Ramai la curent!

Cotidian

COVID-19. Incidență în creștere în municipiul Brașov. Comuna Sânpetru este în a treia zi de scădere

Publicat

in

După câteva zile de scădere, incidența cumulată a cazurilor de coronavirus din municipiul Brașov a crescut astăzi. Astfel, dacă ieri, incidența în municipiul reședință de județ era de 7,19 cazuri la 1.000 de locuitori, în 30 martie, aceasta a ajuns la 7,22. numărul persoanelor care au în prezent coronavirus fiind de 2.177. 

Dacă în municipiul Brașov incidența a crescut, în comuna Sânpetru rata de infectare a scăzut, coborând sub nivelul de 7 cazuri la 1.000 de locuitori. Astfel, dacă în 28 martie, în Sânpetru incidența era de 8.05 cazuri la mia de locuitori, în 29 martie a scăzut la 7,03, iar în 30 martie a ajuns la 6,93  (69 de cazuri active). 

O altă localitate cu probleme în ultima perioadă, orașul Ghimbav, a rămas în 30 martie la nivelul zilei anterioare, respectiv 7,03 cazuri la 1.000 de locuitori (54 de cazuri active). 

În schimb, comuna Hărman înregistrează o creștere a incidenței, în 30 martie ajungând la o incidență de 6,93 cazuri la 1.000 de locuitori, după ce în 29 martie acest indice avea valoarea 6,79 (50 de cazuri active). 

Incidența a scăzut și la nivelul județului Brașov, de la 5,18 cazuri la 1.000 de locuitori în 29 martie (3.361 cazuri active) la 5,16 în 30 martie (3.353 de cazuri active). 

Incidența cazurilor de coronavirus, pe localități

LOCALITATEA POPULAȚIE TOTAL POZITIVI INCIDENȚA
Total 649286 3353 5.16
BRAŞOV 293386 2117 7.22
GHIMBAV 7684 54 7.03
HĂRMAN 7213 50 6.93
SÂNPETRU 9955 69 6.93
SĂCELE 37342 221 5.92
CRISTIAN 6277 36 5.74
PREJMER 9812 51 5.2
BOD 5527 28 5.07
CODLEA 25882 122 4.71
RÂŞNOV 18696 85 4.55
HĂLCHIU 5066 23 4.54
COMANA 3151 13 4.13
ŞERCAIA 2981 12 4.03
ZĂRNEŞTI 26340 102 3.87
POIANA MĂRULUI 3339 11 3.29
VULCAN 5249 17 3.24
TĂRLUNGENI 11384 36 3.16
HOLBAV 1365 4 2.93
DUMBRĂVIŢA 5234 15 2.87
TELIU 4628 13 2.81
BUDILA 5048 13 2.58
BECLEAN 1975 5 2.53
HOGHIZ 5216 13 2.49
VOILA 3271 8 2.45
UCEA 2467 6 2.43
RECEA 3404 8 2.35
MOIECIU 4766 11 2.31
FĂGĂRAŞ 38213 88 2.3
MĂIERUŞ 3474 8 2.3
BRAN 5350 12 2.24
VAMA BUZĂULUI 3702 8 2.16
VICTORIA 8454 17 2.01
MÂNDRA 3088 6 1.94
FELDIOARA 7639 14 1.83
RUPEA 6057 11 1.82
TICUŞU 1137 2 1.76
DRĂGUŞ 1147 2 1.74
ŞINCA 3869 6 1.55
CINCU 2067 3 1.45
FUNDATA 734 1 1.36
AUGUSTIN 2216 3 1.35
ŞOARŞ 2220 3 1.35
HÂRSENI 2365 3 1.27
CAŢA 2767 3 1.08
BUNEŞTI 2909 3 1.03
PĂRĂU 2304 2 0.87
UNGRA 2337 2 0.86
VIŞTEA 2377 2 0.84
RACOŞ 3672 3 0.82
ŞINCA NOUĂ 1634 1 0.61
PREDEAL 4939 3 0.61
HOMOROD 2655 1 0.38
JIBERT 2855 1 0.35
CRIZBAV 3078 1 0.32
APAŢA 3724 1 0.27
LISA 1874 0 0
ORMENIŞ 2132 0 0
SÂMBĂTA DE SUS 1639 0 0

