Ramai la curent!

Investitii

FOTO. Un „proiect dificil”, recepționat de Consiliul Județean Brașov. Unitatea de Asistenţă Medico-Socială de Pneumoftiziologie Sânpetru a fost reabilitată complet

Publicat

in

Clădirea care adăpostește Unitatea de Asistenţă Medico-Socială de Pneumoftiziologie Sânpetru a fost complet reabilitată, printr-o investiție implementată de Consiliul Judeţean Braşov, cu fonduri europene. De altfel, marți, în prezența echipei de implementare a proiectului, a reprezentanților constructorului, proiectantului şi dirigintelui de șantier, a specialiștilor de la Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă şi de la ADR Centru, a avut loc prima etapă a recepției la încheierea lucrărilor.

Acesta este cel de-al doilea proiect european accesat de administraţia judeţeană în mandatul 2016-2020 şi încheiat, după cel privind reabilitatea modernizarea și reabilitarea drumului judeţean DJ 112 C Hălchiu – Satu Nou – Dumbrăvița – Vlădeni şi, totodată, primul din cele două proiecte pe care CJ Braşov le-a elaborat pentru eficientizarea energetică a clădirilor publice.

Contractul de finanțare pentru acest proiect a fost semnat în martie 2018, însă contractul de lucrări a putut fi încheiat abia în august 2019, din cauza procedurilor birocratice. Consiliul Județean Brașov a repetat de patru ori procedurile de achiziție pentru elaborarea proiectului tehnic și execuția lucrărilor de construcție aferente acestui obiectiv de investiții şi abia a cincea oară achiziția a fost reușită, fiind depuse trei oferte. Câștigătoarea licitației a fost desemnată Asocierea SC Romfit Grup SRL – SC HAR & H SRL. Proiectul, a declarat președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea, „a fost unul dificil, deoarece am fost nevoiți să realizăm cinci proceduri de licitație, până să reușim să avem un constructor care să execute lucrările”. 

Ce lucrări au fost realizate 

Proiectul a prevăzut realizarea lucrărilor de reparații și consolidare, recompartimentare, modernizare și eficientizare energetică a pavilioanelor clădirii C1 de la Unitatea Medico-Socială de Pneumoftiziologie Sânpetru.

Respectiva clădire este una de tip pavilionar, fiind alcătuită din cinci corpuri alipite, cu înălțimi și funcțiuni diferite. Este vorba despre cămin, corp de legătură, bloc alimentar, pavilion administrativ şi sală festivă.

S-au executat lucrări de reabilitare termică, inclusiv reparații la nivelul fațadei, soclurilor și trotuarelor, de modernizare și reabilitare a instalațiilor de încălzire, climatizare și iluminat, dar și reparații la elementele structurale, la acoperiș, terase exterioare și căi de acces.

Alte tipuri de lucrări au fost cele de recompartimentare a unor spații interioare și cele prin care întreaga clădire a fost adusă la standardele de funcționare din punctul de vedere al siguranței la incendiu. De asemenea, a fost montat un lift care să permită accesul persoanelor imobilizate în scaun cu rotile.

Reparațiile capitale, modernizare și eficientizare energetică a Unității de Asistență Medico-Socială de Pneumoftiziologie (UAMSP) Sânpetru, au fost realizate cu finanţare asigurată în cadrul axei 3 a Programului Operaţional Regional 2014-2020. Valoarea totală contractului de lucrări a fost de 11.008.884 lei.

Investitii

Primăria Brașov plătește peste 330.000 de lei pentru a racorda centrul mare de aport voluntar la rețelele de apă și canalizare. La acesta, brașovenii pot arunca gunoaiele pe care nu le pot lăsa la container

Publicat

in

Pregătit de aproximativ trei ani, proiectul centrului mare de aport voluntar de pe Platforma CET Brașov este în etapa realizării lucrărilor la rețelele de utilități. Astfel,  în urma unei proceduri de atribuire directă, Primăria Brașov a semnat un contract în valoare de 334.607 lei cu firma Corona Instal SRL, pentru realizarea lucrărilor la rețeaua de alimentare cu apă și evacuare ape uzate menajere.

Pentru centrul mare de aport voluntar, Primăria Brașov a obținut în anul 2023 o finanțare nerambursabilă prin Planul Național de Redresare și Reziliență, însă contractul a fost reziliat anul trecut, din cauza riscului de neimplementare a proiectului până în lua august a acestui an. În schimb, proiectul a fost preluat spre finanțare de Administrația Fondului de Mediu, cu bani de la bugetul de stat.

La centrul de aport voluntar vor putea fi depuse, gratuit, deșeurile care nu pot fi colectate în sistem „door-to-door”, respectiv deșeuri reciclabile și biodeșeuri care nu pot fi depuse în pubelele individuale, precum și fluxurile speciale: deșeuri voluminoase, textile, deșeuri din lemn, mobilier, anvelope, echipamente electrice și electronice, baterii uzate, deșeuri periculoase, cadavre de animale, deșeuri de grădină, din construcții și demolări. 

