Ramai la curent!

Fapt divers

3 în 1 în Țara Făgărașului: Motociclist fără permis, beat și cu vehiculul neînmatriculat

Trei persoane s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistate de polițiști pe drumurile din județul Brașov conducând motociclete și ATV-uri neînmatriculate, fără permis sau după consum de alcool. Verificările au avut loc în localitățile Șoarș și Zizin.

Publicat

in

Polițiștii brașoveni au deschis două dosare penale după o serie de controale desfășurate vineri, 13 iunie, pe drumurile din Țara Făgărașului, în cadrul acțiunilor care vizează creșterea siguranței rutiere în sezonul cald.

Una dintre situațiile de încălcare a legii descoperite de Secția rurală Voila s-a petrecut la Șoarș, acolo unde, vineri, în jurul orei 16.30, oamenii legii au identificat doi bărbați din Făgăraș, unul în vârstă de 43 de ani, celălalt de 48 de ani, care conduceau motociclete de tip enduro, fiind ambii, sub influența băuturilor alcoolice.

Pe lângă faptul că erau sub influența băuturilor alcoolice, unul dintre conducătorii nu deținea nici permis și nici documente pentru motocicleta pe care o conducea, înregistraând astfel trei încălcări ale legislației rutiere.

„În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că unul dintre conducătorii motocicletelor, în vârstă de 43 de ani, conducea un vehicul neînmatriculat și nu deținea permis de conducere corespunzător categoriei din care făcea parte vehiculul. Totodată, acesta a fost testat cu aparatul etilometru, iar rezultatul a indicat o valoare a alcoolemiei de 0,34 mg/l alcool pur în aerul expirat”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Brașov.

Cel de al doilea conducător auto, „doar” o încălcare a legii

De asemenea, al doilea conducător de motocicletă identificat, bărbatul de 48 de ani, a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a indicat o valoare a alcoolemiei de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat. În acest caz, conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, au mai transmis polițiștii.

Ambii motocicliști au dosare penale și riscă închisoarea

Pentru ambii bărbați din Făgăraș, polițiștii au întocmit dosare penale, iar cercetările sunt continuate, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul unității de parchet competente, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor și dispunerii măsurilor legale care se impun.

Polițiștii reamintesc faptul că a conduce un autovehicul sub influența alcoolului, fără a deține permis de conducere, precum și circulația cu vehicule neînmatriculate sunt abateri care se pedepsesc, potrivit Codului Penal, cu închisoarea, dar și cu interzicerea exercitării unor drepturi.

„Precizăm, de asemenea, că, pe tot parcursul sezonului cald, polițiștii brașoveni vor intensifica acțiunile de control în traficul vehiculelor din această categorie de participanți la trafic, având în vedere numărul accidentelor rutiere în care sunt implicați conducătorii de motociclete, ATV-uri și alte vehicule similare”, a mai transmis IPJ Brașov.

(Sursa foto: Facebook IPJ Brașov)

Fapt divers

Cu ATV-ul fără acte și fără permis. Dosar penal pentru un tânăr din Zizin

Un tânăr de 23 de ani din comuna Tărlungeni este cercetat penal după ce a fost surprins conducând un ATV neînmatriculat pe un drum județean din localitatea Zizin.

Publicat

in

Un tânăr din Tărlungeni s-a ales cu dosar penal după ce a fost surprins pe drumurile publice conducând un ATV, fără a avea permis și acte pentru vehicul.

Polițiștii Secției Rurale Feldioara au oprit în localitatea Zizin un tânăr de 23 de ani din comuna Tărlungeni care conducea un ATV neînmatriculat. În urma cercetărilor, polițiștii au constatat că acesta nu deținea niciun permis de conducere pentru vreo categorie de vehicule.

În acest caz, polițiștii au deschis dosar penal, cercetările continuând acum sub coordonarea procurorilor.

Incidentul de la Zizin a fost înregistrat în jurul orei 20.30, la doar câteva ore distanță după ce polițiștii din cadrul Secției Rurale Voila deschiseseră două dosare penale pentru doi bărbați prinși când conduceau motociclete enduro sub influența băuturilor alcoolice, iar unul dintre ei, fără a deține permis pentru categoria de vehicule și nici acte de înmatriculare.

