Ramai la curent!

Stiri Brasov

19.11.2020. Peste 200 de cazuri noi de COVID în judeţul Braşov. La nivel naţional, încă o zi cu peste 10.000 de cazuri noi

Publicat

in

Alte 10.108 de cazuri de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, când au fost făcute 36.963 de teste. Bilanțul a ajuns la 393.851 de cazuri, potrivit datelor furnizate joi de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 167 de decese, în timp ce la ATI sunt internați 1.131 de pacienți. 
 
În judeţul Braşovu, ultimele 24 de ore au adus 221 de cazuri noi confirmate de COVID-19, numărul total de îmbolnăviri, de la începutul pandemiei fiind de 15.313.
 

Până astăzi, 19 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 393.851 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 269.590 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.108 cazuri noi. 

 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt. Județ Număr de
cazuri confirmate
(total)
Număr de cazuri nou confirmate Incidența  înregistrată la 14 zile
1. Alba 8486 203 6,21
2. Arad 9368 218 5,79
3. Argeș 10942 446 4,19
4. Bacău 11243 222 2,57
5. Bihor 11865 286 5,8
6. Bistrița-Năsăud 4890 110 4,25
7. Botoșani 5066 127 2,58
8. Brașov 15313 221 6,4
9. Brăila 4751 117 2,92
10. Buzău 5637 94 2,45
11. Caraș-Severin 4058 87 2,84
12. Călărași 3314 159 2,82
13. Cluj 17689 734 7,64
14. Constanța 12405 484 5,97
15. Covasna 3531 97 3,32
16. Dâmbovița 9611 235 3,36
17. Dolj 10327 170 3,53
18. Galați 8520 191 2,34
19. Giurgiu 3117 149 2,28
20. Gorj 3917 41 1,82
21. Harghita 4228 76 2,13
22. Hunedoara 7170 208 2,99
23. Ialomița 3650 114 3,37
24. Iași 16378 409 2,96
25. Ilfov 11661 441 6,78
26. Maramureș 7283 132 3,79
27. Mehedinți 3307 112 2,89
28. Mureș 10032 401 4,89
29. Neamț 8425 202 2,47
30. Olt 6043 167 1,74
31. Prahova 16038 424 4,26
32. Satu Mare 4252 161 4,83
33. Sălaj 4938 113 5,36
34. Sibiu 11452 361 9,06
35. Suceava 11902 134 2,17
36. Teleorman 4696 94 2,8
37. Timiș 16218 363 6,33
38. Tulcea 2778 92 2,92
39. Vaslui 6695 101 1,98
40. Vâlcea 7056 92 2,71
41. Vrancea 4666 56 1,79
42. Mun. București 54603 1473 5,66
43. Cazuri noi nealocate pe județe 6330* -9  
 TOTAL 393.851 10.108  

Până astăzi, 9.596 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.11.2020 (10:00) – 19.11.2020 (10:00) au fost raportate 167 de decese (91 bărbați și 76 femei). Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu a fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.447. Dintre acestea, 1.131 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.808.279 teste. Dintre acestea, 36.963 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.954 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.009 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.140 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.281 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.434 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.863 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2. Dintre aceștia, doar 797 au fost declarați vindecați.

 

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Cotidian

FOTO-VIDEO. Ursoaică cu doi pui, relocată din Răcădău. Un alt urs, extras din centrul vechi al Brașovului

Autoritățile au extras un urs care cobora frecvent pe strada Nisipului și au relocat o ursoaică împreună cu cei doi pui ai săi după o intervenție desfășurată pe strada Molidului. Numărul apelurilor la 112 privind prezența urșilor a ajuns la 291 de la începutul anului.

Publicat

in

Un exemplar de urs care ajunsese să se plimbe chiar și ziua în zona străzii Nisipului, din Șchei, a fost capturat ieri și extras, a anunțat Primăria municipiului Brașov.

Tot ieri, autoritățile au reușit să tranchilizeze și să reloce o urscoaică cu doi pui, din zona locuitor a cartierului Noua.

