POT, partidul din spatele lui Georgescu, amenință după ridicarea „Gurului”: „Cineva se joacă cu focul. S-ar putea ca cineva să vrea sânge în stradă”. Reacții de la Diana Șoșoacă, Marcel Ciolacu, Nicușor Dan
Liderii POT, partidul din spatele candidatului independent la președinția României, Călin Georgescu, transmit mesaje subversive, după ridicarea acestuia pentru a fi audiat la Parchet, într-un dosar vizând acţiuni împotriva ordinii constituţionale, instigare publică, iniţierea unei organizaţii cu caracter fascist, fals în declaraţii privind sursele de finanţare a campaniei electorale. Gheorghe Vela, liderul senatorulor POT, a afirmat că aducerea la Parchet a lui Călin Georgescu ar putea reprezenta „provocări” şi că „s-ar putea ca cineva să vrea sânge în stradă, să vrea tulburări sociale”, conform Agerpres.
„Eu consider că, în momentul actual, cineva se joacă cu focul. Aşa cum ştiţi, sunt foarte mulţi oameni care îl simpatizează pe domnul Călin Georgescu la nivel naţional. Sunt milioane de oameni care îl simpatizează pe domnul Călin Georgescu. Spun ceea ce am auzit când eram, acum vreo 10 – 15 ani, doar un simplu practician al dreptului, erau destabilizări în Republica Moldova şi unul dintre foştii prim-miniştrii ai Republicii Moldova a spus: „cineva vrea sânge în stradă”. Şi vreau să spun că, s-ar putea, ca şi în România, acum, cineva să vrea sânge în stradă, să vrea tulburări sociale, probleme, ca să spun aşa, frământări şi multe alte lucruri pentru ca să apară un haos. Nu, nu pot să înţeleg, mai bine tac din gură. Nu spun asta, dar s-ar putea să fie nişte provocări, atât de mari, atât de cumplite”, a declarat Gheorghe Vela, miercuri, la Senat.
Gheorghe Vela: „Vor fi tulburări tocmai pentru asta, pentru că în România votul oamenilor nu contează”
Gheorghe Vela a susţinut că diplomaţia şi administraţia americană şi Comisia de la Veneţia ar fi constatat că „democraţia în România nu a fost respectată” prin anularea „într-un mod nedemocratic a primului tur de alegeri”.
„Şi toate lucrurile acestea. Adică, nu doar noi le vedem că sunt probleme, văd şi cei din străinătate acelaşi lucru. Democraţia în România nu este respectată, asta e problema. (…) Vor fi tulburări tocmai pentru asta, pentru că votul oamenilor nu contează, pentru că procedura de alegeri nu e respectată, pentru că oamenii care sunt agreaţi de către mulţimi nu sunt agreaţi de către sistem şi multe altele. Adică, practic, este ignorat poporul român”, a explicat Vela.
„Noi suntem împotriva violenţei, aşa cum ştiţi”
El a subliniat că apelul făcut de preşedinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, de a protesta în stradă este pentru demonstraţii paşnice
„Doar paşnic. Noi suntem împotriva violenţei, aşa cum ştiţi, vă rog frumos, că nu ne ascundem după deget. În Partidul POT nu are ce căuta violenţa. (…) Noi suntem noi, nu suntem ca domnul Andrei Caramitru care susţine ca oamenii să fie loviţi cu maşina pe stradă pentru că nu sunt de acord cu ideile şi cu valorile lui. Deci, noi nu îndemnăm la ură, nu îndemnăm la violenţă, îndemnăm la calm, la pace, la respectarea democraţiei”, a mai spus Gheorghe Vela.
Reacția Dianei Șoșoacă la reținerea lui CG: „Înseamnă că s-a întâmplat ceva grav. Eu nu l-am văzut niciodată posibil candidat, din cauza legăturilor sale împotriva statului român”
Președinta partidului SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat miercuri, la ieșirea de la consultările cu partidele de la Palatul Cotroceni, că nu a știut despre ridicarea lui Călin Georgescu pentru a fi dus la audieri.
„Eu nu l-am văzut niciodată posibil candidat, din cauza istoricului său și a legăturilor sale împotriva statului român, cu toate acele formațiuni paramilitare pe care le-a făcut în toate județele.”, a spus Diana Șoșoacă.
Ea a făcut aprecieri legate și de Horațiu Potra și angajații săi: „Mai ales, apărarea sa (a lui Călin Georgescu n.r) de către mercenari plătiți. Mercenarii aceia au ucis copii, au ucis femei, au ucis oameni, că de aia sunt plătiți în toate teatrele de operațiuni”, a adăugat lidera SOS România.
Diana Șoșoacă mai spune că „înseamnă că s-a întâmplat ceva grav, dacă este așa (a fost ridicat – n.red.). Din punct de vedere juridic, dacă este o situație de urgență se impune așa ceva. Dacă l-or fi citat și nu a răspuns la citație… Nu am cum să vă spun, că nu sunt implicată în dosar. Pot doar să vă spun opinii.”
