Connect with us

Fapt divers

Bărbat din Dâmboviţa, care pretindea că este medic şi vindecă diverse afecţiuni, arestat la Făgăraş. El cerea bani sau bijuterii pentru aşa-zisele consultaţii „de specialitate”

Published

on

Un bărbat în vârstă de 36 de ani din judeţul Dâmboviţa a fost arestat preventiv de magistraţii din judeţul Braşov după ce, pretinzând că este medic cardiolog, a înşelat mai multe persoane cărora le-a promis tratamente pentru diverse afecţiuni. Poliţiştii au identificat trei persoane pe care bărbatul le-a înşelat, de la una dintre acestea, căreia i-a promis să îi vindecă afecţiuni locomotorii, primind 7.000 de lei.

Bărbatul din judeţul Dâmboviţa a fost arestat preventiv, joi, prin decizie a Judecătoriei Făgăraş, fiind cercetat pentru trei infracţiuni de înşelăciune. El se prezenta drept medic cardiolog şi susţinea că poate vindeca diverse afecţiuni.

”Ancheta, pe care poliţiştii au desfăşurat-o în urma primirii unei sesizări, în care falsul medic ar fi primit suma de 7.000 de lei de la o persoană, sub pretextul că îi va oferi tratament pentru afecţiuni locomotorii, a arătat că acesta ar mai fi înşelat anterior alte două persoane cu afecţiuni medicale, cărora bărbatul le-ar fi promis vindecarea, contra unor sume de bani sau bijuterii pe care le-a şi primit de la acestea”, informează reprezentanţii Poliţiei Braşov, citaţi de news.ro.

Surse judiciare au declarat pentru News.ro că falsul medic nu avea cabinet, nici nu îşi primea pacienţii într-un loc anume, ci aşa-numitele consultaţii erau, de fapt, discuţii, în cadrul cărora le promitea că poate să îi vindece de diverse boli pe care alţi medici nu le vindecaseră. 

Aceleaşi surse au precizat că bărbatul nu are niciun fel de studii de specialitate, ci este cunoscut ca infractor. Anterior, el a fost condamnat pentru infracţiuni cu violenţă. Bărbatul s-a mutat din localitatea natală din judeţul Dâmboviţa în municipiul Făgăraş, iar acolo racola persoanele pe care promitea să le vindece, după care dispărea, cei care îi dăduseră bani sau bunuri de valoare nemaiputând să îl contacteze.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Fapt divers

Polițist din Brașov, acuzat că a luat mită lemne pentru a închide ochii la ilegalități. A fost reținut și pus sub control judiciar

Published

on

Un agent de poliție din județul Brașov este cercetat penal pentru luare de mită, după ce ar fi primit material lemnos în schimbul ignorării unor încălcări ale legii.

Ancheta a fost coordonată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Parchet, pe 17 martie 2026, polițiștii din cadrul SJA Brașov, cu sprijinul colegilor din Covasna, IPJ Brașov și al jandarmilor, au efectuat două percheziții: una la domiciliul suspectului și una la sediul unei instituții publice.

În urma descinderilor, șase persoane, inclusiv agentul de poliție, au fost duse la audieri.

Potrivit anchetatorilor, în decembrie 2025 și ianuarie 2026, polițistul ar fi acceptat promisiunea apoi și primit material lemnos de la un om de afaceri din domeniul exploatării forestiere, în schimbul neîndeplinirii atribuțiilor de serviciu. Mai exact, agentul de poliție nu ar fi luat măsuri legale împotriva unui ansamblu rutier format dintr-un tractor și o remorcă neînmatriculate, care circula pe drumurile publice.

Pe 18 martie 2026, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale pentru luare de mită și complicitate la conducerea unui vehicul neînmatriculat.

Polițistul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ulterior plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. În această perioadă, el nu mai are voie să își exercite funcția.

Cercetările continuă în acest caz.

Continue Reading

Fapt divers

Accident tragic într-o pădure din județul Brașov. Echipele de intervenție nu au mai putut face nimic

Published

on

Salvatorii montani din Zărnești au avut parte, luni, de o misiune în care nu le-a rămas decât să constate decesul.

În jurul orei 16.30, ei au fost solicitați prin numărul unic de urgență 112 să intervină în zona Bârsa Groșetului – Pârâul lui Boboc, unde un lucrător forestier a suferit un accident.

„La intervenție au fost mobilizate în regim de urgență un echipaj terestru, precum și elicopterul din POA Brașov. Din păcate, la fața locului nu s-a mai putut face nimic pentru victimă, fiind doar constatat decesul acesteia”, au precizat reprezentanții Salvamont Zărnești.

Cauzele accidentului urmează să fie stabilite de organele de anchetă.

Continue Reading

Cotidian

Activitatea Spitalului Militar Brașov, afectată de un incendiu. Flăcările au distrus materiale sanitare depozitate într-un container

Published

on

Un incendiu a izbucnit luni dimineață în curtea Spitalului Militar din municipiul Brașov, la un container în care erau depozitate materiale sanitare, a anunțat ISU Brașov. Potrivit Europa FM, nu s-a impus evacuarea pacienților din corpurile de clădire ale spitalului.

Incendiul a pornit la un container în care erau depozitate mai multe materiale sanitare. Acesta se manifestă cu degajare mare de fum care poate fi văzut de la câțiva kilometri distanță.

Pompierii au menționat că nu s-a impus evacuarea pacienților din corpurile de clădire ale spitalului, iar în urma incendiului nu au rezultat victime. În schimb, activitatea în mai multe pavilioane ale Spitalului Militar este întreruptă.

De asemenea, incendiul a fost localizat și nu există pericol de extindere la alte spații sau clădiri aflate în apropiere, precizează ISU Brașov.

Pentru stingerea incendiului, pompierii au intervenit cu trei autospeciale.

Continue Reading

Trending