Ramai la curent!

Stiri Brasov

Anunț începere proiect „DEZVOLTAREA SI DIVERSIFICAREA ACTIVITATII REVITAS SRL. PRIN ACHIZITIE DE ECHIPAMENTE NOI”

Publicat

in

                                                                             COMUNICAT DE PRESĂ                       
01.10.2020

Anunț începere proiect „DEZVOLTAREA SI DIVERSIFICAREA ACTIVITATII REVITAS SRL. PRIN ACHIZITIE DE ECHIPAMENTE NOI”

Proiectul “ DEZVOLTAREA SI DIVERSIFICAREA ACTIVITATII REVITAS SRL. PRIN ACHIZITIE DE ECHIPAMENTE NOI”, cod MySMIS 131920, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, în baza contractului de finanțare 5926/22.09.2020, este implementat de către REVITAS S.R.L. cu sediul în Municipiul Sacele, România,  Str. Al. I. Lapedatu nr. 3, județul Brasov, și are o valoare totală de 1.403.996,21 lei, din care 943.863,00 lei reprezintă finanțare nerambursabilă. Programul Operațional Regional 2014-2020 este implementat la nivel național de către Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației în calitate de Autoritate de Management, iar la nivel regional de către ADR Centru, organism intermediar al programului ce monitorizează implementarea acestui proiect în Regiunea Centru. Proiectul este prevăzut a se derula în perioada 22.09.2020 – 31.08.2021.

              Proiectul se implementează în localitatea Mun. Săcele, Str. Petőfi Sándor nr. 83A, jud. Brașov.

Obiectivul proiectului este cresterea competitivității societății REVITAS S.R.L., prin realizarea unei capacitati de producție în domeniul producției de ambalaje din carton.

Citește mai departe
1 Comentarii

1 Comentarii

  1. Pingback: Anunț începere proiect „DEZVOLTAREA SI DIVERSIFICAREA ACTIVITATII REVITAS SRL. PRIN ACHIZITIE DE ECHIPAMENTE NOI” - NewsTimes

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Investitii

Reconstruirea Stadionului Tineretului din Brașov, în așteptarea banilor de la bugetul de stat. Constructorul a fost stabilit încă de anul trecut

Deși constructorul pentru refacerea Stadionului Tineretului din Brașov a fost desemnat încă de anul trecut, Compania Națională de Investiții nu a semnat nici acum contractul de lucrări. Proiectul de peste 103 milioane de lei rămâne, cel puțin deocamdată, în așteptare.

Publicat

in

Chiar dacă a stabilit încă de anul trecut firma care urmează să refacă Stadionul Tineretului din Brașov, Compania Națională de Investiții (CNI) nu a semnat contractul de lucrări, acesta fiind „în analiză”.

Mai exact, într-un răspuns transmis publicației profit.ro, CNI a transmis că „semnarea condiționată de aprobarea trimestrializării creditelor de angajament”.

De asemenea, compania a menționat că acest contract nu a fost semnat, având în vedere că, prin Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 41 din 19 august 2025, „în anul 2025 se interzice atribuirea contractelor de prestări servici și de execuție lucrări aferente proiectelor de investiții noi finanțate din fonduri publice de către Compania Națională de Investiții CNI – SA. La data prezentei, bugetul de stat aferent anului 2026 a fost aprobat”.

În urma licitației, pentru modernizarea Stadionului Tineretului din Brașov, CNI a stabilit câștigătoare Asocierea BOG’ART (lider) – Eren Cons, General Construct – Arcadia AEN Architecture & PM.

Ofertele au fost deschise în martie 2025, iar evaluarea acestora s-a încheiat la 29 iulie 2025.
Valoarea lucrărilor se ridică la 103,17 milioane de lei, fără TVA, iar potrivit unei hotărâri a Consiliului Local Brașov, municipiul Brașov achita 25% din sumă, respectiv 25,5 lei.

Noul stadion va avea o capacitate de 9.716 de locuri (spectatori, VIP, media, locuri pentru persoane cu dizabilități), va respecta standardele UEFA și va include teren de fotbal de 105 x 68 metri, vestiare pentru jucători și oficiali, unitate de prim ajutor și tratament, post de control antidoping, grupuri sanitare moderne, sală de conferințe de presă, 151 de locuri de parcare auto și 2 pentru autocare. Arena va avea instalație de iluminat nocturnă și sistem fotovoltaic ON-GRID pentru eficiență energetică.

