Prima Pagina
A patra încercare a fost cu noroc. Consilierii locali brașoveni au găsit soluția pentru noul FC Brașov
Consiliul Local Brașov a reușit joi, la a patra încercare, să adopte o hotărâre de Consiliu Local privind FC Brașov. Mai exact, aleșii au aprobat – cu 21 de voturi „pentru” – aderarea Municipiului Brașov, alături de Direcția de Administrare Infrastructură Sportivă și de Serviciul Public Local de Termoficare Brașov la Asociația Club Sportiv Scotch Club. Din adunarea Generală a Asociaților, respectiv Ioan Corbu (USR PLUS) și Sebastian Bădulescu (PNL), precum și un reprezentant al Primăriei Brașov.
Hotărârea de Consiliu Local a fost pregătită pe ultima sută de metri, proiectul fiind accesibil consilierilor locali spre consultare la ora începerii ședinței de plen (ora 13.00).
Aderarea la această situație este una provizorie, pentru că, au anunțat reprezentanții municipalității brașovene, demersurile trebuie încheiate repede, astfel încât echipa de fotbal (FC Brașov) să poată fi înscrisă în următorul sezon competițional. Ba mai mult, viceprimarul Brașovului Rusu a anunțat că noua echipă are șanse să intre direct în Liga a 2-a, dacă promovează Corona.
„Noi trebuie să depunem dosarul la Federația Română de Fotbal până în 28 iunie. Am discutat cu reprezentanții federației, concluzia fiind că actuala variantă este cea mai bună”, a declarat Rusu.
Înainte de a fi supus aprobării, primarul Brașovului, Allen Coliban, a explicat și de a fost aleasă această formulă: „Preluăm un club care nu evoluează în ligi de fotbal. Ne grăbim cu acest proiect pentru a putea prelua, eventual, locul în Liga a 2-a. Vom schimba denumirea în FC Brașov Steagu Renaște, iar pe parcursul sezonului 2021 – 2022 vom putea vom putea schimba denumirea în FC Brașov. Este o soluție temporară, care va fi completată în vară. Despre aderarea la asociație, am avut discuții cu Consiliul Județean, iar semnalele sunt pozitive. Am discutat și cu Liga suporterilor, precum și cu mediul privat”, a declarat primarul.
Un proiect retras, alte două blocate
Reamintim că în luna aprilie, pe ordinea de zi a ședinței de plen a Consiliului Local Brașov a fost un proiect de hotărâre privind constituirea Asociaţiei Sportive Fotbal Club (AS FC) Braşov, din care să facă parte Primăria Braşov, dar şi alte structuri sportive. Proiectul a fost retras de pe ordinea de zi, după ce Ministerul Justiției nu a aprobat denumirea.
Ulterior, în 18 mai, aleșii au avut pe masă două proiecte de hotărâre privind înfiinţarea Asociaţiei Sportive Fotbal Club Steagu Renaşte, iniţiată de primarul Allen Coliban, iar cealaltă privind aderarea municipalităţii la Asociaţiei Clubul Sportiv Steagul Roşu Braşov, promovată de consilierul local Sebastian Bădulescu. Nici una dintre cele două hotărâri nu a fost aprobată.
Cotidian
Ultima săptămână de funcționare a patinoarului de la Baza Olimpia din Brașov. În această săptămână rămâne deschis, special pentru elevi
Deschis în 5 decembrie 2025, patinoarul de la Baza Olimpia din Brașov va mai rămâne deschis o săptămână. Anunțul a fost făcut de Consiliul Județean Brașov, care a precizat că această săptămână coincide cu vacanţa elevilor braşoveni, astfel că ultimele zile se anunţă printre cele mai aglomerate din sezon.
Seriile de patinaj încep la orele 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00 şi 20:00, au o durată de 75 de minute, iar preţul biletelor şi al închirierii patinelor este unul accesibil.
Duminică, 22 februarie, va fi ultima zi de funcţionare a patinoarului administrat de Serviciul de Întreținere Infrastructură Sportivă, Imobile și Drumuri Județene din cadrul Consiliului Judeţean Brașov.
„Între două runde de patinaj, vă invităm să treceți pragul celui mai tânăr muzeul al României, Olimpia – Muzeul Sportului și Turismului Montan, secție a Muzeului Județean de Istorie Brașov, ca să aflați cum au arătat începuturile sportului pe gheață, dar și istoria celorlalte discipline sportive practicate în zona Brașovului, de la perioada de pionierat până în prezent”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Consiliul Județean Brașov.
Patinoarul de la Baza Olimpia este singurul în aer liber din municipiul Brașov.
