Connect with us

Stiri Brasov

Modificări în Regulamentul de parcări din Brașov: dispare abonamentul „de zi”, dar vor fi introduse, în schimb, parcările nenominale

Published

on

Primăria municipiului Brașov schimbă regulamentul pentru parcările de reședință, după finalizarea dezbaterilor publice privind noul Regulament de închiriere. Peste 170 de brașoveni au trimis propuneri de modificare a draftului inițial, iar o parte dintre acestea vor fi incluse în forma finală a documentului care va ajunge în Consiliul Local.

Propunere de eliminare a abonamentului pentru parcări „de zi”

Printre cele mai importante schimbări care urmează să fie incluse în proiectul ce va ajunge pe masa consilierilor locali se numără eliminarea abonamentului care permitea parcarea pe timpul zilei și majorarea distanței admise între domiciliu și locul de parcare.

Sunt vizate, de asemenea, și clarificări privind situația persoanelor cu dizabilități, pentru care nu se va mai face diferența în funcție de gradul de handicap.

O altă modificare importantă îi privește pe brașovenii care folosesc mașini în leasing. În noua formă a regulamentului, acestea nu vor mai trebui să fie înmatriculate în Brașov, însă vor trebui să fie înregistrate la Direcția Fiscală Brașov, astfel încât impozitul aferent să ajungă la bugetul local.

Modificare de impact: introducerea parcării nenominale

Una dintre modificările care ar putea avea mare impact asupra modului de închiriere a parcărilor este propunerea de introducere, în premieră, a unui nou tip de parcare: parcarea nenominală.

Acest sistem le va permite șoferilor, pe baza unui abonament anual, să parcheze în zone special dedicate și semnalizate, fără ca fiecare loc să fie atribuit individual. Practic, este o formulă mai flexibilă, care ar putea schimba semnificativ organizarea parcărilor din anumite cartiere ale orașului.

Proiectul, modificat după consultarea publică, urmează să fie prezentat Consiliului Local pentru aprobare.

Propunerile au venit din partea cetățenilor

Majoritatea modificărilor la Regulamentul parcărilor vin în urma unor propuneri depuse de cetățenii municipiului Brașov, direct interesați de aceste prevederi.

De altfel, se pare că noul Regulament pentru atribuirea și folosirea locurilor de parcare în parcările de reședință din municipiul Brașov a stârnit un interes uriaș în rândul locuitorilor, înregistrând un număr record de observații și propuneri. Peste 170 de brașoveni au trimis sugestii de modificare sau completare în perioada de dezbatere publică, lansată în ianuarie.

Potrivit Primăriei Brașov, toate propunerile au fost analizate de aparatul executiv și discutate împreună cu reprezentanții Consiliului Local, pentru ca forma finală a regulamentului să răspundă cât mai bine nevoilor comunității.

Conform prevederilor Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională, în cadrul acestei dezbateri a proiectului de regulament, primăria va organiza și o întâlnire publică, în data de 24 martie, începând cu ora 9.00, în sistem hibrid, pentru a da posibilitatea și altor brașoveni să adauge noi propuneri, pe lângă cele existente, care pot fi consultate aici. Având în vedere numărul limitat de locuri din sală, cei care doresc să participe o pot face și on-line, completând formularul de înscriere.

În acest moment, potrivit datelor înregistrate la Primăria Brașov, la nivelul municipiului sunt aproximativ 46.000 de locuri de parcare.

Continue Reading

Fapt divers

FOTO Macara în flăcări pe DN1. Traficul rutier a fost deviat

Published

on

Circulația pe DN 1, în zona localității Voila a fost blocată în această dimineață, după ce o automacara a luat foc, din cauza unei defecțiuni tehnice.

Conform Poliției Brașov, conducătorul auto s-a autoevacuat, fără a suferi leziuni. Echipaje specializate au intervenit pentru stingerea incendiului și ulterior pentru degajarea părții carosabile în vederea reluării traficului.

Circulația rutieră a fost deviată pe ruta alternativă DJ 104A

Continue Reading

Educație

Avantgarden primește o creșă, după ani de dezvoltare fără infrastructură suficientă. Noua unitate va avea 7 grupe

Published

on

În zona Bartolomeu – Avantgarden, unul dintre cele mai aglomerate cartiere rezidențiale din Brașov, în care numărul familiilor tinere a crescut mai repede decât infrastructura, autoritățile anunță startul lucrărilor pentru o nouă creșă, pe strada Lebedei.

Construcția se va face pe un teren care, până nu demult, era folosit ca organizare de șantier pentru dezvoltările imobiliare din zonă. Acum, spațiul a fost predat oficial constructorului, iar primele intervenții – împrejmuirea și organizarea șantierului – ar urma să înceapă chiar în zilele următoare, după cum a anunțat Primăria Brașov, într-un comunicat de presă transmis azi.