Citește mai departe

Investitii

Proiectul locomotivelor pe baterii, finanțat prin PNRR, se apropie de final: Ultima locomotivă diesel hidraulică a intrat în fabrica de la Brașov

Societatea Comercială de Reparații Locomotive Brașov a introdus pe fluxul de producție ultima locomotivă diesel-hidraulică din lotul care va fi transformat în locomotivă electrică pe baterii. Proiectul face parte din investițiile finanțate prin PNRR pentru modernizarea materialului rulant al CFR Călători.

Publicat

in

Ultima locomotivă diesel-hidraulică din lotul care urmează să fie convertit în locomotivă electrică pe baterii a intrat în procesul de modernizare la Societatea Comercială de Reparații Locomotive (SCRL) Brașov.

Anunțul a fost făcut azi de companie, printr-o postare publicată pe rețelele de socializare.

”Ultima locomotivă LDH, care va fi convertită în LEA, a intrat astăzi oficial pe fluxul de modernizare!”, a transmis SCRL Brașov.

Această conversie face parte din proiectul finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care vizează transformarea locomotivelor diesel-hidraulice utilizate la manevră în vehicule de tracțiune alimentate cu energie electrică stocată în acumulatori. Programul de modernizare a fost lansat la finalul anului 2023, când CFR Călători a atribuit direct către filiala sa, SCRL Brașov, două contracte majore finanțate prin PNRR.

Primul vizează modernizarea locomotivelor electrice de 3.400 kW prin instalarea de motoare de tracțiune asincrone și echiparea acestora cu sistemul european de control al traficului feroviar ETCS Nivel 2.

Al doilea contract are ca obiect transformarea locomotivelor diesel-hidraulice de 1.250 CP utilizate la manevră în locomotive electrice cu acumulatori plug-in, precum și asigurarea serviciilor de mentenanță.

Valoarea cumulată a celor două contracte se ridică la aproximativ 525 de milioane de lei, echivalentul a circa 105 milioane de euro. Programul include modernizarea a 17 locomotive electrice și conversia a 20 de locomotive diesel-hidraulice în vehicule alimentate cu baterii.

O alegere care a stârnit controverse

Conversia locomotivelor de manevră se realizează pe baza unui proiect tehnic elaborat de INDA Craiova pentru compania România Euroest și pus gratuit la dispoziția SCRL Brașov. Prin implementarea acestui program, CFR Călători a avut în vedere reducerea costurilor de exploatare și a emisiilor generate de activitățile de manevră din stațiile și depourile feroviare, în contextul procesului de modernizare și decarbonizare a transportului feroviar finanțat prin fonduri europene.

Cu toate acestea, există și unele controverse care vizează transformarea acestei ultime locomotive diesel-hidaulică în locomotivă electrică pe baterii. Potrivit Club Feroviar, mai mulți cunoscători ai sectorului au criticat alegerea locomotivei din clasa 89 pentru acest program, argumentând că aceasta se afla într-o stare tehnică bună, fiind aptă de exploatare și beneficiind de o reparație capitală în urmă cu câțiva ani.

Potrivit acestora, în parcul existent există alte locomotive aflate într-o stare mult mai avansată de degradare, care ar fi putut fi selectate pentru conversie fără a afecta capacitatea operațională a operatorului feroviar.

Citește mai departe

Educație

Școala Gimnazială nr. 9 din Brașov se extinde. Investiție de aproape 5 milioane de lei pentru săli de clase noi și un laborator

Corpul de pe strada Brazilor al Școlii Gimnaziale nr. 9 din Brașov va fi extins și modernizat în urma unei investiții de aproape 5 milioane de lei. Proiectul prevede mansardarea clădirii, amenajarea unor noi spații educaționale și creșterea eficienței energetice a imobilului.

Publicat

in

Școala Gimnazială nr. 9 din Brașov va beneficia de o extindere importantă, care îi va aduce câteva săli noi de clasă și un laborator. Primăria municipiului Brașov a semnat contractul pentru executarea lucrărilor la corpul de clădire situat pe strada Brazilor, valoarea investiției ridicându-se la 4.966.343 de lei, fără TVA. Termenul de finalizare a lucrărilor este de 24 de luni.

Contractul a fost atribuit firmei brașovene TPC Digging Construct SRL, care va realiza atât extinderea imobilului, cât și lucrările de modernizare prevăzute în proiect. Potrivit documentației tehnice, clădirea va fi extinsă prin mansardare, utilizând o structură metalică ușoară. În paralel, spațiile existente vor fi reabilitate, iar întregul imobil va beneficia de lucrări de creștere a eficienței energetice.

4 săli de clasă noi, laborator și cancelarie, pentru clădirea de pe strada Brazilor

Corpul de școală de pe strada Brazilor a fost construit în anul 1977 și are în prezent regim de înălțime parter plus un etaj. În interior funcționează 18 săli de clasă, o sală de sport, o sală de dans, o sală multifuncțională și un centru de documentare și informare.

Prin amenajarea mansardei vor fi create noi spații destinate activităților educaționale. Proiectul include realizarea a patru săli de clasă, a unui laborator, a unei cancelarii, a unui spațiu multifuncțional și a unor grupuri sanitare.

Citește mai departe

Trending