Ramai la curent!

Timp liber

Opt ore pentru o cauză bună

Publicat

in

ore cauza - Copy

Un grup de voluntari, sprijiniți de grupul de inițiativă pentru Fundația Comunitară Brașov organizează, pentru al doilea an consecutiv, evenimentul „8 ore peste program pentru o cauză bună”, o seară de lucru pentru profesioniști din diverse domenii. Evenimentul se va desfășura în 27 martie la Centrul Cultural Reduta, începând cu ora 19.00. Voluntari specializați în marketing, comunicare, vânzari, resurse umane sau management vor rezolva temele propuse de cinci organizații non-profit din Brașov.

Împărțiți pe echipe, ei vor lucra timp de opt ore pentru a găsi soluții la problemele identificate de organizațiile participante și vor gândi împreună cu acestea planuri de gestionare, marketing, financiare, cât și pași concreți de acțiune în vederea atingerii obiectivelor curente ale organizațiilor.

Fiecare organizație în parte va lucra împreună cu un mentor pentru a pregăti întâlnirea cu voluntarii profesioniști. În acest mod, reprezentanții proiectelor vor ști cum să prezinte cât mai eficient problema cu care se confruntă. Cu această imagine concretă a problematicii,  voluntarii profesioniști vor folosi cele opt ore pentru a o soluționa.

În 2014 evenimentul s-a desfășurat simultan în 16 orașe din lume. În Braşov, evenimentul a adunat 6 echipe de voluntari specialiști care au rezolvat 6 teme punctuale propuse de organizații non-profit. Implicarea voluntară a facilitatorilor, voluntarilor și a organizațiilor a însumat peste 600 de ore, adică 15 săptămâni de lucru ale unui angajat cu normă întreagă.

Cauzele: 

1. Clubul Sportiv „Cumpără Responsabil” este format numai din membri sportivi care se confruntă cu forme severe de dizabilitate. Dorința de a promova performanța sportivă paralimpică este ceea ce a determinat infiintarea acestui club, unul dintre obiectivele sale fiind implicarea membrilor sportivi în cel puțin 15 turnee naționale și în 2016, unul dintre aceștia să reprezinte România în cadrul Jocurilor Paralimpice de la Rio.

Clubul își dorește o schimbare a percepției publicului asupra atributelor actuale oferite de brand-ul clubului sportiv format din persoane cu dizabilități, avand nevoie de ajutorul specialiștilor pentru a:

– identifica un nume nou pentru clubul sportiv

– construi un logo potrivit și elemente vizuale potrivite

– construi un design de website pentru noul brand

2. Fundația FAST, care desfășoară proiecte pentru comunitate încă din 1998, a inaugurat, în octombrie 2013, Centrul de Zi, singurul centru de educație nonformală de pe raza municipiului Săcele. Deoarece acest Centrul de Zi are dificultăți în ceea ce privește promovarea activităților realizate este necesar ajutorul specialiștilor care sunt dispuși să lucreze 8 ore peste program pentru:

– Elaborarea de materiale promoționale (afiș, banner, flyer, roll-up)

– Construirea unei identități vizuale pentru website

– Îmbunătățirea logo-ului

3. Carpathian MTB Trails este o asociație care are ca scop promovarea și dezvoltarea comunităților prin dezvoltarea turismului și cicloturismului, Descoperirea, maparea și promovarea de noi trasee montane, pretabile ciclismului montan și organizarea de concursuri, competiții și ateliere menite să deschidă apetitul tinerilor și copiilor pentru mișcare în aer liber sunt cele două direcții principale de acțiune ale acestei asociații. Specialiștii care aleg să lucreze pentru cauza propusă de Carpathian MTB Trails vor contribui la:

– Elaborarea unei structuri pentru blog-ul asociației

– Elaborarea unei campanii de comunicare și PR menită să crească notorietatea asociației și să ajute la strângerea de fonduri pentru implementarea proiectelor;

4. Asociația „Copiii de cristal”, înființată în 2006, își propune să reducă nivelul de excluziune socială a copiilor diagnosticați cu tulburări din spectrul autist și să faciliteze accesul tuturor copiilor și tinerilor cu dizabilități la programe de învățământ adecvate.

Deși imaginea publică a asociației este una bună, există o problemă la nivelul înțelegerii întregii dimensiuni a activității desfășurate. Astfel, este necesar ajutorul specialiștilor pentru:

– Crearea unei campanii de marketing direct menite să genereze fonduri pentru asociație.