„Am emis ordinul de începere a lucrărilor pentru o nouă creșă, cu o capacitate de 70 de copii. Avem deja semnat contractul de finanțare, valoarea totală a investiției fiind de 14 milioane de lei. Ne-am propus ca, în termen de 12 luni, această creșă să fie funcțională, contribuind astfel la completarea infrastructurii educaționale și preșcolare din cartierul Avantgarden. Primăria Brașov va asigura realizarea și finanțarea racordurilor și a infrastructurii necesare; restul investiției este derulat prin Compania Națională de Investiții, în baza contractului semnat anul trecut. În acest fel, am reușit să reglementăm și situația terenului. Anterior, pe acest amplasament a funcționat organizarea de șantier a unui dezvoltator, care a eliberat zona și care ne-a permis să începem lucrările. De astăzi, amplasamentul a fost oficial preluat, fiind încheiat și procesul-verbal de predare-primire. Este un proiect important pentru locuitorii din Avantgarden, în special pentru familiile cu copii sau pentru cele care vor avea nevoie de astfel de servicii în viitor”, a declarat primarul George Scripcaru.

Creșă nouă cu șapte grupe, pentru Bartolomeu – Avantgarden

Proiectul noii creșe din Bartolomeu – Avantgarden vizează o unitate de educație cu o capacitate de 70 de locuri, copiii urmând să fie împărțiți în șapte grupe, o dimensiune considerată „medie” pentru astfel de unități. Termenul de execuție a lucrărilor este de 12 luni, iar autoritățile spun că nu există loc de întârziere, în condițiile în care cererea pentru locuri în creșe este una ridicată în cartier.

„Începând de săptămâna viitoare vom demara lucrările pentru organizarea de șantier și realizarea împrejmuirii provizorii. Imediat după această etapă, vom trece la lucrările de săpătură și la execuția infrastructurii necesare clădirii. După aproximativ două luni, vom începe lucrările propriu-zise de structură, care includ fundația și infrastructura, urmate apoi de suprastructură, adică partea de deasupra solului a clădirii. Pe scurt, termenul total de execuție este de 12 luni, calculate începând de astăzi”, a precizat ing. Florin Potîrnichi, managerul de proiect.

Noua creșă din Bartolomeu – Avantgarden, finanțată de CNI

Investiția, în valoare de peste 14 milioane de lei, este finanțată prin Compania Națională de Investiții, în timp ce Primăria Brașov se ocupă de lucrările conexe – racorduri și infrastructură.

Pe hârtie, proiectul include toate funcțiunile standard: dormitoare, spații de joacă, cabinet medical, bucătărie și zone administrative, toate într-o clădire parter, cu acces separat pentru copii și personal. În exterior sunt prevăzute și spații verzi și locuri de joacă.

Proiecte pentru creșe noi, în diverse stadii, pe str. Ioan Socec și str. Fundăturii

Creșa din Bartolomeu – Avantgarden, cartier care a avansat imobiliar mai rapid decât infrastructura necesară, nu este un caz izolat. Municipalitatea încearcă să recupereze decalajele din infrastructura preșcolară, într-un oraș unde dezvoltarea imobiliară a devansat, în multe cartiere, investițiile publice. În acest moment, alte două proiecte similare sunt în derulare, unul pe strada Ioan Socec, aproape de finalizare, și altul pe strada Fundăturii.

Rămâne de văzut dacă termenul de 12 luni anunțat pentru creșa din Bartolomeu – Avantgarden va fi respectat — o promisiune frecvent întâlnită în cazul investițiilor publice, dar mai rar bifată fără întârzieri.

Continue Reading

Cotidian

Modificări temporare pe ruta Gara Centrală Brașov – Bartolomeu: Trenuri anulate, trasee modificate și transbordări între cele două gări

Published

on

Lucrările la infrastructura feroviară dau peste cap, pentru câteva zile, circulația trenurilor în zona Brașov, inclusiv pe segmentul intens circulat dintre Gara mare și Bartolomeu. Intervențiile programate în perioada 21–24 aprilie vin la pachet cu anulări, modificări de traseu și, pe alocuri, înlocuirea trenurilor cu autobuze.

Potrivit CFR Călători, în anumite intervale, legătura feroviară între Brașov și Bartolomeu va fi suspendată, iar pasagerii vor fi nevoiți să-și continue drumul cu mijloace auto puse la dispoziție de operator.

Printre cele mai afectate sunt trenurile internaționale. Astfel, în 21 și 22 aprilie, trenul IR 76 pe relația Budapesta – Brașov va întoarce mai devreme, la Sibiu, segmentul Sibiu – Brașov fiind anulat. O situație similară este programată și pentru trenul IR 77 (Brașov – Budapesta), care, în 22 și 23 aprilie, va pleca practic din Sibiu, după anularea tronsonului Brașov – Sibiu.

Nici legăturile interne nu scapă de reorganizare. Trenurile spre și dinspre București vor circula pe rute modificate sau cu indicativ schimbat, iar în unele cazuri vor ocoli anumite stații. De exemplu, trenul IR 1621 (București Nord – Sibiu) va circula normal până la Brașov, după care pasagerii vor fi transferați cu autobuzele până la Bartolomeu, de unde călătoria continuă pe calea ferată.

Același scenariu este valabil și pentru sensul invers, în cazul trenului IR 1622, unde transbordarea călătorilor se va face între Bartolomeu și gara centrală din Brașov.

Operatorul feroviar avertizează că și trenurile regio ar putea suferi modificări punctuale, informațiile urmând să fie afișate în stații.

Pentru cei care nu mai doresc să călătorească în noile condiții, compania anunță că biletele pot fi returnate integral sau parțial, în funcție de distanța neefectuată.

Continue Reading

Trending