Citește mai departe

Cotidian

Program Starea Civilă Brașov – Compartimentul Decese, în mini-vacanța de Paște

Publicat

in

Brașovenii care au nevoie, în următoarele zile, de serviciile Compartimentului Decese din cadrul Serviciului Stare Civilă trebuie să țină cont de programul special de lucru anunțat de Primăria Brașov, pentru perioada 10–13 aprilie 2026, în weekendul de Paște.

Potrivit programului afișat, ghișeele pentru înregistrarea deceselor, din camerele 26 și 27, nu vor funcționa în fiecare zi.

Cum se lucrează la Compartimentul „Decese”

Programul anunțat este următorul:

vineri10.04.2026NU SE LUCREAZĂ
sâmbăta11.04.20269 – 13
duminica12.04.2026NU SE LUCREAZĂ
luni13.04.20269 – 13
  • Acest program este valabil numai pentru înregistrarea deceselor la Serviciul Stare Civilă de la Primăria Brașov.

Citește mai departe

Politica

Nicușor Dan începe să dea înapoi chiar pe una dintre promisiunile-cheie din campanie: „Voi merge des… de la un moment dat încolo” la ședințele CSM

Publicat

in

Una dintre promisiunile puternic rostogolite în campania electorală de Nicușor Dan, echipa sa și influencerii din sfera sa a fost implicarea directă în zona Justiției, în limitele permise funcției, chiar de către Constituția României – inclusiv prin participarea la ședințele Consiliul Superior al Magistraturii, pe care președintele le poate prezida. Numai că, ajuns la Cotroceni, tonul începe deja să se schimbe, iar în conferința de presă susținută ieri, președintele a început să dea înapoi și să ofere răspunsuri „de acoperire”.

Întrebat miercuri la conferința de presă dacă va merge la ședințele CSM, așa cum a anunțat în campanie, Nicușor Dan a răspuns scurt: „Voi merge des. De la un moment dat încolo”.

O formulare care îl pune pe șeful statului din nou în lumina unei „minciuninele” sau cel puțin al unui „neadevăr” – după răspunsul ferm din campanie că, în mandatul său nu va fi majorat TVA-ul, de exemplu. Mai ales în contextul în care, în timpul campaniei, ideea prezenței sale active în zona Justiției a fost prezentată ferm ca o modalitate de control instituțional, moderare și implicare directă în apărarea statului de drept.

Ajuns însă în funcție, președintele pare să descopere că una este retorica de campanie și alta este realitatea instituțională a mandatului. Pentru că explicația oferită ieri, în conferința de presă de șeful statului a mers într-o direcție mai largă, legată de lipsa informațiilor solide pe baza cărora se iau deciziile în stat.

„Aici e o chestiune sistemică şi serioasă, pentru că sunt multe afirmaţii în spaţiul public care nu sunt dovedite. Cel mai confortabil pentru un decident politic, cum e preşedintele României, ar fi să aibă 3-4 corpuri profesionale şi fiecare să vină cu un document care să sintetizeze nişte probleme şi el să ia decizia în baza unei informaţii care este cât de cât uniformă între aceşti actori sociali şi diferă doar chestiunea de opţiune, de decizie. Din păcate, şi asta e general pentru multe domenii din activitatea noastră socială, informaţiile lipsesc. Opiniile sunt multe, dar informaţiile de bază lipsesc.”

Nicușor Dan a continuat în aceeași notă de explicații (prea) complexe spunând că, în multe situații, un decident politic nu poate opera rapid pentru că nu are la dispoziție analize deja pregătite:

„Şi atunci, pentru ca un decident politic să aibă o opţiune, de exemplu pe o negociere în cadrul Uniunii Europene, aici este dificultatea. Nu e suficient să dea trei telefoane să primească trei rapoarte, că ele nu există. Şi atunci trebuie să cheme nişte comisii şi comisiile alea să producă informaţia pe care ar trebui să o ai instant. Asta este, de fapt, dificultatea.”

Practic, de la o promisiune fermă că va prezida ședințele CSM, așa cum îi permite legislația, președintele Nicușor Dan atuncă acum responsabilitatea pe comisii. Așa cum a făcut și cu promisiunea de a nu crește TVA-ul în mandatul său…

Citește mai departe

Trending