Ramai la curent!

Cotidian

Opera Braşov produce combinezoane de protecţie

Publicat

in

Patru dintre angajații Operei Brașov au luat decizia de a se implica în mod direct în lupta împotriva coronavirusului și, de săptămâna trecută, cu sprijinul unei firme private care furnizează materialul necesar, au început să producă combinezoane de protecție pentru personalul medical.

Dintre cele patru persoane care cos combinezoanele, doar două sunt croitorese în cadrul Operei, celelalte două au alte activități în cadrul acestei instituții de cultură – una este scenograf, iar cealaltă este peruchier. Toate patru muncesc cot la cot, unite de un singur gând, acela de a ajuta.

Inițiativa a fost a scenografei Operei Brașov, Rodica Garștea, care a fost impresionată de ceea ce vede în jurul său și inspirată de sora ei, stabilită în Spania, care, de câteva săptămâni, produce măști de protecție. Astfel, joia trecută au început lucru la modificarea unui tipar, pentru a realiza aceste combinezoane, după care au le-au croit și cusut. Deja au livrat un lot de 35 de combinezoane către Primăria Brașov, iar până mâine vor livra cel de al doilea lot, de alte 40. 

„Ideea mi-a venit văzând ce se întâmplă în jurul nostru. Am vorbit și cu sora-mea, care este în Spania, și care de două săptămâni produce măști de protecție. Mi-am spus că trebuie să putem face și noi ceva să îi ajutăm pe cei care au nevoie. Ne-am adresat conducerii Primăriei, spunându-le că noi suntem dispuși să facem orice este nevoie, fie că vorbim de măști sau de salopete (combinezoane n.n.), în funcție de ce este nevoie acum. Am solicitat să ni se pună la dispoziție materiale autorizate, astfel încât să putem realiza produse care să fie utilizate în condiții de siguranță. Cei de la Primăriei ne-au spus că au nevoie de combinezoane de protecție, pentru cei care intră în contact cu persoanele din centrele de carantină, iar o firmă privată ne-a pus la dispoziție materialul. Așa că de joia trecută ne-am apucat de treabă. Am avut un tipar, pe care a trebuit să îl modificăm, după care am început să croim și să le coasem la mașină. Așa că, până mânie vom ajunge la 75 de combinezoane produse”, a declarat scenograful operei Brașov, Rodica Garștea.

Un alt membru al acestei inimoase echipe este Cristina Bulgaru, care este angajată pentru a realiza perucile artiștilor care urcă pe scena Operei Brașov. Deși nu a făcut cursuri de croitorie, cu toate acestea s-a implicat și ea în această activitate:

,,Este o diferență între ce fac acum și ce fac de obicei, dar cred că depinde și de ce îți place să faci și, mai ales, de dorința de a ajuta. Nu m-a învățat nimeni să cos, fac asta de când sunt mică. Pot spune că este un talent de la Dumnezeu. Mă bucur că pot face asta, să îi ajut pe oameni, în felul meu”.

Celelalte două membre ale echipei, Amalia Papuc și Liliana Curelaru, sunt angajate în cadrul departamentului de croitorie al Operei Brașov. Ele sunt cele care creează ținute excepționale pentru doamnele care urcă pe scenă. Realizarea combinezoanelor, din punctul lor de vedere, nu este atât de complexă, dar răspunderea pe care și-o asumă, în momentul în care acel combinezon este îmbrăcat de o persoană care intră în contact cu un potențial bolnav de coronavirus, este foarte mare. De aceea sunt foarte atente la fiecare detaliu, la fiecare cusătură, astfel încât să nu existe nici un risc de contaminare pentru cei care le îmbracă.

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Cotidian

Mâncare la jumătate de preț, înainte de Paște, în Brașov. Un lanț local de restaurante anunță reduceri de 50% întu-una dintre zilele de weekend

Publicat

in

Pe fondul scumpirilor dinaintea Paștelui, un lanț local de restaurante din Brașov anunță o campanie de reduceri de 50% la toate preparatele culinare, valabilă sâmbătă, 11 aprilie, în toate cele cinci locații din oraș.

Oferta vine într-o perioadă în care multe familii își fac cu atenție calculele pentru masa de sărbătoare, după creșteri de preț la alimentele de bază folosite de Paște, de la ouă și carne până la legume, lactate și produse de patiserie.

