fbpx

Brașovul trimite doi sportivi la Jocurile Olimpice din Japonia. Vedeți aici lista celor 100 de reprezentanți ai Româniai la JO

Comitetul Olimpic și Sportiv ROmân a publicat lista finală a sportivilor care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice din Japonia, din această primăvară. Printre sportivi se află și doi care au directă legătură cu Braşovul. Este vorba despre Eduard Grosu de la ciclism, dar şi despre și Iulian Teodosiu, de la scrimă, care deşi nu este braşovean, ci legitimat al clubului Dinamo Bucureşti, el este pregătit de antrenor de la Braşov.  

Cei 100 de sportivi și antrenorii lor care vor reprezenta România la JO din Japonia sunt următorii: 

1. Atletism (10 sportivi):Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei).  

Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle
 
2. Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve):
 Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic. Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia
Antrenor: Tatiana Gallova. 
 
3. Box (2):
 Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş, 
 
4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):

 Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;
 Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;
 
Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; 
 
Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;
Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;
Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;
Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;
Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;
 
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei
 
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei
 
5. Ciclism (2):
Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;
 
6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):
Portari:: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;
Fundaşi: Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;
Mijlocaşi: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
Atacanţi: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe
Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader
 
7. Gimnastică artistică (3):
 Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ştefan Gal;
 
8. Înot (4):
 Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;
Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu;
 
9. Canoe sprint (2):
Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1000 m); Antrenor – Florin Popescu
 
10. Judo (3):
 Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg)
 Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi
 
11. Lupte (5):
 Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
Antrenori: Petrică Carare, Nikolay IStoyanov, Ion Vremere;
 
12. Scrimă (2):
Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareş Dumitrescu, Radu Podeanu;
 
13. Tenis (2):
Raluca Olaru, Monica Niculescu;
Antrenor: Călin Ciorbagiu;
 
14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):
Echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;
 
15. Tir sportiv (1):
 Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat); Antrenor: Olimpiu Florin Marin;
 
16. Tir cu arcul (1):
 Mădălina Ştefania Amaistroaie;
 Antrenor: Viorel Habian;
 
17. Triatlon (1):
 Felix Pierre Duchampt;
 Antrenor: Ovidiu Burghelea;

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.