Performanță remarcabilă a unui doctor din Brașov. Medicul de cursă lungă doboară record după record

Medicul brașovean Iulian Filipov a obținut o performanță remarcabilă la Taipei Ultramarathon.  El a reușit un nou record al României la 48 de ore, cu 400,163 km.

Rezultatul său este cu atât mai spectaculos având în vedere că s-a oprit pentru 6-7 ore, dar apoi a revenit în cursă și a câștigat competiția la masculin.

În clasamentul general el s-a clasat pe locul al doilea, fiind devansat de Joasia Zakrzewski din Marea Britanie, care a alergat 411,458 km.

A început să alerge în 2018

Iulian Filipov este specialist în Chirurgie Maxilo-Facială la Spitalul Militar de Urgență „Regina Maria” din Brașov și are la activ numeroase performanțe în cursele de anduranță, în condițiile în care s-a apucat de alergare în anul 2018.

Printre altele, în anul 2020, în Germania, brașoveanul a câștigat ultramaratonul de 100 de kilometri  în 6 ore, 59 de minute și 4 secunde. Filipov a reușit atunci să doboare recordul național la 6 ore de alergare și neoficial este și deținătorul recordului național de 100 de kilometri.