Ramai la curent!

Cotidian

Funcționarii Primăriei Brașov vor învăța să comunice asertiv. Trainerii vor fi de la fundația partenerei primarului Allen Coliban

Publicat

in

Primarul Brașovului, Allen Coliban,  și partenera lui de viață, Camelia Clem, care conduce Fundația Hera, au ajuns la concluzia că funcționarii din Primăria Brașov trebuie să învețe să comunice asertiv. Traineri ar putea fi specialiștii fundației amintite, asta dacă aleșii locali brașoveni vor aproba în ședința de plen din 29 iulie un proiect de hotărâre privind un acord de parteneriat între Municipiul Brașov și Fundația Hera, în vederea organizării primei ediții a Festivalului AFECT, în perioada 26-29 august 2021. 

Proiectul de hotărâre este inițiat de primarul Brașovului, Allen Coliban, care, în referatul de aprobare a argumentat că: 

„În această perioadă dificilă, Fundația Hera s-a remarcat la nivel local prin acțiuni de susținere a comunității locale din punct de vedere emoțional. După o lungă perioadă confuză, în care comunitatea brașoveană a luptat cu pandemia de Covid-19, Festivalul AFECT, propus de Fundația Hera pentru sănătate emoțională, este unul potrivit. În acest sens, analizând adresele înaintate de Fundația Hera, cu nr. 70820 din data de 5.07.2021, propun acordul de parteneriat între Municipiului Brașov și Fundația Hera în vederea organizării primei ediții a Festivalului AFECT, eveniment care se va desfășura în perioada 26-29 august 2021 și încurajăm brașovenii să participe ateliere, proiecții de filme, concerte, conferințe și dezbateri pentru a fi inspirați spre o profundă înțelegere de sine, dar și pentru relații interumane pline de compasiune și onestitate”. 

Din proiectul acordului de parteneriat rezultă că activitățile principale ale festivalului se vor desfășura pe platoul din jurul Cetățuii de pe Dealul Straja, unde va fi montată o scenă, un ecran pentru proiecții, dar și un cort pentru mâncare, cu zonă de servire. 

„Programul festivalului, va include o selecție de scurtmetraje, documentare, programe artistice adresate publicului de toate vârstele. Vor fi abordate teme din amplul domeniu al psihologiei și psihoterapiei, dar programul nu se va limita la aceste teme. Viziunea festivalului este să crească numărul de povești cu teme psihologice cu scopul de a reduce stigmatizarea din domeniile psihologiei și psihoterapiei”, se arată în proiectul acordului. 

Primăria oferă gratuit spațiul, strânge gunoiul și asigură toaletele ecologice 

Dacă va obține votul consilierilor locali brașoveni, prin acest acest parteneriat, Primăria Brașov se va obliga să asigure folosința gratuită pentru ocuparea domeniului public, respectiv Parcarea din jurul Cetățuii Brașovului, Piața Sfatului, Str. Republicii, Piața Sf. Ioan, pentru desfășurarea festivalului. De asemenea, municipalitatea brașoveană va asigura servicii de salubrizare a parcării din jurul Cetățuii Brașovului, în cele patru zile de eveniment (prin Serviciul de Urmărire Contracte Salubrizare și Deszăpezire), dar și toalete ecologice (prin Serviciul de Amenajare Zone de Agrement). 

În trei ore, un funcționar va fi învățat să comunice

 Pe lângă filmulețele motivaționale pentru brașoveni, în acord se arată că fundația va oferi și cursuri de comunicare pentru angajații Primăriei Brașov: Fundația se obligă să asigure, în mod gratuit, un număr de 5 traininguri de comunicare asertivă, cu durată de 3 ore fiecare, pentru grupe de maximum 25 de participanți, angajați ai Primăriei Municipiului Brașov, fie la sediul fundației, fie la sediul Primăriei în perioada 1.09.2021 – 28.02.2022”. 

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Cotidian

Consiliul Județean Brașov a rămas fără un vicepreședinte. Mandatul lui Șerban Todorică a încetat din cauza anchetei DNA  

Publicat

in

Începând din 1 mai, Consiliul Județean Brașov a rămas fără vicepreședintele Șerban Todorică de la PNL. De la aceeași dată, el și-a pierdut și mandatul de consilier județean.

Mandatele lui au încetat ca urmare a faptului că nu și-a putut participa la ședințele de plen ale Consiliului Județean și nu și-a putut îndeplini atribuțiile de vicepreședinte timp de șase luni, din cauza interdicțiilor impuse de instanță, el fiind trimis în judecată de Direcția Națională Anticorupție (DNA), sub acuzația de abuz în serviciu, în „Dosarul Compania Apa”.

Hotărârea privind încetarea de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, a calității de consilier județean și de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Braşov a lui Şerban Todorică urmează să fie adoptată de aleșii județeni brașoveni în ședința de plen de joi.

„În conformitate cu dispozițiile art. 204 alin. 2, lit. «f» din OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, calitatea de consilier județean încetează de drept înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în situația imposibilității exercitării mandatului pe o perioadă mai mare de 6 luni consecutive, cu excepția cazurilor prevăzute de lege (…) Din coroborarea măsurilor judiciare cu evidențele de prezență (procese-verbale, condică) ale consilierilor județeni la şedinţele autorității deliberative, se constată că domnul Şerban Todorică-Constantin s- a aflat în imposibilitate continuă de a-şi exercita mandatul de consilier județean pentru o perioadă ce excede pragul legal de 6 luni consecutive. În intervalul 30.10.2025 – 01.05.2026, alesul județean a absentat de la totalitatea şedințelor autorității deliberative”, se arată în proiectul hotărârii de Consiliu Județean.

