Educație
Fostul viceprimar al Braşovului, despre dublul limbaj al actualei administraţii în cazul sălii de gimnastică de la Şcoala nr. 2
Fostul viceprimar al Braşovului, Costel Mihai, acuză actuala administraţie dar şi pe o parte dintre consilierii locali din fosta şi actuala administraţie de ipocrizie şi dublu limbaj, atunci când vine vorba despre proiectul sălii de sport de la Şcoala gimnazială nr. 2. „Ceea ce nu ne place, ce are neclarităţi, spunem că e fosta administraţie. Ceea ce ne place şi e frumos, spunem că am făcut noi”, a declarat COstel Mihai. Acesta spune că va fi prezent la şedinţa extraordinară de Consiliu Local ce va avea loc azi la Sala Patria.
Reamintim că azi, în şedinţă extraordinară, găzduită de Sala Patria, consilierii locali vor trebui să aleagă unul dintre cele 3 scenarii puse la dispoziţie de primarul Allen Coliban, pentru viitoarea exploatare a sălii, după ce părinţii elevilor de la unitatea de învăţământ s-au arătat nemulţumiţ de faptul că nu toţi vor putea să folosească noua sală.
În sală şi-au anunţat prezenţa atât reprezentanţi ai unităţii de învăţământ, cât şi părinţi ai gimnaştilor, ai elevilor sportivi şi reprezentanţi ai Federaţiei Române de Gimnastică.

Costel Mihai spune că semnătura finală pentru crearea unei săli ultra-tehnice pentru gimnastică îi aparţile primarului Coliban
Fostul viceprimar susţine, într-un comunicat de presă, că Allen Coliban ştia foarte bine că, în final, această sală nouă va fi una destinată antrenamentelor de gimnastică, întrucât el a semnat dispoziţia de şantier pentru începerea lucrărilor. Cu toate astea, primarul a anunţat ulterior că nu ştia nimic despre tipul de sală ce se construieşte la Şcoala gimnazială nr. 2.
„Când am finalizat mandatul, am lăsat un proiect într-o stare avansată, cu soluţii pentru toţi elevii şcolii – atât cei care doreau să facă gimnastică, inclusiv de performanţă, cât şi pentru cei care erau atraşi de alte sporturi. Aceştia din urmă aveau destinată sala deja existentă, cu condiţia ca până în 2022, când s-ar fi terminat şi sala nouă de gimnastică, aceasta să fie reabilitată în paralel. Ceea ce vreau să menţionez este că din 2020, când a preluat Primăria, actuala administraţie nu a discutat timp de doi ani cu conducerea şcolii pentru a identifica o soluţie pentru toţi elevii şcolii, în condiţiile în care aceste soluţii char existau şi înc ondiţiile în care conducerea şcolii a insistat în numeroase rânduri să aibă o întâlnire cu Executivul primăriei”, a declarat Costel Mihai.
- Noua sală de sport este prevăzută cu groapă de bureţi pentru antrenamentul de performanţă
- Sala are şi tribune, pentru a găzdui competiţii de profil
Coliban a avut întâlniri cu reprezentanţii COSR şi ai FRG, pe tema sălii de gimnastică şi a emis o dispoziţie de şantier cu indicaţii
Fostul viceprimar consideră că actuala administraţie a dat dovadă de ipocrizie în momentul în care, după aproape doi ani de mandat a acceptat o discuţie cu conducerea de învăţământ şi a declarat public că nu avea idee despre ce tip de sală de sport se construieşte la Şcoala gimnazială nr. 2. Asta în condiţiile în care, Allen Coliban a avut discuţii cu reprezentanţii Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi ai Federaţiei Române de Gimnastică pe tema modificării proiectului iniţial, care prevedea o sală, atât pentru sportivii de performanţă, cât şi pentru elevii şcolii.
„Consider că vorbim despre ipocrizie sau măcar de dublu limbaj. Când, în sfârşit, a avut loc acea întâlnire (între Executivul primăriei şi conducerea şcolii, n.r) actuala administraţie a spus că nu ştie ce se întâmpla acolo, pe şantier, şi ce fel de sală s-a construit.

