FOTO – VIDEO Urmașul lui Patzaichin: Cătălin Chirilă, campion european la canoe 1000 m. Ultimul titlu european pentru România data de acum 16 ani

Cătălin Chirilă a reușit sâmbătă să aducă României o medalie de aur la CE de Kaiac-canoe de la Munchen, sportivul nostru încheind pe primul loc în proba de canoe simplu 1000 m. Imediat după cursă Cătălin i-a dedicat victoria fostului sportiv și antrenor român Ivan Patzaichin – cel care a fost model pentru mulți dintre cei care au ales calea acestui sport în ultimii ani, și a recunoscut că secretul din spatele succesului este mai degrabă munca, nu talentul.

Sportivul nostru a încheiat cursa de 1000 de m cu timpul de 3:49.681. El a fost urmat pe podium de Martin Fuksa (Cehia) şi de Carlo Tacchini (Italia).

UPDATE: Cătălin Chirilă a câştigat duminică și medalia de bronz în proba de canoe simplu pe 500 de metri, duminică, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Cehul Martin Fuksa a obţinut al optulea său titlu european în această probă, cu timpul de 1 min 47 sec 183/1000, fiind urmat în clasamentul final de moldoveanul Serghei Tarnovschi, la 977/1000, şi de Chirilă, vicecampion mondial la 500 metri la începutul lunii la Halifax, la 1 sec 181/1000.

Ultima medalie obţinută de România la Europene în proba de canoe simplu pe 500 metri a fost adusă de Florin Mironcic, argint în 2006, la Racice.

**

„A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan (n.r. Ivan Patzaichin), medalia îi este dedicată memoriei lui”, a declarat Cătălin Chirilă, la TVR1.

Sursa: YT – TVR

Clasamentul final al probei de 1000 m liber

1. Cătălin Chirilă (România) 3:49.681
  2. Martin Fuksa (Cehia) 3:50.032
  3. Carlo Tacchini (Italia) 3:51.637

Ultima medalie europeană obținută de România la canoe simplu 1000 m datează din 2011, atunci când la Belgrad sportivul Iosif Chirilă a cucerit argintul.

România a câștigat ultimul titlu european în această probă prin Florin Mironcic la Racice, în 2006.