Ramai la curent!

Cotidian

După câteva luni de „tăcere”, proiectul sălii polivalente de la Municipal revine în discuție. Primăria va face hârtiile și le va trimite Guvernului pentru finanțarea lucrărilor

Publicat

in

Construirea unei săli polivalente la Brașov a revenit în subiect de actualitate, primarul Brașovului, George Scripcaru, anunțând în ultima ședință de plen a Consiliului Local  că va fi rectificat bugetul local pe anul 2017, urmând a fi alocați banii necesari efectuării studiului de fezabilitate. Edilul a precizat că a avut deja discuții cu ministrul Tineretului și Sportului, Marius Dunca, privind realizarea acestui proiect cu finanțare de la bugetul de stat. Pe lângă suma necesară  elaborării studiului de fezabilitate, primarul a precizat că tot de la bugetul local „vrem să alocăm și suma necesară pentru întocmirea proiectului tehnic, astfel încă să avem întreaga documentație necesară, pentru a preda apoi proiectul către Guvern”.

Noua sală polivalentă ar urma să fie construită pe terenul fostului stadion municipal din Brașov, unde, inițial, ar fi urmat să se construiască un stadion, ambele investiții fiind un vector electoral pentru social-democrați. Totuși, având în vedere că, în ceea ce privește infrastructura sportivă, prioritatea zero a Guvernului României este construirea stadioanelor de fotbal pentru Euro 2020 –  lucru anunțat în cursul acestui an chiar de către ministrul Tineretului și Sportului – este puțin probabil că lucrările la sala polivalentă a Brașovului vor începe prea devreme.  

Reamintim că fostul preşedinte al PSD Brașov, Constantin Niţă, a promis anii trecuți că va promova în Guvern un proiect pentru construirea unui stadion nou la Braşov, iar pentru a se putea realiza această investiție, municipalitatea brașoveană a și predat Companiei Naționale de Investiții terenul fostului stadion municipal. Stadionul nu a mai fost construit la Brașov, ci la  Târgu Jiu. Proiectul stadionului a fost preluată și promovată ulterior tot de un pesedist, de Răzvan Popa, care a extins conceptul, vorbind despre un întreg complex sportiv în zona fostului stadion municipal, dar totul a rămas însă la nivel de intenţie.

În plan stadion, sală polivalentă sau spital, în teren talcioc și evenimente „de tip berar”

Ulterior, de la stadion s-a trecut la sală polivalentă, iar speranțele au fost că Brașovul va fi inclus pe lista orașelor în care Ministerul Tineretului și Sportului va realiza astfel de investiții, mai ales că la conducerea ministerului a fost numit Marius Dunca, președintele PSD Brașov. De altfel, acesta a anunțat că și-ar dori la Brașov o sală polivalentă: „O sală polivalentă la Braşov este o dorinţă a mea. Patinoar avem, iar braşovenii au tot sprijinul meu şi cu siguranţă o să fac tot posibilul să pun în valoare acest judeţ”.

Pe de altă parte, în primă fază, alături de terenul de lângă Institutul Cartofului,  platoul pe care a fost  stadionul municipal a fost „în cărți” și pentru construirea noului spital al Brașovului.

Deocamdată, până la „noi ordine”, pe terenul fostului stadion municipal este amenajat un talcioc și se desfășoară evenimente „de tip berar”.

Cotidian

FOTO. Cum a securizat Primăria Brașov platforma de pe Tâmpa. Câte o bandă de plastic, „neînțeleasă” de turiști

Publicat

in

Săptămâna trecută, Primăria Brașov a anunțat închiderea platformei de belvedere de la literele de pe Tâmpa. Decizia a fost luată de Comitetul Local pentru Situații de Urgență Brașov, care a avertizat că platforma este degradată și riscă să se prăbușească.  

Pentru a bloca accesul turiștilor pe platformă, Primăria Brașov a apelat la o soluție minimalistă: au amenajat niște bariere din benzi de plastic de-a latul potecilor care duc „la litere” și, atât. Unele au fost rupte, iar cele care au rezistat sunt ignorate.

Turiștii, unii dintre ei străini, trec pe sub ele sau pe lângă ele și merg la litere, pentru a admira priveliștea Brașovului.

De altfel, drumeții din alte orașe nu știu ce reprezintă acele benzi. În zonă nu a fost montat vreun panou de avertizare, prin care turiștii să fie avertizați că accesul la respectiva platformă este interzis.

Amintim că Primăria Brașov a anunțat că platforma va intra în reparații, însă nu a precizat când vor începe și când se vor termina lucrările.

Citește mai departe

Cotidian

Salvatorii montani, în alertă. Mai mulți alergători au alunecat în răpe, la ultramaratorul Transylvania 100

Publicat

in

Salvatorii montani care acoperă Munții Bucegi au intrat în alertă sâmbătă dimineața, după ce starea traseulului de alergre de la ultramaratonul de 100 de kilometri „Transylvania 100” le-a creat probleme alergătorilor.

Astfel, sâmbătă, Salvamont Brașov a anunțat că au fost înregistrate 16 incidente.