Există însă documente în primărie care arată că în 2021 – 2022 conducerea primăriei a avut discuţii cu Comitetul Olimpic şi Sportiv Român şi cu Federaţia Română de Gimnastică pe tema acestei săli. Există şi o minută încheiată între Primăria municipiului Braşov şi Federaţia Română de Gimnastică, în care s-au stabilit detalii şi modificări care s-au adus la acea investiţie, altfel decât era prevăzut în proiectul tehnic. Ca urmare a acelei minute a fost emisă o dispoziţie de şantier, iar proiectul a fost modificat cu acea groapă de bureţi, ducând investiţia într-o zonă foarte tehnică, în care ea poate fi utilizată doar pentru înalta performanţă!
Nu ai cum să spui că aşa ai preluat un proiect de la fosta administraţie, în momentul în care fosta administraţie ţi-a oferit soluţia pentru ca toţi elevii să aibă unde să facă ore de sport, iar tu eşti cel care a semnat pentru modificarea proiectului”, a mai declarat fostul viceprimar.
Sala de gimnastică, o solicitare mai veche a părinţilor sportivilor de la Braşovia
Costel Mihai reaminteşte că ideea construirii unei săli de gimnastică a apărut înainte de începerea mandatului său de viceprimar, în iunie 2016, când părinţii sportivilor care se antrenau în sala veche de la şcoala nr. 2 au făcut o solicitare în acest sens. Inspectoratul Şcolar Judeţean a dat aviz de oportunitate acestei investiţii, sub condiţia ca în viitoarea sală să se poată antrena, după program, şi sportivii care practică gimnastica de performanţă la CSS Braşovia – club aflat în subordinea Ministerului Educaţiei. A urmat realizarea Studiului de Fezabilitate, s-au aprobat indicatorii tehnico-economici, în Consiliul Local, cu unanimitate de voturi şi s-a comandat proiectul tehnic.
- Solicitarea părinţilor
- Avizul de oportunitate al IŞJ Braşov
„Cu acea ocazie, în urma discuţiilor avute cu proiectantul, acesta nu a vrut să păstreze acea groapă cu bureţi care apărea în SF, considerând că astfel sala devine pra tehnică. Am fost de acord, s-au actualizat indicatorii tehnico-economici, s-a scos la licitaţie construcţia în această formă. Din nou, consilierii localii au susţinut şi votat indicatorii în noua formă. A venit apoi noua administraţie, a semnat contractul de lucrări şi de aici începe întreaga poveste. Am fost prezent la deschiderea anului şcolar, în 2020, alături de un alt viceprimar şi am înţeles temerea doamnei director.
I-am recomandat să bugeteze reabilitarea sălii vechi, ca soluţie pentru elevii care nu vor să facă gimnastică la orele de sport. Mai departe, noua conducere a încercat să pună în aplicare această soluţie, care să fie disponibilă pentru toţi elevii, din 2022, însă acest lucru nu s-a întâmplat, pentru că nimeni din actuala administraţie nu a fost deschis să discute. Aşa că proiectul noii săli de sport a ajuns la final şi a apărut nemulţumirea părinţilor cu privire la disponibilitatea sălii de sport pentru alte activităţi decât gimnastică”, a explicat Costel Mihai.
Dublu limbaj: „Ceea ce nu ne place, spunem că e fosta administraţie. Ceea ce ne place, spunem că am făcut noi”.
Sala de sport de la Şcoala nr. 2 este doar unul dintre exemplele în care actuala administraţie a aplicat această metodă, susţine Costel Mihai. Fostul viceprimar spune că „tactica” este aplicată inclusiv de unii consilieri locali:
„Tot ceea ce este bun, am făcut noi, tot ceea ce întâmpină oarecare probleme, o dăm pe fosta admnistraţie. Pot aminti în acest sens şi de alte exemple, de investiţiile în transportul public, cu care actuala administraţie doar s-a lăudat, de creşa de pe strada Apollo, al cărui manager şi iniţiator am fost, pe care am lăsat-o la cheie în 2020 şi pe care actuala administraţie trebuia doar să o racordeze la utilităţi – le-au trebuit doi ani pentru asta.
