Connect with us

Cotidian

Peste 400 de oameni vor fi concediați din administrația publică, în județul Brașov – Unde se taie posturi și unde nu? La CJ sunt pregătite cele mai multe concedieri, Săcele are libertatea de a face angajări

Published

on

Premierul Ilie Bolojan a prezentat marți, 2 septembrie, două scenarii de reducere a numărului de salariați din administrațiile locale. Măsura urmărește scăderea cheltuielilor publice și eficientizarea activității autorităților. Guvernul propune o reducere de 40% sau 45% a numărului maxim de posturi din administrațiile locale, dar decizia finală va fi luată după negocierile din Coaliția de guvernare.

Deocamdată, proiectul se află în negocieri la nivelul coaliției de guvernare, iar marea dispută privește procentul de posturi ce vor fi tăiate. Premierul insistă pentru o reducere consistentă, subliniind că orice diminuare sub 30% ar avea doar „efecte marginale”.

Situația la nivel național

La nivelul întregii țări, legea permite un număr maxim de aproximativ 190.000 de posturi în administrațiile locale. În organigrame există 164.000 de posturi, dintre care doar 129.000 sunt ocupate efectiv. Restul sunt fie vacante, fie doar trecute pe hârtie.

„În prezent există circa 61.000 de posturi neocupate sau fictive, adică 32% din total. Dacă nu reducem cel puțin acest procent, reforma nu are sens”, a declarat premierul.

Ce înseamnă pentru Brașov

În județul Brașov sunt aprobate prin lege 5.010 posturi, dintre care 3.365 sunt ocupate.

  • Dacă se aplică reducerea de 40%, ar mai rămâne 3.373 posturi. Cum 3.365 sunt deja ocupate, ar însemna 299 de concedieri.
  • Dacă se aplică reducerea de 45%, județul ar rămâne cu 3.190 de posturi, iar 403 persoane și-ar pierde locul de muncă.

Unde se taie cel mai mult în județul Brașov

Dacă s-ar aplica propunerea premierului Bolojan, cele mai mari tăieri în Brașov ar fi la nivelul CJ și al administrațiilor locale din municipiile Brașov și Făgăraș, astfel:

  • Consiliul Județean Brașov: din cele 639 de posturi ocupate, ar putea dispărea între 123 și 153.
  • Municipiul Brașov: din 889 de posturi ocupate, ar fi tăiate între 99 și 136.
  • Făgăraș: între 20 și 32 de angajați ar urma să plece din primărie.

Unde se mai fac angajări în județul Brașov

Nu toate localitățile vor pierde oameni, dacă se va aplica propunerea premierului. În unele primării, aplicarea acestei ordonanțe ar deschide chiar posibilitatea de a face angajări, astfel:

  • Săcele: cu doar 142 de posturi ocupate din 300 aprobate, orașul ar putea angaja între 47 și 59 de persoane chiar și după aplicarea reducerii.
  • Vama Buzăului: ar putea aduce în sistem între 13 și 14 angajați noi.

Per total, în județul Brașov, peste 300 de posturi ar putea fi scoase la concurs în 34 de primării, chiar și în scenariul reducerilor.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Cotidian

Caravana națională Rotary United Thinkers ajunge la Brașov: un eveniment-experiență în care tinerii învață să își susțină ideile și să recunoască manipularea

Published

on

Pe 14 martie, Caravana Rotary United Thinkers ajunge la Brașov cu un eveniment educațional interactiv dedicat tinerilor între 14 și 20 de ani – o experiență construită pe jocuri, provocări de echipă și exerciții practice prin care aceștia învață să se prezinte clar și autentic, să își susțină ideile și să recunoască manipularea.

Evenimentul va avea loc la Hotel Qosmo, începând cu ora 10:00, și este organizat de Rotary District 2241 România și Republica Moldova, cu sprijinul Rotary Club Brașov și Bepco. Participarea este gratuită, iar locurile sunt limitate.

Caravana United Thinkers nu este un eveniment clasic cu prezentări și discursuri, ci o experiență practică în care participanții învață prin jocuri, simulări și exerciții interactive cum să își prezinte ideile, cum să argumenteze convingător și cum să recunoască manipularea din mediul online și offline. Pe parcursul a aproximativ cinci ore, tinerii vor trece prin provocări de public speaking, exerciții de gândire critică și activități de echipă menite să le crească încrederea și claritatea în exprimare.

