De azi s-au deschis primele două pârtii din Poiana Brașov. În partea superioară a masivului Postăvaru încă se lucrează la amenajare

Foto: FB Costi Hodaș

De azi, în Poiana Brașov sunt deschise primele două pârtii, respectiv Bradul și Stadion, anunță primăria municipiului. Acestea sunt cele mai accesibile pârtii din stațiune, dedicate începătorilor și copiilor. Schiorii experimentați mai au de așteptat până vor putea proba pârtiile din stațiune. Zonele destinate lor sunt încă în curs de amenajare, iar autoritățile depind și de vremea favorabilă pentru a le putea deschide oficial.

Administratorii domeniului schiabil anunță că lucrările de pregătire continuă în partea superioară a masivului Postăvaru, unde se intervine pentru amenajarea și asigurarea condițiilor necesare deschiderii pârtiilor cu grad mai ridicat de dificultate. Dacă vremea va permite, din primele zile ale anului viitor și schiorii avansați vor putea reveni pe traseele consacrate ale stațiunii.

”Continuăm să lucrăm la pregătirea pârtiilor din partea superioară a masivului, astfel încât din primele zile ale anului viitor să poată și cei mai avansați să se bucură de schi sau snowboard”, a anunțat Primăria Brașov.

Poiana Brașov dispune de unul dintre cele mai mari și mai moderne domenii schiabile din România, cu peste 24,5 de kilometri de pârtii, deservite de o instalație de transport pe cablu ce include telegondolă, telescaune și teleschiuri.

Zona inferioară, unde se află pârtiile Bradul și Stadion, este cunoscută ca spațiu pentru inițiere, în timp ce partea în superioară a masivului, unde deocamdată se lucrează la amenajare, sunt pârtiile destinate schiorilor experimentați, precum Lupului, Subteleferic sau Ruia.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.