Cotidian

FOTO-VIDEO. Ursoaică cu doi pui, relocată din Răcădău. Un alt urs, extras din centrul vechi al Brașovului

Autoritățile au extras un urs care cobora frecvent pe strada Nisipului și au relocat o ursoaică împreună cu cei doi pui ai săi după o intervenție desfășurată pe strada Molidului. Numărul apelurilor la 112 privind prezența urșilor a ajuns la 291 de la începutul anului.

Publicat

in

Un exemplar de urs care ajunsese să se plimbe chiar și ziua în zona străzii Nisipului, din Șchei, a fost capturat ieri și extras, a anunțat Primăria municipiului Brașov.

Tot ieri, autoritățile au reușit să tranchilizeze și să reloce o urscoaică cu doi pui, din zona locuitor a cartierului Noua.

„În urma unor apeluri multiple la 112 de pe strada Molidului, echipa de intervenție s-a deplasat în zonă, a monitorizat o ursoaică cu doi pui timp de mai bine de două ore, după care s-a reușit tranchilizarea acesteia. Ulterior acestora li s-au montat crotalii și cip-uri, după care au fost relocați, toate cele trei animale fiind transportate într-o zonă adecvată habitatului lor natural”, a declarat viceprimarul municipiului Brașov, Dan Ghiță.

De la începutul anului s-au înregistrat 291 de apeluri la 112, numai luna aceasta (între 1 și 14 iunie) fiind înregistrate 97 de apeluri. Echipa de intervenție a fost convocată și a acționat în 29 de situații. În urma intervențiilor, șase exemplare de urs au fost relocate și alte șase au fost extrase, a precizat Primăria municipiului Brașov.

Citește mai departe

Cotidian

Mobilizare la Spitalul Victoria: camera de gardă, evacuată în cadrul unei simulări de incendiu

Spitalul Orășenesc Victoria a organizat un exercițiu de simulare a unui incendiu izbucnit la camera de gardă. Acțiunea a testat capacitatea de reacție și colaborarea dintre personalul medical și structurile de intervenție.

Publicat

in

Un incendiu în zona camerei de gardă a Spitalului Orășenesc Victoria. Compartimentul a fost evacuat, iar echipele Inspectoratului pentru Situații de Urgență au intervenit pentru gestionarea incidentului. Totul face parte din scenariul unui exercițiu desfășurat de ISU la unitatea medicală din Victoria, pentru a vedea dacă pompierii și cadrele medicale sunt suficient de pregătite pentru a acționa în astfel de situații.

Exercițiul a avut rolul de a testa capacitatea de reacție a personalului medical și a structurilor de intervenție în cazul producerii unui eveniment real, dar și de a verifica eficiența comunicării și coordonării între instituțiile responsabile de gestionarea situațiilor de urgență, spun reprezentanții ISU Brașov.

În cadrul exercițiului au colaborat personalul spitalului, echipajele de intervenție și instituțiile cu atribuții în managementul situațiilor de urgență. Scopul principal al simulării a fost asigurarea unei reacții rapide și coordonate, în condițiile în care, într-o situație reală, fiecare secundă poate face diferența.

„Pregătirea continuă înseamnă mai mult decât respectarea unor proceduri. Înseamnă dezvoltarea reflexelor necesare pentru luarea deciziilor corecte sub presiune, identificarea aspectelor care pot fi îmbunătățite și consolidarea încrederii reciproce între partenerii implicați în intervenție. Exercițiile desfășurate periodic contribuie la creșterea nivelului de siguranță al comunității și ne ajută să fim mai bine pregătiți pentru a răspunde prompt și eficient atunci când fiecare secundă contează”, spun reprezentanții ISU Brașov.

