Vlad Stancu, aur la 1500 de metri liber, la CE Înot

Vlad Stancu a cucerit medalia de aur în proba de 1.500 m liber din cadrul Campionatului European de Înot pentru juniori de la Otopeni.

Sportivul nostru a fost cronometrat cu timpul de 15:05.47.

Lupta pentru titlul european al juniorilor s-a dat între Stancu şi polonezul Krzysztof Chmielewski, românul atacând decisiv cu patru tururi înainte de final, când a preluat conducerea cursei și nu a mai cedat-o până la final.

Krzysztof Chmielewski a câștigat argintul (15:13.46), iar bronzul a fost obținut de turcul Emir Batur Albayrak (15:15.24).

România a mai obţinut alte patru medalii la CE de înot pentru juniori: aur la 200 m liber masculin prin David Popovici, aur la ştafetă masculin 4×100 m liber, argint la ştafetă combinată 4×100 m liber și argint la 50 m liber feminin prin Bianca Costea.