„Dintre acestea, 3 cazuri au presupus extragerea persoanelor din zone abrupte/râpe, 8 cazuri au fost preluate de pe traseu, iar 4 persoane au prezentat semne de hipotermie, refuzând ulterior transportul cu ambulanța. Într-un caz s-a intervenit pentru alungarea unui urs”, a anunțat Salvamont Brașov.

Pentru realizarea intervențiilor au fost mobilizați peste 40 de salvatori montani de la mai multe formații. Reprezentanții Salvamont Brașov au anunțat în jurul orei 13.30 ca mai era în derulare o singură intervenție.

Alergătorii montani s-au accidentat în zona Tigănești – Mălăiești, unde, unde au alunegat pe zăpada înghețată. Salvatorii montani din județele Brașov și Prahova au precizat că rămân în alertă, până la finalizarea cursei.

Citește mai departe

Cotidian

80 de ani de NBA: Istoria celei mai importante ligi de baschet din lume

Publicat

in

Pe 6 iunie se împlinesc 80 de ani de când a luat ființă ceea ce astăzi este NBA, cea mai importantă ligă de baschet din lume. În 1947, la New York, a luat ființă Asociația de Baschet a Americii (ABA), care ulterior a fost redenumită în NBA, 3 ani mai târziu, după fuziunea cu Liga Națională de Baschet (LNB).

Poate părea surprinzător, dar actuala ligă națională de baschet a fost înființată de proprietarii arenelor mari de hochei din partea de Nord-Vest și din Vestul Mijlociu al SUA și Canada. Primul meci din istoria competiției le-a pus față în față pe Toronto Huskies (Canada) și New York Knickerbockers (SUA). Meciul a avut loc la Toronto, pe Maple Leaf Gardens, iar primul coș din istoria competiției a fost marcat de Ossie Schectman de la Knicks.

Primii ani ai competiției nu au fost tocmai ușori, mai ales că nivelul nu era ridicat, iar competiția cu Liga Națională și Liga Americană de Baschet își spunea cuvântul. Totuși, în anii următori, echipe din Fort Wayne, Indianapolis, Minneapolis și Rochester s-au mutat în ABA (actuala NBA). De asemenea, din sezonul 1948/1949, ABA a preluat și celelalte cluburi din Liga Națională. Pe 3 august 1949, s-a trecut de la denumirea de ABA la NBA.

În anii de început, NBA avea 19 francize, atât din orașe mari, cât și mai mici. În 1950 numărul francizelor a scăzut la 11, iar în 1953 la 8, cel mai mic din istorie: New York Knicks, Boston Celtics, Golden State Warriors, Los Angeles Lakers, Sacramento Kings, Detroit Pistons, Atlanta Hawks, și Philadelphia 76ers.

Care e prima campioană din istoria NBA?

Actuala Golden State Warriors, denumită pe atunci Philadelphia Warriors, este prima campioană din istoria NBA, în 1947, după ce a învins-o în finală pe Chicago Sags. În istorie, Warriors au câștigat 7 titluri.

Recorduri din NBA

  • Boston Celtics este echipa care a câștigat cele mai multe titluri în NBA, 18 la număr, ultimul în 2024. Este urmată de Los Angeles Lakers (17 titluri) și Golden State Warriors (7 titluri).
  • Bill Russell de la Boston Celtics este jucătorul care a câștigat de cele mai multe ori titlul în NBA (11 ori). O performanță incredibilă, ținând cont că a disputat doar 13 ani în NBA.
  • LeBron James este jucătorul cu cele mai multe sezoane în NBA, 23. El este încă în activitate. Deține și recordul de cele mai multe meciuri jucate, nu mai puțin de 1622.

80 de ani de NBA cu MrBit

MrBit.ro (L1213854W001295 ONJN) celebrează într-un mod inedit împlinirea a 80 de ani de NBA. Până pe 6 iunie, ziua în care s-a înființat celebra ligă de baschet, clienții agenției de pariuri online au ocazia să intre în Cursa Campionilor NBA. Acesta este o competiție tip clasament în care fiecare pariu câștigător pe NBA te aduce mai aproape de recompense.

Astfel, fiecare pariu câștigător cu miză minimă de 50 lei și cotă minimă de 1.50, aduc puncte în funcție de cotele totale combinate ale pariurilor câștigătoare. Cu cât jucătorii avansează mai mult, cu atât obțin mai multe puncte. La sfârșitul campaniei, primii 50 de clasați vor împărți un fond de premii de 5.000 de lei sub formă de pariuri gratuite. Recompensa oferită de MrBit casă de pariuri licențiată de ONJN pentru locul 1 este de 1.000 de lei, urmată de premii progresiv mai mici pentru pozițiile ulterioare din top 50.

MrBit.ro are surprize și pentru fanii altor sporturi. Astfel, cei care pariază pe fotbal, în ligile importante, pot profita de campania Plata Anticipată, în care pariurile vor fi declarate câștigătoare dacă echipa pe care au mizat conduce cu 2-0. Același lucru este valabil și la meciurile masculine de tenis de la turneele de Grand Slam.

Citește mai departe

Trending