Ramai la curent!

Cotidian

Alte 17 blocuri din Braşov vor fi eficientizate energetic de la bugetul local. Vezi AICI lista imobilelor

Publicat

in

Zilele acestea a fost demarată proiectarea pentru realizarea lucrărilor de eficientizare energetică a altor 17 blocuri din municipiul Brașov, în cadrul programului social de sprijinire a familiilor cu venituri mici, prin termoizolarea blocurilor de locuințe în vederea reducerii cheltuielilor de întreținere a apartamentelor în care locuiesc aceste persoane defavorizate. În prima etapă din acest an a programului au fost incluse 12 blocuri. La șase dintre acestea, lucrările au fost finalizate, iar la celelalte șase sunt în curs de derulare. 

„După primele 12 imobile incluse în programul social al Primăriei și Consiliului Local, la care lucrările s-au finalizat sau sunt în curs de derulare, am demarat lucrările pentru alte 17 blocuri, din Stupini, Noua, Timiș-Triaj și Astra. Majoritatea acestor blocuri, indiferent că vorbim de primele 12 sau de celelalte 17, sunt foste cămine de nefamiliști, pentru angajații fabricilor de altădată, care astăzi sunt ocupate de persoane cu situație materială mai puțin bună. Am inițiat acest program pentru a sprijini familiile care au un venit sub o anumită medie și se încadrează în prevederile legale. Cred că facem un lucru bun, pentru că, pe lângă componenta de eficiență energetică – cu termoizolarea imobilelor atât la nivel de terasă cât și la nivelul anvelopei exterioare – îmbunătățim și estetic aceste clădiri. Cea mai importantă este componenta socială, pentru că lucrările sunt suportate din bugetul municipiului, iar valoarea acestora este una semnificativă. Pentru cea de a doua etapă, costurile estimate se ridică la aproape 10 milioane de lei. În acest fel persoanele cu venituri mai reduse nu vor fi nevoite să facă un efort financiar peste puterile lor, și mai important, acești oameni vor simți o reducere a costurilor facturilor la întreținere în urma acestor lucrări. După finalizarea lucrărilor la primele 12 blocuri, în câteva săptămâni, cele două firme ale Municipalității, RIAL și Tetkron, vor începe lucrările și la celelalte 17, astfel încât, până la începerea sezonului rece, toate cele 29 de blocuri să fie eficientizate energetic“, a declarat primarul George Scripcaru.

 

Imobilele incluse în etapa a II-a din acest program, în anul 2020, sunt următoarele:

  • str.Fundăturii  nr.2, bl.1
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.2
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.3
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.4
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.5
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.6
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.7
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.8
  • str.Fundăturii  nr.2, bl.9
  • str.Fundătura Hărmanului nr.20
  • str.Aleea Constructorilor nr.1
  • str.Prunului nr.18
  • str.Prunului nr.28B
  • str.Mică nr.23
  • str.Şcolii nr.11
  • str.Ştefan cel Mare şi Sfânt nr.16
  • str.Timiş-Triaj nr.20A

Categorii generale de lucrări (lucrările sunt adaptate la situația fiecărui imobil în parte):

  • se desfac tencuielile degradate, se curăță rosturile dintre panourile de fațadă care s-au degradat;
  • rosturile dintre panourile prefabricate se corectează și se repară;
  • se desface hidroizolația și termoizolația de la nivelul acoperișului; 
  • se consolidează fisurile și zonele degradate ale aticelor prefabricate și ale câmpurilor panourilor prefabricate prin injectare și/sau aplicare locală de plase sudate; 
  • zonele în care s-a realizat izolarea termică a apartamentelor, fără autorizație de construire, se desfac în totalitate, în cazul în care acestea nu respectă normele și normativele în vigoare;
  • pentru evacuările convectoarelor se demontează toate gurile de convectoare și se montează tubulatură de evacuare pe grosimea termosistemului, iar protecția gurii de evacuare se va monta pe fața exterioară a termosistemului. Se vor lua măsuri speciale pentru ca gurile de evacuare să nu producă încălzirea sau aprinderea termosistemului;
  • se vor revizui instalațiile de gaz, dacă este cazul și cele de apă rece și apă caldă (la clădirile ce au transformat sistemul centralizat în sistem individual de apartament);
  • balcoanele degradate cu armătură vizibilă, cât şi zonele unde s-au degradat panourile prefabricate de faţadă şi armătura a devenit vizibilă, se vor repara;
  • se vor desface toate copertinele de peste ferestre ce s-au executat fără autorizaţie de construire; 
  • se aplică termosistemul unitar pe toată clădirea, inclusiv soclu, numai după ce s-a revizuit, s-a reparat, s-a curățat toată fațada clădirii. Termoizolația din zona soclului va coborî cu minim 30 de cm sub nivelul trotuarului de gardă;
  • se va reface termoizolația terasei clădirii;
  • se vor reface hidroizolația terasei clădirii și șorțul de tablă al aticului;
  • se refac pervazurile ferestrelor;
  • se reface trotuarul de gardă pe conturul clădirii.