În plus, sunt şi actuali consilieri locali care aplică aceeaşi tactică: spun acum că nu ştiu ce au votat cu sala de sport sau că hotărârea de CL nu avea un conţinut elocvent. În 2020, acei domni şi doamne consilieri se lăudau că au făcut o sală de gimnastică şi mai erau şi în Consiliul de Administraţie al acelei şcoli. Iar ulterior, când a început acest scandal, spuneau că ei nu ştiu despre ce e vorba şi au şters toate postările de laudă despre reţelele sociale.
Consider că avem un dublu limbaj şi din partea actualei administraţii dar şi din partea unor consilieri locali care au fost în Consiliul Local trecut. Şi le reamintesc că un viceprimar nu face conţinutul unui HCL, ci este atributul aparatului executiv, care, în mare, este acelaşi ca în mandatul trecut”.
Educație
Brașovul copilăriei, personaj principal într-un nou volum semnat Rodica Bretin. Lansarea oficială, la Libris
Brașovenii sunt invitați joi, 12 februarie, de la ora 18.00, la Librăria Libris (str. Mureșenilor nr. 14), la lansarea volumului „Pisica de la ora cinci”, semnat de Rodica Bretin și apărut la Editura Corint Fiction. Evenimentul face parte din seria „JOI. Reading & Joy”, dedicată dialogului cultural și literaturii contemporane, și se va încheia cu o sesiune de autografe.
Alături de autoare vor fi prezenți Adrian Lesenciuc, Anca Ianchiș și Laurențiu-Ciprian Tudor, iar discuția va fi moderată de Augusta Oniță-Bagoly.
„Pisica de la ora cinci” este un roman-puzzle construit din 18 povestiri care recompun, piesă cu piesă, atmosfera Brașovului anilor ’60. Inspirată din copilăria autoarei, cartea propune o incursiune când duioasă, când plină de zvâc și umor, într-un oraș care devine el însuși personaj. Brașovul – Kronstadt, Orașul de sub Tâmpa, „cetatea în care plouă de trei ori pe săptămână” – prinde viață prin ochii unei fetițe fascinată de lumea din jur, de Strada Lungă, de Piața Sfatului umbrită de salcâmi, de oamenii și poveștile locului.

Cartea semnată de Rodica Bretin, prin ochii criticilor
Criticul George Cornilă vorbește despre o evocare „emoționantă”, care evită nostalgia facilă și reconstruiește lucid o lume în care conviețuiau sași, români și unguri, cu bijutieri evrei, moașe săsoaice și vecini pitorești. La rândul său, scriitoarea Simona Antonescu subliniază că personajul principal al cărții este chiar Brașovul, surprins ca „un oraș-timp”, filtrat prin melancolia vârstelor pierdute, dar și prin limpezimea privirii copilăriei.
Dincolo de parfumul discret al memoriei, volumul surprinde și umbrele epocii: plecarea sașilor în Germania, schimbările aduse de comunism, destrămarea unor destine și gospodării. Maturizarea personajului-narator se desfășoară treptat, odată cu descoperirea unei lumi care nu mai este doar joc și poveste, ci și adevăr, uneori incomod.
Cine este Rodica Bretin
Rodica Bretin, născută la Brașov și revenită în oraș după decenii de activitate literară la București, este membră a Uniunii Scriitorilor, a PEN România și a Asociației Creatorilor de Ficțiune. Autoare a numeroase volume de proză scurtă, romane și cărți de istorie romanțată, a fost distinsă cu premii importante în țară și în străinătate, inclusiv în Franța și Spania. În 2024 a primit Premiul revistei literare Libris pentru proză.
Educație
Universitatea Transilvania Brașov urcă 29 de poziții în clasamentul QS World University Rankings Europe 2026
Universitatea Transilvania din Brașov continuă trendul ascendent în clasamentele internaționale, reușind o urcare spectaculoasă de 29 de locuri în QS World University Rankings: Europe 2026, una dintre cele mai relevante ierarhii academice la nivel european.
UNITBV se află pe locul 465, dintr-un total de 958 de universități din 42 de țări europene, după ce, în ediția precedentă, ocupa poziția 494.