Caravana face parte din UnitedThinkers.ro, o platformă educațională gratuită creată de Rotary pentru tineri, prin care experiența profesională și de viață a liderilor din comunitate devine un instrument real de dezvoltare personală. Platforma oferă acces la conversații cu profesioniști, traininguri de comunicare și gândire critică și un parcurs educațional care poate fi finalizat cu certificare.

United Thinkers este rezultatul a peste 10 ani de proiecte educaționale construite prin Rotary Club Brașov, prin care am lucrat direct cu mii de tineri din toată țara. În 2023 am reușit să ducem această experiență la nivel național, prin lansarea platformei UnitedThinkers.ro, cu sprijinul Rotary District 2241 România și Republica Moldova, astfel încât programul să devină accesibil oricărui tânăr cu acces la internet. Caravana este pasul următor. Este modul prin care revenim lângă ei, în orașele lor, pentru a le oferi un spațiu în care să învețe cum să navigheze prin zgomotul informațional de astăzi, să recunoască manipularea și să aibă curajul să își susțină ideile. Am fost deja la Timișoara, Iași, Chișinău, acum ajungem la Brașov și continuăm în toată țara”, spune Medeea Petrovan, managerul programului United Thinkers și membru al Rotary Club Brașov.

Rotary invită tinerii din Brașov să participe la această experiență și îi încurajează pe profesori și părinți să le ofere elevilor oportunitatea de a lua parte la eveniment. Evenimentul va începe cu o scurtă sesiune de deschidere, urmată de două experiențe interactive dedicate dezvoltării abilităților de public speaking și gândire critică, separate de o pauză de socializare cu mini-bufet. Înscrierile se fac online, pe www.unitedthinkers.ro, la secțiunea Caravana.

Continue Reading

Cotidian

Urmează concedieri la Prefectura Brașov. Instituția rămâne cu 36 de angajați

Published

on

Prefectura Brașov își va reduce numărul de angajați, până la finalul lunii iunie. Anunțul a fost făcut de prefectul județului, Cătălin Văsii, care a menținat că în prezent la nivelul instituției sunt ocupate 40 de posturi și, în urma reorganizării instituției, vor mai putea fi ocupate 36 de posturi.

„Până la finalul acestei săptămâni trebuie să stabilim noua structură. Din nefericire, nu avem persoane care să se pensioneze”, a declarat prefectul.

Totodată, el a menționat că, în continuare, în cabinetul prefectului își vor desfășura activitatea doi consilieri. De asemenea, de restructurări nu va fi afectat corpul de control al prefectului, structura de securitate și vor rămâne în funcție trei șefi de servicii. Totodată, vor fi menținute două posturi care sunt acum vacante: șef serviciu corp control și secretar general (care este acum ocupat prin delegare).

În acest moment, organigrama Prefecturii Brașov include 50 de posturi (nu sunt luate în calcul cele de la „Pașapoarte” și „Înmatriculări”), dintre care 10 sunt vacante.

Continue Reading

Cotidian

Primăria Brașov implementează sistemul „Big Brother” pe Tâmpa. Turiștii care merg de la Panoramic la „litere” sau pe vârf vor fi supravegheați

Published

on

Gunoaiele aruncate în principal de turiștii care urcă pe Tâmpa cu telecabina, apoi merg pe jos până la „litere” (inscripția de pe Tâmpa) sau pe vârf sunt o problemă ce nu a putut fi rezolvată de administratorii ariei protejate.

Patrulele nu au avut succes, iar campaniile de ecologizare sunt o soluție de moment, pentru că lasă liber terenul pentru alte deșeuri aruncate aiurea.

Acum, Primăria Brașov a anunțat un nou plan: a început montarea unor camere de supraveghere în zona platformei de Belvedere (de lângă vârful Tâmpa) și pe traseul dintre Panoramic și zona literelor. În plus, în aceastră zonă va fi extins și iluminatul public.

De asemenea, pe Tâmpa se fac lucrări de reparații a mobilierului existent, a balustradelor de protecție, dar și o campanie de curățenie.

Continue Reading

Trending