5. Fundația ,,Casa Mea” din Prejmer îngrijește și educă 7 copii abandonați în regim permanent. Profesioniștii voluntari care aleg să lucreze 8 ore peste program pentru cauza înscrisă de această fundație vor avea de îndeplinit următoarele obiective:

– Elaborarea unei strategii de îmbunătățire a imaginii, prin creșterea vizibilității și notorietății fundației la nivel local

– Identificarea de modalități care să determine creșterea numărului de voluntari care se implică activ pentru a ajută fundația

– elaborarea unei campanii de strângere de fonduri necesare pentru efectuarea unor reparații.

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Prima Pagina

Muzica verii la Filarmonica Brașov: de la „Carnavalul animalelor” la concertul de gală al stagiunii

Filarmonica Brașov începe luna iunie cu evenimente dedicate copiilor și tinerilor muzicieni, iar finalul stagiunii aduce concerte de gală, invitați internaționali și spectacole în spații emblematice precum Biserica Neagră.

Publicat

in

Luna iunie aduce la Brașov una dintre cele mai bogate serii de evenimente muzicale ale anului. Filarmonica Brașov deschide programul cu spectacole dedicate copiilor și tinerilor interpreți, iar finalul de stagiune promite întâlniri cu artiști internaționali, lucrări celebre și concerte speciale în spații emblematice ale orașului.

Primele acorduri au răsunat deja în Grădina Zoologică Brașov, unde sute de copii au descoperit universul muzical al suitei „Carnavalul animalelor” de Camille Saint-Saëns. Sub bagheta dirijorului Andrej Vesel, iar cu violoncelista Alexandra Enache în rol de povestitor, concertul educativ a transformat animalele în personaje muzicale și a adus muzica clasică mai aproape de cei mici.

Săptămâna continuă la Sala Patria cu o serie de evenimente dedicate tinerelor talente. Elevii Liceului Vocațional de Muzică „Tudor Ciortea” vor urca pe scenă în recitaluri și concerte speciale, inclusiv în tradiționalul spectacol organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului. Un moment aparte îl va reprezenta apariția Orchestrei piticilor, alături de Orchestra Filarmonicii Brașov.

După seria dedicată copiilor, atenția se mută către ultimele concerte ale Stagiunii 148. Publicul va putea asculta un program inedit construit în jurul bandoneonului, instrument emblematic al tangoului argentinian, într-un concert susținut de dirijorul Cristian Oroșanu și compozitorul Omar Massa.

Un alt punct de atracție este recitalul HKB Trombone Quartet din Biserica Neagră, care va reuni muzicieni din Elveția, Italia, Republica Moldova și România într-un program ce traversează repertoriul clasic, muzica românească și standardele internaționale.

Stagiunea se va încheia pe 18 iunie cu un concert de gală în care Orchestra Filarmonicii Brașov va interpreta lucrări de Gustav Mahler și Igor Stravinski, sub conducerea dirijorului francez David Molard-Soriano.

Totodată, instituția a anunțat deja unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale verii brașovene: concertul estival „Vitralii romantice”, programat pe 3 iulie în Biserica Neagră, unde Orchestra Filarmonicii și Corul Bach vor aduce în fața publicului lucrări de Wagner și Gounod într-un decor cu totul special.

Citește mai departe

Educație

FOTO. Cum a devenit o casă istorică din Transilvania cel mai vesel loc de 1 Iunie: peste 100 de copii din vechile sate săsești s-au întâlnit la Criț, la Casa Kraus

Peste 100 de copii din cinci sate săsești din Transilvania au sărbătorit Ziua Copilului la Casa Kraus din Criț, într-un eveniment care a îmbinat patrimoniul construit cu cel mai valoros patrimoniu imaterial al comunităților locale: bucuria de a fi împreună.

Publicat

in

Peste o sută de copii din Criț, Viscri, Roadeș, Meșendorf și Bunești s-au întâlnit la Casa Kraus pentru un eveniment organizat de Fundația Michael Schmidt. Spațiul care, de regulă, vorbește despre istoria locului și despre patrimoniul construit al satului a devenit, pentru o zi, locul în care s-a scris o altă poveste: cea a comunității și a tradițiilor care se transmit prin oameni, nu doar prin clădiri.

Curtea Casei Kraus a fost animată de jocuri, spectacole și activități interactive. Programul a început cu reprezentația „Întâlnire cu Căpitanul Spaventa”, susținută de trupa Teatru Skepsis, după care copiii au participat la ateliere și jocuri în aer liber. Baloanele uriașe de săpun, pictura pe față și întâlnirea cu personaje precum Minnie Mouse, Elsa sau Spiderman au fost printre atracțiile zilei.

Dincolo de distracție, evenimentul a avut și o dimensiune mai puțin vizibilă. Copiii proveniți din mai multe comunități rurale s-au întâlnit, au petrecut timp împreună și au creat legături care depășesc granițele satelor din care provin, spun organizatorii.

