FFIR 2014. Filme: Programul proiecțiilor

header-web9

În perioada 1-10 în cadrul Festivalului Filmului Istoric Râșnov, vor fi proiectate peste 40 de filme documentare şi de ficţiune într-un maraton cinematografic de peste 70 de ore.  Festival grupate pe cele 3 teme importante: “Primul Război Mondial”, “Anul 1989” și “Producții noi”.

Marele Război:

2 August 2014:

  • Ora 09:00 – Cinematograf:  The white Ribbon / Panglica Albă – Regizor: Michael Haneke
  • Ora 13:30 – Cinematograf : La Grande Illusion / Iluzia cea mare – Regizor: Jean Renoir;
  • Ora 17:30 – Cinematograf : Last Voices of World War 1, Ep. 1-3 – Regizor: Mill Creek Entertainment;
  •  Ora 21:15 – Gradina Cetății : Joyeux Noel / Crăciun Fericit- Regizor: Christian Carion.

3 August 2014:

  • Ora 09:00 – Cinematograf:  Last Voices of World War 1, Ep. 4-6 – Regizor: Mill Creek Entertainment;
  • Ora 12:30 – Cinematograf:  Premier Noël Dans les Tranchées / Primul Crăciun în Tranșee Regizor: Michael Gaumnitz;
  • Ora 13:30 – Cinematograf: Hill 789: The Last Stronghold / Ultima redută Regizor: Nicholas Dimăncescu; Ora 16:00 – Cinematograf:  Balcic, mon amour – Regizor: Luiza Barcan.

4 August 2014:

  • Ora 10:00 – Cinematograf:  Forty-Four / 44 – Regizor: Palo Bielik
  • Ora 12:00 – Cinematograf:  War Horse / Calul de Război – Regizor: Steven Spielberg;
  • Ora 14:30 – Cinematograf: La France / Franța- Regizor: Serge Bozon;
  • Ora 16:30 – Cinematograf :  Francezii şi românii în Marele Război- Regizor: Marcela Feraru: Ora 21:10 – Gradina Cetatii:  Die Männer der Emden / Oamenii de pe Emden- Regizor: Berengar Pfahl

9 August 2014:

  • Ora 12:30 – Cinematograf:  The Medal / Medalia- Regizor: Martin Hollý;

10 August 2014:

  • Ora 9.00 – Cinematograf: Lawrence al Arabiei – Regizor: David Lean

1989

5 August 2014:

  • Ora 10:00 – Cinematograf:  Declassified Tiananmen Square / Dosare Desecretizate: Piața Tiananmen – Regizor: John Kosh;
  • Ora 13:00 – Cinematograf: Frontline: The Tank Man / Linia Frontului: Omul din Fața Tancului – Regizor: Antony Thomas;
  • Ora 16:00 – Cinematograf: Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.1 Apogeul 1975-1979- Regizor: Andrei Nekrasov; Ora 17:00 – Cinematograf: 7 zile la București – Regizor: Marcela Feraru

6 August 2014 :

  • Ora 09:00 – Cinematograf : Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.2 Amenințări 1980-1984 – Regizor: Andrei Nekrasov;
  •  Ora 12:00 – Cinematograf:  Good-bye Lenin / Adio, Lenin! – Regizor: Wolfgang Becker; Ora 14:00 – Cinematograf: Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.3 Speranță 1985-1987 – Regizor: Andrei Nekrasov

7 August 2014:  

  • Ora 09:00 – Cinematograf: Declassified: The Rise and Fall of the Berlin Wall / Dosare Desecretizate: Ridicarea și Căderea Zidului Berlinului – Regizor: John Kosh; Ora 14:00 – Cinematograf: Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.4 Trezirea 1988 – Regizor: Andrei Nekrasov;
  • Ora 15:00 – Cinematograf Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.5 Revoluție 1989 – Regizor: Andrei Nekrasov

8 August 2014:

  • Ora 15:30 – Cinematograf: Piepturi goale și buzunare pline- Regizor: Cornel Mihalache; Ora 18:30 – Cinematograf: Adieu camarades / Adio, Tovarăși! – Ep.6 Disoluția 1990-1991 – Regizor: Andrei Nekrasov

9 August 2014:

  • Ora 09:00 – Cinematograf: Cold Waves / Război pe calea undelor- Regizor: Alexandru Solomon; Ora 15:30 – Cinematograf: Central Europe Goes to Freedom / Europa Centrală pe Drumul Libertății- Regizor: Mirosław Jasiński

 

Productii Noi

1 August 2014 :

  • Ora  21:15 – Gradina Cetatii:  Closer to the Moon – Regizor: Nae Caranfil;

3 August 2014

  • Ora 16:30 – Cinematograf: Une Promesse / O Promisiune- Regizor: Patrice Leconte; Ora 21:20 – Gradina Cetatii:  The Grand Budapest Hotel – Regizor: Wes Anderson;

4 August 2014

  • Ora 20:00 – Cinematograf: Culorile – Regizor: Viorica Meşină;

5 August 2014

  • Ora 14:30 – Cinematograf : În spatele cortinei- Regizor: Bogdan Mustață
  • Ora 19:30 – Cinematograf : Capcana – Regizor: Leontina Vatamanu; Ora 21:00 – Gradina Cetatii:  Satul din oglindă – Regizor: Leontina Vatamanu; Ora 21:30 – Gradina Cetatii: Nuntă în Basarabia –  Regizor: Nap Toader;

6 August 2014:

  • Ora 15:00 – Cinematograf: Valea Plângerii – Regizor: Mihai Andrei Leaha; Ora 18:00 – Cinematograf : Te iubesc, Ion şi Doina – Regizor: Leontina Vatamanu
  • Ora 20:00 – Cinematograf:  Crasna – un loc pe pământ- Regizor: Violeta Gorgos; Ora 21:00 – Gradina Cetatii: Saving Mr. Banks / Salvându-l pe Domnul Banks – Regizor: John Lee Hancock;

7 August 2014

  • Ora 12:00 – Cinematograf: Rwanda, la surface de reparation / Fotbal Ruanda: Terenurile Memoriei- Regizor: Marie Thomas Penette; Ora 18:00 – Cinematograf: SĂRMAna de pe Prut – Regizor: Leontina Vatamanu; Ora 19:00 – Cinematograf : La limita de jos a cerului- Regizor: Igor Cobileanski

8 August 2014

  • Ora 09:00 – Cinematograf: Barbara –  Regizor: Christian Petzold; Ora 12:30 – Cinematograf: U-MOR- Regizor: Mihai Pîrcălabu; Ora 22:00 – Gradina Cetatii: Cyril și Methodius – Regizor: Petr Nikolaev

9 August 2014:

  • Ora , 21:15 – Gradina Cetatii: Walesa: Man of Hope / Walesa: Omul Speranței – Regizor: Andrzej Wajda

10 August 2014

  • Ora 21:15 – Gradina Cetatii: The Book Thief / Hoțul de Cărți- Regizor: Brian Percival
Follow and like us:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*