VIDEO. David Popovici, a doua medalie de aur la Campionatul European de Juniori

David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Dublul campion mondial de seniori, care se calificase în finală cu al doilea timp, şi-a apărat astfel titlul la 200 m liber cucerit anul trecut la Europenele de juniori de la Roma. Popovici deţine şi recordul probei de 200 m liber la juniori, 1 min 43 sec 21/100, stabilit la 20 iunie 2022 la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta.

Podiumul probei de 200 m liber a fost completat cu Lorenzo Galossi (Italia), cu 1 min 47 sec 71/100 şi Jacob Whittle (Marea Britanie), cu 1 min 47 sec 85/100.

David Popovici (17 ani) a cucerit prima sa medalie de aur la CE de juniori de la Otopeni, marţi, în proba de ştafetă 4×100 m masculin. România, în formula David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a urcat pe prima treaptă a podiumului, impunându-se în finală cu timpul de 3min18sec93/100.

Argint pentru România, la stafeta combinată

Tot miercuri, ștafeta tricoloră combinată de 4 x 100 m a luat medalia de argint (3:29,35) după ce și la ultimul schimb se afla pe prima poziție.

În componența David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, România a dus o cursă tactică perfectă chiar de pe culoarul al șaptelea, unul dificil.

La ultimul schimb, Rebecca Diaconescu a întors prima la 350 m, însă pe ultima porțiune de bazin ștafeta Ungariei, prin Dora Molnar i-a adus aurul reprezentativei maghiare, blocând cronometrul la 3:28,83.

Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Polonia, cu timpul de 3:29,85.

Pentru David Popovici a fost a doua medalie a zilei, după aurul de la 200 m liber.

Campionatul European de Înot pentru juniori a început marți și se încheie duminică. Cursele sunt transmise în direct pe siteul FRNPM și pe TVR.