Ramai la curent!

Prima Pagina

Alt operator, aceleași țepe. Fly Lili începe cu stângul la Brașov. Compania a fost promovată și de ministrul Dezvoltării, Adrian Veștea

Publicat

in

După zborurile inaugurale de pe Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav ce s-au desfășurat vineri, compania Fly Lili o ia pe pe urmele Dan Air și anulează sau reprogramează curse.

„Compania aeriană Fly Lili amână debutul unor rute planificate să fie operate de la aeroportul Brașov până în 4 iulie 2024, în cel mai bun caz. Astfel, zborurile de duminică și din prima jumătate a săptămânii viitoare dintre Brașov și Nuremberg, Salonic și Roma au fost anulate, conform datelor din sistemul de rezervări”, se arată într-un mesaj postat pe pagina de Facebook BoardingPass.

Conform aceleiași surse, compania are înmatriculate în prezent doar două avioane, unul folosit pentru curse neregulate, iar celălalt utilizat pentru compania Air Cairo.

Alte avioane de tip A319 pe care Fly Lili le-a achiziționat sunt în diverse stadii de pregătire pentru înmatriculare dar, potrivit surselor BoardingPass, niciunul dintre ele nu va fi pregătit pentru zboruri în perioada imediat următoare.

Fly Lili a mers „la noroc”

Compania Fly Lili a fost promovată intens de Consiliul Județean Brașov, dar și de către ministrul Dezvoltării, Adrian Veștea. Totuși, după primele zboruri, acest operator aerian s-a dovedit a fi cel puțin la fel de neserios ca Dan Air, care, la fel, a avut probleme după primele zboruri de la aeroportul de la Ghimbav.

Totuși, între cei doi operatori există câteva deosebiri. În primul rând, Dan Air a început să opereze de pe aeroport imediat după deschiderea acestuia, după un program scurt, de 12 ore. De altfel, din cauza acestui program, de mai multe ori, Dan Air a fost pusă în situația de a ateriza la București, Sibiu sau Bacău. Din cauza acestui program, Dan Air a avut o relație încordată cu administrația județeană brașoveană, dar și cu managerii Romatsa.

În schimb, companiei Fly Lili i-a fost pus la dispoziție programul de 16 ore și e promovată de conducerea Consiliului Județean Brașov, însă, cel puțin la început, operatorul aerian nu a răspuns acestor „favoruri” cu o gestionare serioasă a zborurilor. A preferat să scoată la vânzare biletele și să spere că „se vor alinia planetele” în ceea ce privește autorizarea aeronavelor.

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Investitii

IAR Ghimbav, aproape de un acord major cu Airbus pentru elicoptere H225M. Rasaliu: „Prima comandă – 12 aeronave care vor fi pregătite la Ghimbav pentru clienții finali”

IAR Ghimbav negociază un parteneriat strategic cu Airbus Helicopters pentru producția și asamblarea elicopterelor H225M, într-un proiect care ar putea transforma Brașovul într-un hub aeronautic regional.

Publicat

in

IAR Ghimbav se află în faza finală a negocierilor cu Airbus Helicopters pentru un parteneriat industrial care ar putea schimba direcția producției aeronautice de la Brașov. Discuțiile vizează dezvoltarea unui program complex dedicat elicopterelor multirol H225M, directorul IAR, Marian Rasaliu estimând că există mari șanse ca acordul să fie semnat până la finele acestei săptămâni.

Potrivit directorului IAR, contractul presupune realizarea la Ghimbav a unor componente structurale de mari dimensiuni pentru aceste aeronave, dar și extinderea capacităților industriale locale.

„Negocierile continuă și în momentul de față, iar soluția agreată include mai multe componente esențiale. Printre acestea se numără producția de elemente structurale de mari dimensiuni pentru elicopterul H225M, dar și dezvoltarea unor capabilități industriale și operaționale pe termen lung”, a declarat directorul IAR Ghimbav, Marian Rasaliu.

O linie de asamblare pentru H225M și centre de mentenanță la Ghimbav

Proiectul are în vedere dezvoltarea unui ecosistem aeronautic la Brașov, care ar include atât o linie de asamblare pentru elicoptere H225M, cât și centre dedicate mentenanței, pregătirii tehnicienilor și instruirii piloților, în colaborare cu Academia Forțelor Aeriene Henri Coandă.

„Modelul H225M este utilizat la scară largă în Europa și nu numai, iar crearea unui centru regional de mentenanță la IAR Ghimbav este esențială. În paralel, vom dezvolta programe de formare atât pentru piloți, cât și pentru personalul tehnic, pentru a susține operarea pe termen lung a acestor aeronave”, a subliniat Marian Rasaliu.

Un prim lot de elicoptere H225M va fi configurat la IAR Ghimbav

În paralel, autoritățile române au alocat aproximativ 850 de milioane de euro, prin programul SAFE, pentru achiziția unui prim lot de 12 elicoptere H225M. Acestea urmează să fie livrate din Franța și configurate ulterior la Ghimbav.

„Prima comandă vizează 12 aeronave care vor fi livrate din Franța și pregătite la Ghimbav pentru clienții finali. Ulterior, este prevăzut un al doilea contract pentru încă 30 de elicoptere H225M, care vor fi asamblate pe linia de producție transferată la IAR Ghimbav. În paralel, vom produce și componente din structura acestor aeronave”, a precizat directorul, Marian Rasaliu.

