformat, iar în două locuri, unde asfaltul pare că a fost împins de jos în sus cu presiune, porțiunile cele mai afectate au fost izolate.


Deși alte deformări minore au fost observate și lângă borduri, acestea nu pun în pericol traficul. Modul în care vijelia a afectat aceste porțiuni de stradă ridică însă mari semne de întrebare referitoare la modul în care au fost realizate dar și supervizate aceste lucrări.



O posibilă cauză a problemelor apărute acum ar putea fi rețeaua de canalizare, care s-ar fi suprasolicitat în urma ploilor abundente din ultimele ore.
Strada Mihai Viteazul a fost reparată relativ recent, în anul 2023, când a fost turnat un strat nou de asfalt. Problemele apărute la mai puțin de doi ani de la modernizare ridică semne de întrebare cu privire la calitatea lucrărilor efectuate dar și cu privire la modul în care aceste lucrări au fost recepționate.
Fii primul care comentează