Poliția Brașov anunță că, pe durata sezonului cald, va intensifica verificările în trafic, în special în cazul motocicletelor, ATV-urilor și altor vehicule similare, pe fondul creșterii numărului de accidente în care sunt implicați conducătorii acestora.

(*Imagine cu caracter ilustrativ)

Citește mai departe

Cotidian

Fostul director al societății Aro Palace SA, Nicolae Albu, a încetat din viață. El era la conducerea societății în perioada modernizării aripii noi a hotelului Aro Palace

Publicat

in

Fostul director al SC Aro Palace SA Brașov,  Nicolae Albu, a murit miercuri. El era în Turcia, iar cauza morții a fost un infarct. Potrivit Biz Brașov, fostul director era în vacanță în Turcia, însă apropiați ai lui spun că el era, ca în fiecare an, în această perioadă, la tratament.

Nicolae Albu a fost la conducerea societății brașovene din anii 1990 și și-a încetat mandatul în anul 2013.

Printre altele, în perioada în care era Nicolae Albu la conducerea societății, la începutul anilor 2000, au fost realizate lucrările de modernizare a aripii noi a Hotelului Aro Palace.

După ce nu a mai fost director al Aro Palace, Albu a lucrat la SIF Transilvania (devenită ulterior Transilvania Investments).  

Nicolae Albu s-a născut în anul 1952, în satul Vad, comuna Șercaia și a rămas atașat de satul natal. De altfel, conform sătenilor, Nicolae Albu ar fi cel care a reușit să obțină de la Elena Udrea fondurile pentru construirea unui pod nou pe drumul care duce spre Poiana Narciselor.

Citește mai departe

Fapt divers

Tentativă de furt într-un supermarket din Făgăraș: A plătit două pachete cu bureți de vase și a vrut să plece cu un coș de 3.000 de lei

O femeie de 36 de ani din Ucea de Sus a fost reținută după ce ar fi încercat să plece dintr-un supermarket din Făgăraș cu produse în valoare de aproape 3.000 de lei, achitând la casă doar două pachete de bureți pentru vase.

Publicat

in

O femeie în vârstă de 36 de ani a fost reținută de polițiști după ce ar fi încercat să plece dintr-un supermarket din Făgăraș cu produse în valoare de aproape 3.000 de lei fără să le achite. Incidentul a avut loc miercuri, 10 iunie, iar prejudiciul a fost recuperat integral înainte ca femeia să părăsească magazinul.

A plătit doar două pachete de bureți

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Brașov, femeia, domiciliată în localitatea Ucea de Sus, a intrat în magazin și a încărcat căruciorul cu produse alimentare și articole de uz casnic. La casa de marcat, aceasta ar fi scanat și achitat doar două pachete de bureți pentru vase, după care s-ar fi îndreptat spre ieșire cu restul produselor neplătite. Angajații magazinului au observat situația și au intervenit înainte ca femeia să părăsească unitatea comercială.

Prejudiciu de aproape 3.000 de lei

Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții magazinului și au început verificările la fața locului.

„Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș au fost sesizați de reprezentanții unui magazin din localitate cu privire la faptul că o persoană ar fi trecut de casele de marcat având asupra sa numeroase produse neachitate. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că persoana surprinsă, în vârstă de 36 de ani, ar fi umplut căruciorul de cumpărături cu produse alimentare și de uz casnic, însă, la casa de marcat, a ales să achite doar două pachete de bureți pentru vase. Prejudiciul, de aproape 3.000 de lei, a fost recuperat integral și restituit societății comerciale”, au transmis reprezentanții IPJ Brașov.

Polițiștii verifică dacă au existat și alte fapte similare

După incident, oamenii legii au extins cercetările pentru a stabili dacă femeia ar fi recurs la aceeași metodă și în alte magazine. Potrivit surselor judiciare, există suspiciuni că aceasta ar mai fi fost implicată în fapte similare, însă aceste aspecte urmează să fie clarificate în cadrul anchetei.

În baza probelor administrate până în acest moment, femeia a fost reținută.

Cercetările continuă într-un dosar penal deschis pentru furt, urmând ca procurorii să decidă măsurile care se impun în continuare.

Citește mai departe

Trending