Investitii
Regia Autonomă Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav nu are 49 milioane de lei pentru extinderea „parcării pentru aeronave”. Sursa de finanțare urmează să fie identificată
Anunțat încă din anul 2023, când a fost inaugurat Aeroportul Internațional Brașov, proiectul ce vizează extinderea platformei de îmbarcare/debarcare/staționare a aeronavelor a ajuns în etapa licitației pentru proiectarea și execuția lucrărilor.
Procedura a fost lansată de Regia Autonomă Aeroportul Internațional Ghimbav-Brașov, însă licitația este cu o „clauză suspensivă”. Mai exact, contractul cu firma desemnată câștigătoare va fi semnat în momentul în care va fi disponibilă suma necesară realizării investiției. De altfel, în anunțul licitației se arată că regia estimează că perioada necesară identificării fondurilor necesare semnării contractului de execuție este de maxim 6 luni de la finalizarea procedurii de achiziție.
„În cazul în care, indiferent de motive, nu va identifica sursa de finanțare, Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire”, se arată în anunț.
Cinci noi locuri pentru aeronave
Prin acest proiect, platforma existentă, cu o capacitate de trei locuri, urmează să fie extinsă cu 4 poziţii noi categoria C şi o poziţie categoria E, pe care for putea staționa inclusiv aeronave de tip Boeing B737-900 și Airbus A320. De asemenea, va fi realizată o cale de degajare rapidă, un sistem de canalizare pluvială și vor fi instalate elementele de balizaj. Valoarea estimată a contractului este de 49.080.432 lei, fără TVA, iar perioada de implementare a proiectului este de 12 luni.
Investitii
După 10 ani de gratuitate, parcarea subterană din Piața Unirii din Râșnov va fi cu plată. În această perioadă se pregătește digitalizarea ei
Inaugurată în anul 2016, parcarea subterană subterană din Piața Unirii din Râșnov va fi digitalizată, intenția autorităților locale fiind ca aceasta să nu mai fie gratuită, cum este în prezent, ci cu plată. Parcarea a fost construită din bani europeni, pentru a fi utilizată, în principal, de turiști, iar în primii cinci ani autoritățile locale nu au putut să instituie taxe de parcare. Ulterior, după ce a trecut acest termen, Primăria Râșnov nu a luat măsuri pentru a introduce taxe pentru această parcare.
Investiție de 2,5 milioane de lei, pentru digitalizarea parcărilor
În următoarele luni parcarea va fi cu taxă, iar în acest sens autoritățile locale au în plan să o digitalizeze. Astfel, Primăria Râșnov va achiziționa și monta monta un sistem de control acces cu barieră, a unor camere de luat vederi dotate cu sistem de înregistrare automată a numerelor de înmatriculare, a unui sistem de afișare a locurilor libere, dar și a unor senzori pentru locurile de parcare.
De asemenea, autoritățile locale râșnovene au în plan să instaleze un sistem de control acces, panouri de informare și alte echipamente specifice la parcarea din Valea Cetății, utilizată în principal de turiștii care merg la Cetate sau la Parcul cu dinozauri. La această parcare, în prealabil, vor fi realizate lucrări de modernizare și extindere.
Pentru achiziționarea și montarea echipamentelor de la cele două parcări (iclusiv realizarea rețelelor electrice), Primăria Râșnov a lansat pe platforma electronică de achiziții publice o licitație cu o valoare estimată de 2,5 milioane lei.
-
Prima Paginao lună agoRecital la Opera Brașov cu elevii Liceului „Tudor Ciortea”. Arii Mozart, Vivaldi, Massenet, Porumbescu și Grupul „Crai Nou” dirijat de Asineta Răducan
-
Sporto săptămână agoLovitură de imagine pentru CSO Teutonii Ghimbav: Mihaela Bejinariu preia funcția de Director tehnic
-
Cotidian2 săptămâni agoÎncă o avarie la „conducta de sticlă” a Companiei Apa Brașov. Mai multe străzi din Brașov și Ghimbav au rămas fără apă
-
Cotidiano săptămână agoParcare în curtea Bisericii „Buna Vestire” de lângă Parcul Central din Brașov? Comisia Monumentelor a spus „nu”
-
Investitii2 săptămâni agoFOTE 2027. Bugetul competiției, estimat la 20 de milioane de euro. Autoritățile brașovene cer Guvernului să includă suma în bugetul de stat pe anul 2026
-
Prima Pagina2 săptămâni agoFOTO. Prima înfrângere a „Teutonilor” din Ghimbav în Campionatul Național de Handbal. Derby-ul play-off-ului a fost câștigat de Steaua
-
Cotidiano săptămână agoDe la ambalaj „cu bebeluș zâmbitor” la avarii costisitoare. Compania Apa reclamă „asediul” șervețelelor umede la Stația de Epurare Brașov
-
Investitiio săptămână agoRegia Autonomă Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav nu are 49 milioane de lei pentru extinderea „parcării pentru aeronave”. Sursa de finanțare urmează să fie identificată