A șasea universitate din România și performanțe notabile în cercetare
Odată cu acest rezultat, Universitatea Transilvania Brașov se clasează pe locul 6 la nivel național, într-un top care include 21 de universități românești. Clasamentul QS Europe 2026 este realizat pe baza a 12 indicatori, care evaluează cercetarea și inovația, angajabilitatea absolvenților, calitatea predării, deschiderea internațională și sustenabilitatea.
Unul dintre cei mai buni indicatori pentru UNITBV este cel privind rețeaua internațională de cercetare, unde universitatea brașoveană a obținut poziția 292, confirmând consolidarea parteneriatelor academice și științifice la nivel global.
Evoluție constantă și recunoaștere internațională
Ascensiunea Universității Transilvania Brașov este una constantă în ultimii ani. Dacă în 2024 instituția se situa în intervalul 521–530, în 2025 a urcat pe locul 494, iar în 2026 ajunge la 465, confirmând direcția pozitivă de dezvoltare.
La nivel european, QS World University Rankings: Europe 2026 este condus de University of Oxford, ETH Zürich și Imperial College London, instituții de referință în învățământul superior mondial.
Cotidian
O oră fără electricitate pe Colina Universității: studenții și profesorii susțin Carbon-Free Hour
Facultățile de Design de Produs și Mediu și Știița și Ingineria Materialelor dau un semnal clar de responsabilitate față de mediu și se alătură inițiativei Carbon-Free Hour, prin oprirea curentului electric în corpurile E și G de pe Colina Universității, timp de o oră, azi între 12:00 și 13:00.
Demersul este un apel la implicare adresat întregii comunități universitare. Reprezentanții facultăților îi încurajează pe studenți, cadre didactice și colegii din cămine să se alăture inițiativei și să contribuie, chiar și prin gesturi simple, la reducerea consumului de energie.
Gesturi mici, impact mare pentru mediu
În intervalul dedicat Carbon-Free Hour, participanții sunt îndemnați să facă mai multe acțiuni cu impact direct:
- să stingă luminile atunci când nu sunt necesare,
- să închidă laptopurile și calculatoarele pentru o oră,
- să scoată încărcătoarele din priză,
- să evite folosirea aparatelor electrice mari.
Mesajul inițiatorilor este clar: impactul dorit este vizibil apare atunci când acțiunea individuală se multiplică la nivel de comunitate. O singură oră de atenție la consumul de energie poate însemna mai puține emisii de carbon și un pas concret spre un viitor mai sustenabil.

Educație prin exemplu
Prin această inițiativă, Facultățile DPM și SIM demonstrează că schimbarea începe cu fiecare dintre noi, iar universitatea poate fi un spațiu în care educația pentru mediu se face nu doar teoretic, ci și prin acțiuni concrete.
-
Cotidian20 de ore agoPrimăriile localităților mici din județul Brașov sunt într-o situație delicată. Comuna Ormeniș are datorii, iar sursele de venituri sunt limitate
-
Cotidian21 de ore agoTeatrul „Sică Alexandrescu”, din nou în criză: Sindicatul cere demisia managerului interimar
-
Stiri Brasov18 ore agoGeantă cu bani și documente, uitată la Direcția Fiscală Brașov. Final fericit datorită unui polițist local
-
Educație18 ore agoBrașovul copilăriei, personaj principal într-un nou volum semnat Rodica Bretin. Lansarea oficială, la Libris
-
Prima Pagina4 zile agoTurturică a ridicat tribunele în picioare. Teutonii Ghimbav au început cu dreptul play-off-ul pentru promovarea în Liga Zimbrilor
-
Cotidiano săptămână agoConstatarea specialiștilor din Compania Apa Brașov: Conducta care alimentează Ghimbavul și Codlea a devenit sticlă
-
Cotidian6 zile agoIAR Brașov, în Programul de înzestrare al Armatei, prin SAFE. În parteneriat cu Airbus Helicopters, fabrica brașoveană va fi implicată în montajul noului elicopter al Armatei Române
-
Cotidiano lună agoAccident tragic în Valea Arpașu Mare. Au intervenit salvatorii montani de la Victoria, Râșnov și Brașov, dar nu au mai putut face nimic pentru victime