Reacția lui Marcel Ciolacu la reținerea lui CG
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, la solicitarea Hotnews, că nu comentează deciziile justiției, adăugând că, „având în vedere contextul electoral tensionat, organele judiciare au datoria să prezinte opiniei publice dovezi extrem de solide în anchetă”.
„Nu voi comenta niciodată o decizie a justiției sau o anchetă a procurorilor. România este o democrație în care separarea puterilor în stat funcționează pe deplin. Justiția este independentă și legea trebuie aplicată indiferent de persoane, respectând însă toate drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor. (…) Având în vedere contextul electoral tensionat, organele judiciare au datoria să prezinte opiniei publice dovezi extrem de solide în ancheta în care, printre zeci de persoane, este implicat și un potențial candidat în alegerile din mai. Doar comunicarea de probe clare și fundamentate ireproșabil poate determina ca această anchetă penală să nu fie deturnată într-un manifest electoral al unui anumit candidat, a spus premierul.
Reacția Elenei Lasconi la reținerea lui CG
Elena Lasconi, contracandidata care a ajuns cu Călin Georgescu în turul 2 al alegerilor prezidențiale, a declarat că are încredere în justiție, iar fostul candidat independent trebuie să răspundă în fața legii dacă procurorii au dovezi foarte clare.
Întrebată dacă este o greșeală ca un candidat să fie ridicat în plină campanie, Lasconi a replicat:
„Greșeala autorităților ar fi doar dacă l-au dus la audieri și reținut fără să aibă probe. Dar nu cred că procurorii nu au probe. (…). „Eu am respectat la virgula legea. Cheltuielile au fost transpartente. Toată lumea știe că Georgescu nu a avut o campanie corectă. A spus că a cheltuit 0 lei, nu suntem copii, știm că nu se poate face o campanie electorală cu 0 lei. Procurorii își fac treaba, eu am încredere în justiție”.
Întrebată dacă, odată făcute aceste acuzații de către procurorii, ar trebui Georgescu invalidat de către Curtea Constituțonală, ea a oferit exemplul Dianei Șoșoacă, a cărei candidatură a fost invalidată în toamnă.
„Nu sunt judecător. În calitate de candidat la prezidențiale, având în vedere că CCR a scos-o din cursă pe Diana Șoșoacă, lucru pe care l-am condamnat atunci, dacă acest lucru nu se va întâmpla cu Georgescu, înseamnă că nu sunt consecvenți. Dacă îl vor invalida, vor da foc la un butoi cu pulbere”, a spus Lasconi.
Reacția lui Nicușor Dan la reținerea lui CG
Primarul Capitalei şi candidat independent la preşedinţia România a comentat evenimentele, în direct, la EuropaFM, într-un dialog cu jurnaliştii Cătălin Striblea şi Cristian Tudor Popescu.
„Legat de această ridicare a domnului Georgescu sunt două lucruri de spus: în primul rând, eu sper ca nu domnul Georgescu, dar toate acţiunile care se întâmplă acum să lămurească momentul anulării alegerilor, pentru că e ceva foarte important pentru democraţia din România ca oamenii să fie convinşi că a fost o măsură justă”, a spus Nicuşor Dan la scurt timp după ce Călin Georgescu a fost ridicat și dus la audieri.
„Pe de altă parte, aş vrea să fim cu toţii siguri că au fost respectate toate procedurile care se impun în acest caz, adică ridicarea şi reţinerea sunt măsuri care trebuie să fie justificate de un pericol public. Aştept ca Parchetul să lămurească, să ne comunice nouă, tuturor, care sunt acuzaţiile, care sunt elementele şi, în funcţie de asta, să comentăm cu toţii. Cred că şi pentru România, şi pentru lumea care se uită la noi, toate lucrurile astea trebuie să fie absolut perfecte procedural”, a mai spus Nicuşor Dan.
Prim-vicepreședintele PNL Adrian Veștea după moțiunea de cenzură: „Datoria noastră nu este să ne retragem demonstrativ, ci să ne facem treaba, acolo unde se iau deciziile în țara noastră”. Biroul Politic al PNL a decis altceva
La puțin timp după adoptarea moțiunii de cenzură de către Parlamentul României, prim-vicepreședintele PNL Adrian Veștea a declarat că liberalii trebuie să înceapă discuțiile cu partidele pro-europene.
„Datoria noastră nu este să ne retragem demonstrativ, ci să ne facem treaba, acolo unde se iau deciziile în țara noastră. După moțiunea de astăzi, consider că PNL trebuie să se reașeze la masa negocierilor cu partidele proeuropene și să identifice soluții pentru a continua guvernarea . Și spun acest lucru mai ales în numele aleșilor locali liberali – primari, președinți de consilii județene, consilieri – care duc, zi de zi, administrația acestei țări mai aproape de oameni”, a declarat Veștea.