 

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Cotidian

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav, la aniversarea de 3 ani: aproape 900.000 de pasageri, 10 destinații permanente și peste 60% din buget subvenționat

La trei ani de la inaugurarea oficială, Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav marchează un nou moment simbolic în istoria sa. Aproape 870.000 de pasageri au trecut prin terminal, iar peste 9.300 de aeronave au decolat și au aterizat pe pista de la Ghimbav.

Publicat

in

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav aniversează azi trei ani de când a devenit operațional. Pe 15 iunie 2023 era inaugurat oficial primul aeroport construit în România în ultimii 50 de ani, deschizând pentru prima dată județului o poartă aeriană proprie către țară și către lume.

Momentul inaugural de acum trei ani a rămas unul simbolic pentru comunitatea brașoveană:

„În dimineaţa zilei de 15 iunie 2023, o aeronavă TAROM pilotată de fiul marelui cosmonaut Dumitru Prunariu ateriza pe pista de la Ghimbav, marcând momentul inaugurării oficiale a Aeroportului Internaţional Braşov”, a amintit Consiliul Județean Brașov.

La trei ani de la operaționalizare, bilanțul confirmă importanța proiectului. Potrivit datelor prezentate cu ocazia aniversării, Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a depășit pragul de 870.000 de pasageri transportați și a înregistrat peste 9.300 de decolări și aterizări.

Urmează proiectul de extindere a platformei de îmbarcare-debarcare

Cifrele reflectă evoluția unei investiții care, înainte de a deveni realitate, a fost timp de două decenii unul dintre cele mai ambițioase proiecte ale Brașovului. Astfel, acum Consiliul Județean pregătește extinderea lui, printr-o investiție de 84 de milioane de lei, într-o nouă platformă de îmbarcare-debarcare la Aeropoertul Brașov-Ghimbav, ce va permite și mai mult creșterea capacității de operare a aeroportului, în următorii ani. Noua platformă va include cinci poziții suplimentare pentru îmbarcare, debarcare și staționare aeronave, ceea ce va permite deservirea unui trafic mai diversificat și posibilitatea ca unele companii aeriene să-și bazeze aeronavele la Brașov

Investiția este una cu atât mai importantă cu cât AIBG a obținut luna trecută și certificarea pentru a primi aeronave de mari dimensiuni de tip Boeing 747, ceea ce îi premite și orientarea dezvoltarea transportului cargo în centrul României.

10 destinații operate de la Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav

În prezent, de la Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav se poate zbura spre zece destinații, respectiv Roma, Napoli și Milano (Italia), Dortmund, Memmingen și Nürnberg (germania), Londra-Luton (Marea Britanie), Katowicze și Varșovia (Polonia) și Budapesta (Ungaria).

De asemenea, în sezonul vacanțelor, de pe Aeroportul din Brașov se poate zbura spre destinații turistice precum Antalya sau Egipt.

Bugetul aeroportului, susținut prin subvenții de la Consiliul Județean Brașov

În 2026, Regia Autonomă Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav, entitate care administrează obiectivul, estimează că numărul de pasageri va fi până la finalul anului, de 540.000.

Astfel, veniturile proprii din producție, estimate de regie și aprobate de administrația județeană, au fost estimate la 14.473.490 lei.

Totuși, pentru a funcționa fără pierderi, Regia are nevoie un buget de 37.897.380 lei. În aceste condiții, restul de bani vor fi completați din subvenția alocată de Consiliul Județean, de la bugetul județului, în valoare de 23.318.600 și din veniturile din exploatare, estimate pentru acest an la 90.209 lei.

La momentul operaționalizării Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav, în 2023, autoritățile județene estimau că în termen de cinci ani, AIBG ar trebui să ajungă în punctul în care să se susțină din propriile venituri.

Citește mai departe

Cotidian

Brașovenii care nu distrug ambrozia până la 30 iunie riscă amenzi de până la 20.000 de lei

Direcția Județeană de Mediu Brașov le reamintește proprietarilor de terenuri că au obligația legală de a combate ambrozia până la 30 iunie. Cei care ignoră avertismentele autorităților riscă amenzi de până la 20.000 de lei, în timp ce răspândirea plantei afectează anual tot mai multe persoane alergice.

Publicat

in

Direcția Județeană de Mediu Brașov a transmis un nou apel către proprietarii și administratorii de terenuri, reamintindu-le că au obligația legală de a elimina ambrozia înainte de perioada de înflorire. Termenul-limită pentru efectuarea lucrărilor este 30 iunie, iar obligația îi vizează atât pe proprietarii de terenuri private, cât și pe administratorii drumurilor, căilor ferate, cursurilor de apă, sistemelor de irigații sau bazinelor piscicole.

O problemă de sănătate publică, nu doar de întreținere a terenurilor

Specialiștii atrag atenția că ambrozia nu este doar o buruiană dificil de controlat, ci și o amenințare pentru sănătatea publică.

Buruiana ambrozia se înmulțește foarte repede, produce mari cantități de polen începând de la mijlocul lunii iulie, în funcție de condițiile pedoclimatice și se încheie spre finalul lunii septembrie. De aceea, este necesar ca terenurile să fie curățate de această plantă invazivă, pentru a preveni răspândirea polenului, care provoacă alergii, cât și reducerea rezervei de semințe pentru anii următori”, a declarat directorul Direcției Județene de Mediu Brașov, Ciprian Băncilă.