„În urma unor apeluri multiple la 112 de pe strada Molidului, echipa de intervenție s-a deplasat în zonă, a monitorizat o ursoaică cu doi pui timp de mai bine de două ore, după care s-a reușit tranchilizarea acesteia. Ulterior acestora li s-au montat crotalii și cip-uri, după care au fost relocați, toate cele trei animale fiind transportate într-o zonă adecvată habitatului lor natural”, a declarat viceprimarul municipiului Brașov, Dan Ghiță.

De la începutul anului s-au înregistrat 291 de apeluri la 112, numai luna aceasta (între 1 și 14 iunie) fiind înregistrate 97 de apeluri. Echipa de intervenție a fost convocată și a acționat în 29 de situații. În urma intervențiilor, șase exemplare de urs au fost relocate și alte șase au fost extrase, a precizat Primăria municipiului Brașov.

Citește mai departe

Educație

„Primul ghiozdan”, pentru 2.300 de elevi din municipiul Brașov. Pachetele cu rechizite vor fi primite de micuții care încep clasa pregătitoare

Publicat

in

Aproximativ 2.300 de elevi din municipiul Brașov care încep clasa pregătitoare în luna septembrie vor primi un ghiozdan plin cu rechizite. Acestea sunt acordate prin programul „Primul ghiozdan” derulat de Direcția de Asistență Socială Brașov, iar scopul acestei măsuri de protecție socială este preveni sau limita presiunea financiară asupra familiilor.
Pentru achiziționarea celor 2.300 de pachete pline cu rechizite, Direcția de Asistență Socială Brașov a lansat o licitație cu o valoare estimată de 289.256 de lei, fără TVA, iar termenul maxim de furnizare a produselor este 28 august.
Pachetele vor conține un ghiozdan, un penar, caiete și alte obiecte necesare copiilor din clasa pregătitoare. În cazul ghiozdanelor, acesta vor avea culori diferite: 1.110 vor avea culoarea predominant nuanţă roz/roșu (pentru fete), 1.165 vor avea predominant
nuanţă bleu (pentru băieți), iar 25 ghiozdane vor avea alte tipuri de culori, preferabil portocaliu, verde, și mai puţin combinaţii simultane ale culorilor alb, negru, maro, gri, bleumarin.

Citește mai departe

Fapt divers

Urs împușcat pe Transfăgărășan după ce a atacat un turist elvețian în zona barajului Vidraru

Un urs care a atacat un turist elvețian în apropierea Barajului Vidraru a fost împușcat de angajații Direcției Silvice Argeș. Decizia a fost luată de comisia locală, după evaluarea comportamentului agresiv al animalului.

Publicat

in

Un urs care a atacat un turist străin pe Transfăgărășan a fost împușcat de autorități, în urma unei intervenții desfășurate în baza deciziei comisiei locale pentru gestionarea situațiilor de urgență.

Incidentul a avut loc luni, 15 iunie, pe DN 7C Transfăgărășan, în apropierea Barajului Vidraru, unde un turist din Elveția a fost atacat de animal, au anunțat reprezentanții Regiei Naționale a Pădurilor ROMSILVA. În urma evaluării situației, autoritățile au ajuns la concluzia că ursul prezenta un comportament agresiv și reprezenta un pericol pentru siguranța publică. Potrivit comunicatului transmis de Romsilva, exemplarul a fost extras prin împușcare de angajați ai Direcției Silvice Argeș. La intervenție au participat, de asemenea, jandarmi și reprezentanți ai Primăriei comunei Arefu.

Zona Transfăgărășanului este cunoscută pentru numărul mare de urși care ajung frecvent în apropierea drumului și a parcărilor, atrași de hrana oferită de turiști sau de resturile alimentare lăsate în urmă. Specialiștii avertizează, din nou, că apropierea de animalele sălbatice și hrănirea acestora pot conduce la modificarea comportamentului natural al urșilor și la creșterea riscului de incidente.

„Pentru a reduce riscul întâlnirilor dintre oameni și urși, Direcția Silvică Argeș a montat panouri de avertizare suplimentare și a intensificat patrulele comune cu Jandarmeria Română în zonele cu risc. Vă rugăm să nu hrăniți și să nu vă apropiați de animalele sălbatice. Un urs obișnuit cu prezența și mâncarea oamenilor ajunge să fie un pericol — atât pentru turiști, cât și pentru el însuși”, a transmis ROMSILVA.

Citește mai departe

Trending