Citește mai departe

Cotidian

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav, la aniversarea de 3 ani: aproape 900.000 de pasageri, 10 destinații permanente și peste 60% din buget subvenționat

La trei ani de la inaugurarea oficială, Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav marchează un nou moment simbolic în istoria sa. Aproape 870.000 de pasageri au trecut prin terminal, iar peste 9.300 de aeronave au decolat și au aterizat pe pista de la Ghimbav.

Publicat

in

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav aniversează azi trei ani de când a devenit operațional. Pe 15 iunie 2023 era inaugurat oficial primul aeroport construit în România în ultimii 50 de ani, deschizând pentru prima dată județului o poartă aeriană proprie către țară și către lume.

Momentul inaugural de acum trei ani a rămas unul simbolic pentru comunitatea brașoveană:

„În dimineaţa zilei de 15 iunie 2023, o aeronavă TAROM pilotată de fiul marelui cosmonaut Dumitru Prunariu ateriza pe pista de la Ghimbav, marcând momentul inaugurării oficiale a Aeroportului Internaţional Braşov”, a amintit Consiliul Județean Brașov.

La trei ani de la operaționalizare, bilanțul confirmă importanța proiectului. Potrivit datelor prezentate cu ocazia aniversării, Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a depășit pragul de 870.000 de pasageri transportați și a înregistrat peste 9.300 de decolări și aterizări.

Urmează proiectul de extindere a platformei de îmbarcare-debarcare

Cifrele reflectă evoluția unei investiții care, înainte de a deveni realitate, a fost timp de două decenii unul dintre cele mai ambițioase proiecte ale Brașovului. Astfel, acum Consiliul Județean pregătește extinderea lui, printr-o investiție de 84 de milioane de lei, într-o nouă platformă de îmbarcare-debarcare la Aeropoertul Brașov-Ghimbav, ce va permite și mai mult creșterea capacității de operare a aeroportului, în următorii ani. Noua platformă va include cinci poziții suplimentare pentru îmbarcare, debarcare și staționare aeronave, ceea ce va permite deservirea unui trafic mai diversificat și posibilitatea ca unele companii aeriene să-și bazeze aeronavele la Brașov

Investiția este una cu atât mai importantă cu cât AIBG a obținut luna trecută și certificarea pentru a primi aeronave de mari dimensiuni de tip Boeing 747, ceea ce îi premite și orientarea dezvoltarea transportului cargo în centrul României.

10 destinații operate de la Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav

În prezent, de la Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav se poate zbura spre zece destinații, respectiv Roma, Napoli și Milano (Italia), Dortmund, Memmingen și Nürnberg (germania), Londra-Luton (Marea Britanie), Katowicze și Varșovia (Polonia) și Budapesta (Ungaria).

De asemenea, în sezonul vacanțelor, de pe Aeroportul din Brașov se poate zbura spre destinații turistice precum Antalya sau Egipt.

Bugetul aeroportului, susținut prin subvenții de la Consiliul Județean Brașov

În 2026, Regia Autonomă Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav, entitate care administrează obiectivul, estimează că numărul de pasageri va fi până la finalul anului, de 540.000.

Astfel, veniturile proprii din producție, estimate de regie și aprobate de administrația județeană, au fost estimate la 14.473.490 lei.

Totuși, pentru a funcționa fără pierderi, Regia are nevoie un buget de 37.897.380 lei. În aceste condiții, restul de bani vor fi completați din subvenția alocată de Consiliul Județean, de la bugetul județului, în valoare de 23.318.600 și din veniturile din exploatare, estimate pentru acest an la 90.209 lei.

La momentul operaționalizării Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav, în 2023, autoritățile județene estimau că în termen de cinci ani, AIBG ar trebui să ajungă în punctul în care să se susțină din propriile venituri.

Citește mai departe

Trending