Acuzat că ar fi iniţiat şi constituit un grup infracţional organizat

Potrivit procuorilor anticorupție, în perioada 20 martie 2024 – 18 septembrie 2025, Todorică Constantin Şerban, profitând de prerogativele funcţiilor de demnitate publică de vicepreşedinte şi preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov, precum şi a celei publice de preşedinte al ADIDAJ Braşov, „ar fi iniţiat şi constituit, împreună cu Dragomir, Cocoş şi Ţop Ferghete un grup infracţional organizat, la care ar fi aderat ulterior inculpaţii B.C.T. şi Suciu, cu scopul de a dobândi controlul asupra resurselor materiale gestionate de SC Compania Apa Braşov SA. Astfel, prin încălcarea prevederilor legale, inculpatul Şerban Todorică Constantin ar fi viciat procedura de numire a inculpaţilor Cocoş Liviu şi Ţop Ferghete Florentina Carmen ca membri în Consiliul de Administraţie al Companiei Apa Braşov SA”.

Citește mai departe

Cotidian

FOTO Lucrările de consolidare de pe strada Cibinului, aproape finalizate. O alunecare de teren a afectat această zonă din Brașov

Intervenția începută după surparea taluzului din 2024 se apropie de final. Autoritățile anunță măsuri similare și în alte zone cu risc din Brașov.

Publicat

in

Lucrările de consolidare de pe strada Cibinului din Brașov se apropie de final, după intervenția începută în urma alunecărilor de teren produse în octombrie anul trecut. Atunci, o porțiune de aproximativ 40 de metri din taluz s-a surpat, fiind afectate elemente de protecție și mai mulți arbori.

Intervenția a vizat tronsonul din dreptul imobilelor cu numerele 35–38, unde instabilitatea terenului a ridicat probleme de siguranță pentru locuitori și infrastructură. Potrivit autorităților, lucrările au fost realizate în regim de urgență, în baza unei decizii a Comitetului Local pentru Situații de Urgență.

Primarul George Scripcaru, care a inspectat lucrările pe șantier a declarat riscul unei prăbușiri era iminent:

„Prevenim riscul de surpare și pericolele asociate unui astfel de teren instabil. Situația era una iminentă, mai ales că în zonă sunt locuințe și oameni care trăiesc aici. Intervenim cu lucrările necesare pentru a pune în siguranță întreaga zonă. O intervenție similară va trebui realizată și în Răcădău, pe strada Molidului“.

Lucrările au inclus realizarea unui sistem de consolidare pe o lungime de circa 125 de metri, fiind turnați peste 230 de piloți de beton, cu lungimi de până la 12 metri.

Șeful Serviciului Administrare Drumuri Publice, Vlad Biriș, spune că lucrarea a fost una complexă:

„Am finalizat execuția taluzului cu geocelule, conform prevederilor din proiect. A fost o lucrare complexă, desfășurată în condiții de acces dificil, care a implicat realizarea a 234 de micropiloți și a unui radier din beton. În perioada următoare va fi montat parapetul, iar până la finalul acestei săptămâni estimăm încheierea tuturor lucrărilor“.

Valoarea contractului pentru lucrările de pe strada Cibinului este de 2.249.500 de lei, fără TVA, iar execuția a fost realizată de compania RS Activ. Autoritățile locale spun că analize similare vor fi realizate și în alte zone considerate vulnerabile, inclusiv în cartierul Răcădău, pe strada Molidului.

Citește mai departe

Cotidian

Nu mai avem Guvern. Moțiunea a trecut cu cel mai mare număr de voturi „pentru” din istoria Parlamentului

Publicat

in

Guvernul Bolojan a fost demis după moțiunea de cenzură supusă votului în ședința camerelor reunite ale Parlamentului de astăzi.

Pentru demiterea Guvernului era nevoie de votul „pentru” din partea a 233 de senatori și deputați. Au fost 281 de „pentru”, în schimb, ceea ce reprezintă cel mai mare număr de voturi pentru demiterea unui Guvern, din istoria Parlamentului României. Alte 4 voturi au fost „contra”, iar 3 au fost anulate.  

Deputații PNL și USR nu și-au exprimat opțiunea, unii spunând că nu votează, alții, cum a fost și cazul lui Allen Coliban (USR Brașov), fiind absenți în momentul votării.

Ce și-au reproșat taberele

În timpul dezbaterii, inițiatorii moțiunii au reclamat faptul că în cele 10 luni de când Ilie Bolojan este la conducerea Guvernului, situația economică a României s-a deteriorat, au fost majorate taxe și impozite, puterea de cumpărare a scăzut, Executivul încearcă să vândă netransparent acțiuni la companii de stat profitabile. Un alt reproș a fost că programul de înzestrare a Armatei, prin împrumutul SAFE, nu revitalizează industria națională de apărare.

De cealaltă parte, premierul Ilie Bolojan a reclamat faptul că moțiunea depusă de PSD și AUR este „micinoasă, cinică și superficială”. De asemenea, el a menționat că „au depus o moțiune când le-a crăpat măseaua (…) Dacă exista un plan, eu mă dădeam la o parte”.

Tot în timpul dezbaterii, senatori și deputați USR și PNL spus că această moțiune reprezintă un prim pas al alianței PSD – AUR, care vrea să preia guvernarea țării.

La rândul său, Sorin Grindeanu i-a reproșat premierului că și-a numit un apropiat de la Oradea în funcția de director al SAPE, cu un salariu de 50.000 de lei.  

În urma votului Parlamentului, până la depunerea jurământului de către noul Executiv, Guvernul Bolojan va îndeplini numai acțiuni necesare pentru administrarea treburilor publice.

Citește mai departe

Trending