„Știm cu toții că Paștele acesta vine cu prețuri mari. Ouăle, untul, carnea, legumele, totul costă mai mult decât anul trecut. Și când vrei să pui o masă frumoasă pentru cei dragi, simți diferența în buzunar. 

La Haplea pregătim zilnic mâncare cu grijă, după rețete tradiționale, cu ingrediente proaspete. Sâmbăta dinaintea Paștilor, când mulți dintre voi vă pregătiți deja masa acasă, am vrut să facem ceva care să conteze cu adevărat. 

Și nu vorbim doar despre preț, ne gândim la faptul că fiecare familie merită să aibă masă îmbelșugată de Paște, că tradiția aceasta frumoasă a mesei de sărbătoare ar trebui să fie accesibilă tuturor. 

Motiv pentru care am zis să ajutăm cum putem. Avem bucătăria pregătită, avem echipa, avem mâncarea gătită cu drag. În ajunul Paștelui, toate preparatele Haplea costă cu jumătate mai puțin”, spun reprezentanții lanțului de restaurante. 

Reducerea va fi valabilă timp de patru ore

Potrivit anunțului făcut de Haplea, campania va avea loc sâmbătă, 11 aprilie, în intervalul 11:30 – 16:00, iar toate preparatele culinare vor fi vândute la jumătate de preț.

Promoția se aplică la: ciorbe, feluri principale, aperitive, deserturi. Băuturile nu sunt incluse în campanie și vor rămâne la prețul standard.

În ce locații se aplică oferta

Reducerea va fi disponibilă în toate cele cinci locații Haplea din Brașov:

  • Magnolia Shopping Center
  • Pietonală Coresi (Zaharia Stancu 6E)
  • strada Michael Weiss 23
  • bulevardul Iuliu Maniu 68
  • Eliana Mall

Campania vine într-un moment în care tot mai multe afaceri locale încearcă să profite de una dintre cele mai intense perioade de consum din an, dar și să răspundă realității comerciale din ultima vreme care ne arată că Paștele costă pentru mulți brașoveni, mult mai mult decât în aniianteriori, iar scumpirile sunt resimțite greu în buzunar.

Pe de altă parte însă, reprezentanții Haplea spun că promoția de sâmbătă face parte dintr-o strategie pe termen lung, de reducere a risipei alimentare. Restaurantul derulează deja zilnic campania „Haplea Hour”, în fiecare seară, între 20:00 și 20:45, când preparatele disponibile sunt vândute tot la 50% reducere.

Citește mai departe

Cotidian

Cetatea Făgăraș și Castelul Bran intră în lupta pentru „Destinația Anului”, ca „sanctuare ale istoriei”. Se bat cu Enisala, Bánffy, Cetatea Sighișoara, Cetatea de Scaun și alte monumente de patrimoniu din țară

Publicat

in

Unul dintre cele mai importante monumente istorice din județul Brașov, Cetatea Făgăraș, a ajuns în finala competiției naționale „Destinația Anului 2026”, la categoria „Sanctuare ale istoriei”, unde concurează cu unele dintre cele mai cunoscute obiective de patrimoniu din țară.

În finală a ajuns, și un alt monument istoric din județul Brașov, Castelul Bran.

Concurența va fi însă una acerbă, având în vedere că în finală au ajuns mai multe destinații turistice, văzute de vizitatori sau de propriii localnici ca „sanctuare ale istoriei”: Cetatea Enisala (Tulcea), Castelul Bánffy din Bonțida (Cluj); Rezervația naturală Orheiul Vechi, satul Butuceni – com. Trebujeni din Republica Moldova, Mânăstirile cu fortificații ale Municipiului Iași; Biserica Evanghelică din Alma Vii, Sibiu; Ulpia Traiana, Hunedoara; Cetatea de Scaun a Sucevei; Monumentul Tropaeum Traiani (Adamclisi), Constanța; Castelul Mocioni (Foeni), Timiș; Castelul Peleș, Sinaia, Prahova; Cetatea de Scaun a Sucevei; Cetatea Oradea, Bihor; Cetatea Alba Iulia, Alba; Cetatea Sighișoarei, Mureș;

Competiția „Destinația Anului”, care aduce în prim-plan cele mai importante destinații istorice și turistice din România se află acum în faza finală, în care voturile venite din partea publicului contează pentru stabilirea ierarhiei finale. Brașovenii interesați să susțină una dintre aceste destinații o pot face AICI.