Planurile pe termen lung includ posibilitatea ca fabrica de la Ghimbav să obțină licența completă de fabricație pentru acest model de elicopter, ceea ce ar transforma unitatea într-un centru regional de producție.

„Transferul de la Puma la H225M este un proces complex, în care fiecare detaliu contractual este atent negociat. După semnarea acordului, vom intra într-un program de dezvoltare care se va întinde pe mai multe decenii”, a mai declarat Marian Rasaliu.

Citește mai departe

Cotidian

FOTO Lucrările de consolidare de pe strada Cibinului, aproape finalizate. O alunecare de teren a afectat această zonă din Brașov

Intervenția începută după surparea taluzului din 2024 se apropie de final. Autoritățile anunță măsuri similare și în alte zone cu risc din Brașov.

Publicat

in

Lucrările de consolidare de pe strada Cibinului din Brașov se apropie de final, după intervenția începută în urma alunecărilor de teren produse în octombrie anul trecut. Atunci, o porțiune de aproximativ 40 de metri din taluz s-a surpat, fiind afectate elemente de protecție și mai mulți arbori.

Intervenția a vizat tronsonul din dreptul imobilelor cu numerele 35–38, unde instabilitatea terenului a ridicat probleme de siguranță pentru locuitori și infrastructură. Potrivit autorităților, lucrările au fost realizate în regim de urgență, în baza unei decizii a Comitetului Local pentru Situații de Urgență.

Primarul George Scripcaru, care a inspectat lucrările pe șantier a declarat riscul unei prăbușiri era iminent:

„Prevenim riscul de surpare și pericolele asociate unui astfel de teren instabil. Situația era una iminentă, mai ales că în zonă sunt locuințe și oameni care trăiesc aici. Intervenim cu lucrările necesare pentru a pune în siguranță întreaga zonă. O intervenție similară va trebui realizată și în Răcădău, pe strada Molidului“.

Lucrările au inclus realizarea unui sistem de consolidare pe o lungime de circa 125 de metri, fiind turnați peste 230 de piloți de beton, cu lungimi de până la 12 metri.

Șeful Serviciului Administrare Drumuri Publice, Vlad Biriș, spune că lucrarea a fost una complexă:

„Am finalizat execuția taluzului cu geocelule, conform prevederilor din proiect. A fost o lucrare complexă, desfășurată în condiții de acces dificil, care a implicat realizarea a 234 de micropiloți și a unui radier din beton. În perioada următoare va fi montat parapetul, iar până la finalul acestei săptămâni estimăm încheierea tuturor lucrărilor“.

Valoarea contractului pentru lucrările de pe strada Cibinului este de 2.249.500 de lei, fără TVA, iar execuția a fost realizată de compania RS Activ. Autoritățile locale spun că analize similare vor fi realizate și în alte zone considerate vulnerabile, inclusiv în cartierul Răcădău, pe strada Molidului.

Citește mai departe

Cotidian

Nu mai avem Guvern. Moțiunea a trecut cu cel mai mare număr de voturi „pentru” din istoria Parlamentului

Publicat

in

Guvernul Bolojan a fost demis după moțiunea de cenzură supusă votului în ședința camerelor reunite ale Parlamentului de astăzi.

Pentru demiterea Guvernului era nevoie de votul „pentru” din partea a 233 de senatori și deputați. Au fost 281 de „pentru”, în schimb, ceea ce reprezintă cel mai mare număr de voturi pentru demiterea unui Guvern, din istoria Parlamentului României. Alte 4 voturi au fost „contra”, iar 3 au fost anulate.  

Deputații PNL și USR nu și-au exprimat opțiunea, unii spunând că nu votează, alții, cum a fost și cazul lui Allen Coliban (USR Brașov), fiind absenți în momentul votării.

Ce și-au reproșat taberele

În timpul dezbaterii, inițiatorii moțiunii au reclamat faptul că în cele 10 luni de când Ilie Bolojan este la conducerea Guvernului, situația economică a României s-a deteriorat, au fost majorate taxe și impozite, puterea de cumpărare a scăzut, Executivul încearcă să vândă netransparent acțiuni la companii de stat profitabile. Un alt reproș a fost că programul de înzestrare a Armatei, prin împrumutul SAFE, nu revitalizează industria națională de apărare.

De cealaltă parte, premierul Ilie Bolojan a reclamat faptul că moțiunea depusă de PSD și AUR este „micinoasă, cinică și superficială”. De asemenea, el a menționat că „au depus o moțiune când le-a crăpat măseaua (…) Dacă exista un plan, eu mă dădeam la o parte”.

Tot în timpul dezbaterii, senatori și deputați USR și PNL spus că această moțiune reprezintă un prim pas al alianței PSD – AUR, care vrea să preia guvernarea țării.

La rândul său, Sorin Grindeanu i-a reproșat premierului că și-a numit un apropiat de la Oradea în funcția de director al SAPE, cu un salariu de 50.000 de lei.  

În urma votului Parlamentului, până la depunerea jurământului de către noul Executiv, Guvernul Bolojan va îndeplini numai acțiuni necesare pentru administrarea treburilor publice.

Citește mai departe

Trending