Oficial, PNL e în Opoziție
Pozița lui Veștea este total diferită de cea a Biroului Politic al partidului, care, marți seara, a decis că „PNL își menține deciziile adoptate de forurile statutare și de grupurile parlamentare și va rămâne în opoziție, exercitând un rol activ, responsabil și constructiv, în interesul cetățenilor și al stabilității economice”.
Pe de altă parte, Biroul Politic al PNL a anunțat că ar trebui ca PSD să-și asume guvernarea.
Începând din 1 mai, Consiliul Județean Brașov a rămas fără vicepreședintele Șerban Todorică de la PNL. De la aceeași dată, el și-a pierdut și mandatul de consilier județean.
Mandatele lui au încetat ca urmare a faptului că nu și-a putut participa la ședințele de plen ale Consiliului Județean și nu și-a putut îndeplini atribuțiile de vicepreședinte timp de șase luni, din cauza interdicțiilor impuse de instanță, el fiind trimis în judecată de Direcția Națională Anticorupție (DNA), sub acuzația de abuz în serviciu, în „Dosarul Compania Apa”.
Hotărârea privind încetarea de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, a calității de consilier județean și de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Braşov a lui Şerban Todorică urmează să fie adoptată de aleșii județeni brașoveni în ședința de plen de joi.
„În conformitate cu dispozițiile art. 204 alin. 2, lit. «f» din OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, calitatea de consilier județean încetează de drept înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în situația imposibilității exercitării mandatului pe o perioadă mai mare de 6 luni consecutive, cu excepția cazurilor prevăzute de lege (…) Din coroborarea măsurilor judiciare cu evidențele de prezență (procese-verbale, condică) ale consilierilor județeni la şedinţele autorității deliberative, se constată că domnul Şerban Todorică-Constantin s- a aflat în imposibilitate continuă de a-şi exercita mandatul de consilier județean pentru o perioadă ce excede pragul legal de 6 luni consecutive. În intervalul 30.10.2025 – 01.05.2026, alesul județean a absentat de la totalitatea şedințelor autorității deliberative”, se arată în proiectul hotărârii de Consiliu Județean.
Acuzat că ar fi iniţiat şi constituit un grup infracţional organizat
Potrivit procuorilor anticorupție, în perioada 20 martie 2024 – 18 septembrie 2025, Todorică Constantin Şerban, profitând de prerogativele funcţiilor de demnitate publică de vicepreşedinte şi preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov, precum şi a celei publice de preşedinte al ADIDAJ Braşov, „ar fi iniţiat şi constituit, împreună cu Dragomir, Cocoş şi Ţop Ferghete un grup infracţional organizat, la care ar fi aderat ulterior inculpaţii B.C.T. şi Suciu, cu scopul de a dobândi controlul asupra resurselor materiale gestionate de SC Compania Apa Braşov SA. Astfel, prin încălcarea prevederilor legale, inculpatul Şerban Todorică Constantin ar fi viciat procedura de numire a inculpaţilor Cocoş Liviu şi Ţop Ferghete Florentina Carmen ca membri în Consiliul de Administraţie al Companiei Apa Braşov SA”.
Guvernul Bolojan a fost demis după moțiunea de cenzură supusă votului în ședința camerelor reunite ale Parlamentului de astăzi.
Pentru demiterea Guvernului era nevoie de votul „pentru” din partea a 233 de senatori și deputați. Au fost 281 de „pentru”, în schimb, ceea ce reprezintă cel mai mare număr de voturi pentru demiterea unui Guvern, din istoria Parlamentului României. Alte 4 voturi au fost „contra”, iar 3 au fost anulate.
Deputații PNL și USR nu și-au exprimat opțiunea, unii spunând că nu votează, alții, cum a fost și cazul lui Allen Coliban (USR Brașov), fiind absenți în momentul votării.
Ce și-au reproșat taberele
În timpul dezbaterii, inițiatorii moțiunii au reclamat faptul că în cele 10 luni de când Ilie Bolojan este la conducerea Guvernului, situația economică a României s-a deteriorat, au fost majorate taxe și impozite, puterea de cumpărare a scăzut, Executivul încearcă să vândă netransparent acțiuni la companii de stat profitabile. Un alt reproș a fost că programul de înzestrare a Armatei, prin împrumutul SAFE, nu revitalizează industria națională de apărare.
De cealaltă parte, premierul Ilie Bolojan a reclamat faptul că moțiunea depusă de PSD și AUR este „micinoasă, cinică și superficială”. De asemenea, el a menționat că „au depus o moțiune când le-a crăpat măseaua (…) Dacă exista un plan, eu mă dădeam la o parte”.
Tot în timpul dezbaterii, senatori și deputați USR și PNL spus că această moțiune reprezintă un prim pas al alianței PSD – AUR, care vrea să preia guvernarea țării.
La rândul său, Sorin Grindeanu i-a reproșat premierului că și-a numit un apropiat de la Oradea în funcția de director al SAPE, cu un salariu de 50.000 de lei.
În urma votului Parlamentului, până la depunerea jurământului de către noul Executiv, Guvernul Bolojan va îndeplini numai acțiuni necesare pentru administrarea treburilor publice.
Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login