Citește mai departe

Cotidian

Când mai poți face cumpărăturile de Paște în Brașov. Program special la AFI, Coresi, Carrefour, Auchan și cinematografe

Publicat

in

Brașovenii care lasă cumpărăturile pe ultima sută de metri trebuie să țină cont că marile centre comerciale din oraș vor avea program redus în ajunul Paștelui, iar în prima zi de sărbătoare cele mai multe spații comerciale vor fi închise. Mallurile, hipermarketurile și cinematografele din AFI Brașov și Coresi Shopping Resort revin la program normal în a doua zi de Paște.

Pentru cei care mai au de cumpărat produse pentru masa de Paște, cadouri sau vor să își facă planuri pentru ieșirile din weekend, sâmbăta dinaintea Paștelui va fi ultima zi cu acces limitat la magazine, în timp ce duminică, de Paște, majoritatea spațiilor comerciale vor fi închise.

AFI Brașov: program redus sâmbătă, închis de Paște

La AFI Brașov, centrul comercial va fi deschis sâmbătă, 11 aprilie, între orele 10:00 și 19:00, va fi închis duminică, 12 aprilie, iar luni, 13 aprilie, va reveni la programul normal, între 10:00 și 22:00.

Și Carrefour din AFI își modifică programul în perioada premergătoare Paștelui. Hipermarketul va funcționa sâmbătă, 11 aprilie, între 07:00 și 19:00, va fi închis în ziua de Paște, iar luni va reveni la programul obișnuit.

Pentru cei care își planifică și o ieșire la film, Cinema City din AFI va funcționa sâmbătă până la ora 18:00, duminică se va deschide de la ora 13:00, iar luni de la ora 10:00.

Coresi: magazinele se închid mai devreme în ajunul Paștelui

Și Coresi Shopping Resort va avea program special în perioada Paștelui. Centrul comercial va fi deschis vineri, 10 aprilie, între 10:00 și 22:00, sâmbătă, 11 aprilie, între 10:00 și 18:00, va fi închis duminică, iar luni, 13 aprilie, va reveni la programul normal.

La Auchan Coresi, programul se modifică astfel încât ultima zi pentru cumpărăturile de Paște va fi sâmbătă, 11 aprilie, când magazinul va fi deschis doar până la 18:00. Duminică va fi închis, iar luni va redeschide.

În ceea ce privește ieșirile din zilele de sărbătoare, Cinema One Laserplex din Coresi va fi deschis și în ziua de Paște, însă cu program redus, între 14:00 și 22:00.

Sâmbătă este ultima zi în care se pot face cumpărături la marile centre comerciale

Practic, pentru cei care nu vor să se trezească în fața ușilor închise, sâmbăta dinaintea Paștelui este ultima zi în care se mai pot face cumpărături în marile centre comerciale, însă cu un interval mai scurt decât de obicei.

În schimb, pentru cei care vor să iasă din casă în prima sau a doua zi de Paște, cinematografele vor rămâne printre puținele opțiuni deschise parțial sau integral.

PROGRAMUL DE PAȘTE LA MARILE CENTRE COMERCIALE

AFI Brașov

  • 11 aprilie: 10:00 – 19:00
  • 12 aprilie: Închis
  • 13 aprilie: 10:00 – 22:00

Carrefour AFI

  • 11 aprilie: 07:00 – 19:00
  • 12 aprilie: Închis
  • 13 aprilie: Program normal

Cinema City AFI

  • 11 aprilie: până la 18:00
  • 12 aprilie: de la 13:00
  • 13 aprilie: de la 10:00

Coresi Shopping Resort

  • 10 aprilie: 10:00 – 22:00
  • 11 aprilie: 10:00 – 18:00
  • 12 aprilie: Închis
  • 13 aprilie: 10:00 – 22:00

Auchan Coresi

  • 10 aprilie: 07:00 – 23:00
  • 11 aprilie: 07:00 – 18:00
  • 12 aprilie: Închis
  • 13 aprilie: 10:00 – 22:00

Cinema One Laserplex

  • 10 aprilie: 10:00 – 00:00
  • 11 aprilie: 10:00 – 18:00
  • 12 aprilie: 14:00 – 22:00
  • 13 aprilie: 10:00 – 00:00

Citește mai departe

Trending