Medicii estimează că numărul persoanelor afectate de alergia la ambrozie este în creștere de la an la an, iar simptomele pot varia de la iritații și conjunctivite până la forme severe de rinită alergică și crize de astm.

Cine trebuie să intervină

Conform legislației în vigoare, proprietarii sau deținătorii de terenuri trebuie să efectueze lucrări de combatere a ambroziei prin cosire repetată, smulgere, erbicidare sau alte metode specifice.

În anumite situații, proprietarii pot solicita sprijinul autorităților locale pentru executarea lucrărilor, însă costurile vor fi suportate de solicitant. Dacă primăriile nu dispun de resursele necesare, obligația de a curăța terenul rămâne în sarcina proprietarului.

Cum se aplică sancțiunile și ce riscă proprietarii

Mecanismul prevăzut de lege presupune mai întâi identificarea terenurilor infestate și emiterea unui avertisment. În perioada 1-15 iulie, autoritățile locale verifică dacă proprietarii au luat măsurile necesare. Cei care ignoră avertismentele pot primi amenzi consistente.

Pentru persoanele fizice, sancțiunile sunt cuprinse între 750 și 5.000 de lei, iar pentru persoanele juridice între 5.000 și 20.000 de lei.

Controalele pot fi efectuate de personalul desemnat de primari, de polițiștii locali sau de comisarii Gărzii Naționale de Mediu.

Citește mai departe

Cotidian

Lucian Patrașcu, reales în funcția de președinte al Organizației Municipale Brașov a PSD. În noul mandat el vrea să întărească dialogul cu brașovenii

Publicat

in

Organizația Municipală PSD Brașov și-a ales noua conducere în cadrul Conferinței municipale de alegeri, desfășurată sâmbătă, 13 iunie, în prezența a peste 500 de membri social-democrați din municipiul Brașov.

În urma votului exprimat de delegații prezenți, Lucian Patrașcu, viceprimarul municipiului Brașov, a fost reconfirmat în funcția de președinte al Organizației Municipale PSD Brașov.

Lucian Patrașcu a anunțat că noul mandat va avea ca priorități consolidarea organizației municipale, atragerea de noi membri, întărirea dialogului cu brașovenii și susținerea proiectelor de dezvoltare ale municipiului.

„PSD Brașov Municipiu trebuie să fie o organizație deschisă, activă și conectată la viața orașului. Avem nevoie de dialog cu oamenii, de prezență în cartiere, de soluții pentru mobilitate, educație, servicii publice, spații verzi, investiții și calitatea vieții. Politica locală trebuie făcută cu seriozitate, cu respect pentru cetățeni și cu rezultate. Aceasta este direcția în care vom merge mai departe”, a mai transmis Lucian Patrașcu.

Caracterizarea lui Patrașcu: „Un om implicat, cu experiență administrativă și cu o legătură directă cu oamenii

La conferință a participat și senatorul Marius Dunca, președintele Organizației Județene PSD Brașov și vicepreședinte PSD la nivel național, care a transmis un mesaj de susținere pentru noua echipă de conducere a Organizației Municipale PSD Brașov.

„Lucian Patrașcu este un om implicat, cu experiență administrativă și cu o legătură directă cu oamenii. Reconfirmarea sa arată încrederea colegilor și dorința organizației de a continua pe un drum serios, cu implicare și responsabilitate”, a declarat senatorul Marius Dunca.

Noua conducere a Biroului Organizației Municipale Brașov a PSD:

Președinte: Patrașcu Lucian;

Prim-vicepreședinte: Șeitan Cătălin Eugen.

Vicepreședinți: Bogdan Mircea, Bunghiuz Marius, Aron Adorian Dumitru, Niță Emil, Baciu Vasile, Oprică Florentin Adrian, Bâscă Sorin, Ilie Laurențiu, Marchiș Flavius, Crivineanu Alexandra, Achim Silviu, Vasile Alexandra, Mada Ciprian, Bratosin Laura, Demeter Ramona, Constantin Doru. Crăciun Răzvan și Florin Ionescu-Galați.

Secretar executiv: Onescu Cornel.

Membri ai Biroului Organizației Municipale Brașov a PSD: Antohe George, Stancu Raluca, Suciu Mircea, Găitan Larisa Gabriela, Onescu Rareș, Dan Raluca Cristina, Zama Tudor, Pleșcan Elena Loredana, Paul Radu, Preda Emanuel, Mânzu Claudiu, Popa Vasile, Sturz Marius, Mladin Tiberiu, Ștefan Alecu și Ovidiu Călbureanu.

Biroul Organizației Municipale Brașov a PSD este completat cu Ioana – Adriana Henegar, Președinte OFSD Municipiul Brașov, Șerban Marilena, Președinte al OSSD Municipiul Brașov și Vlad Popa, Președinte TSD Municipiul Brașov.

Citește mai departe

Trending