SCRIMĂ. Locul 3 pentru Corona Braşov, la Cupa României U13 la spadă

Corona Braşov a obţinut un loc pe podium la Cupa României U13 la spadă, prin Diana Creţu, care a urcat pe locul 3. CSM Corona Braşov a fost prezentă la competiţia de la sala de scrimă Ana Pascu” cu patru sportive.

Lupta pentru locul 3 a fost strânsă, Diana Creţu cedând în semifinală în fața stelistei Daria Yousofian cu 7-8. Daria Yousofian a fost și câștigătoarea Cupei României.

În fazele eliminatorii, Diana a înregistrat următoarele rezultate:

16-imi: Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Sonia Buta (LPS Oradea) 7-1;

Optimi: Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Melissa Tuta (CSȘ Steaua) 8-5;

Sferturi: Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) 10-5;

Semifinale: Daria Yousofian (CSȘ Steaua) – Diana Crețu (CSM Corona Brașov) 8-7.

Spadasinele antrenate de Robert Rigo și Mircea Manciuc au mai obţinut următoarele rezultate la Cupa României U13:

• locul 18 –  Miruna Aprofirei
  • locul 28 – Teodora Pământ
  • locul 52 – Bianca Muraru. Spadasinele  braşovene au luat startul împreună cu alte 56 de sportive de la 13 cluburi din țară.