De altfel, astfel de întâlniri sunt menite să contribuie la păstrarea unui patrimoniu mai greu de măsurat: sentimentul de apartenență, memoria comunităților și relațiile dintre generații.

Participanții provin din programele educaționale și sociale dezvoltate de mai multe organizații active în satele săsești din Transilvania, printre care Fundația Michael Schmidt, Fundația Mihai Eminescu Trust, Fundația Tabaluga și Meschendorfs Kinder.

„Astăzi am văzut ce înseamnă cu adevărat puterea unei comunități unite prin bucurie. Să auzi curtea Casei Kraus răsunând de energia și râsetele copiilor din Criț, Viscri, Roadeș, Meșendorf și Bunești este cea mai mare răsplată pentru noi. Sperăm că am reușit să le oferim o experiență de 1 iunie pe care să nu o uite prea curând. Ne dorim ca acești copii să se bucure de copilărie și facem tot ce ține de noi pentru a le oferi zâmbete”, a declarat Michael Schmidt, Președintele Fundației Michael Schmidt.

Evenimentul s-a încheiat cu un tort aniversar și promisiunea unei noi întâlniri.

Citește mai departe

Prima Pagina

Festivalul Haferland revine în Transilvania: Zece sate cu biserici fortificate din zona Brașovului vor fi în sărbătoare. Nadia Comăneci și Mircea Abrudean patronează ediția 2026

Festivalul „Săptămâna Haferland” revine între 6 și 9 august în zece sate din Țara Ovăzului, cu zeci de evenimente dedicate patrimoniului săsesc din Transilvania. Ediția din acest an se desfășoară sub patronajul Nadiei Comăneci și al președintelui Senatului, Mircea Abrudean.

Publicat

in

Festivalul cultural „Săptămâna Haferland” revine în această vară cu cea de-a XIV-a ediție și promite patru zile de evenimente dedicate patrimoniului săsesc din Transilvania. Între 6 și 9 august, zece localități din Țara Ovăzului – Archita, Saschiz, Homorod, Rupea, Criț, Roadeș, Meșendorf, Cloașterf, Bunești și Viscri – vor găzdui concerte, spectacole, expoziții, ateliere și tururi culturale, într-un festival care atrage anual mii de vizitatori din țară și din străinătate.

Ediția din 2026 se desfășoară sub patronajul președintelui Senatului, Mircea Abrudean, și al Nadiei Comăneci, într-un an simbolic în care fosta mare gimnastă marchează 50 de ani de la primul „10 perfect” din istoria Jocurilor Olimpice, anunță organizatorii.

Tema din acest an, „Dor de Transilvania”, pune accent pe legătura dintre rădăcinile istorice ale comunității săsești și noile generații. Organizatorii anunță aproximativ 60 de evenimente pentru toate vârstele: vizite în biserici fortificate UNESCO, concerte de jazz și muzică tradițională, spectacole de teatru, dansuri săsești, ateliere meșteșugărești și parade ale fanfarelor tradiționale.

Muzică jazz și parada fanfarelor, în sâmbăta Haferland

Printre momentele speciale se numără recitalul „Maria Tănase” susținut de Luiza Zan & Jazzpar Trio la Cloașterf și concertul de jazz organizat în Cetatea Rupea și susținut de susținut de Luiza Zan, Mariano Castro și Muse Quartet. Ca în fiecare an, și anul acesta va avea loc un bal tradițional săsesc la Criț, susținut de formația de muzică săsească Flamingo Sound din Nürnberg. De asemenea, în cadrul ediției 2026 vor fi sărbătoriți 5 ani de colaborare dintre festivalul Săptămâna Haferland și fanfara săsească Kulturwerk der Siebenbürger Sachsen, printr-un moment special susținut sâmbătă după-amiază în curtea bisericii fortificate din Criț.

Tot sâmbătă după-amiază, la Criț va avea loc și parada fanfarelor tradiționale săsești, prezente în număr de trei în cadrul programului din acest an: Kulturwerk der Siebenbürger Sachsen, Original Karpaten-Express, Siebenbürger Trachtenkapelle Göppingen

Kira Hagi vine cu „AGAPI – o jumătate de secol de iubire”, la

Publicul va putea vizita și expoziția „AGAPI – o jumătate de secol de iubire”, semnată de actrița și artista Kira Hagi, un proiect artistic despre memorie, identitate și ideea de „acasă”, găzduit de Haferland.

Accesul la toate evenimentele este gratuit. Organizatorii estimează că la evenimentele dedicate Haferland vor fi peste 8.000 de participanți.

Programul complet al evenimentului poate fi consultat aici: https://haferland.ro/wp-content/uploads/2026/04/ro_HAFERLAND-2026_A4-Program.pdf

14 ani de tradiții săsești la Festivalul Haferland

Început cu 14 ani în urmă, festivalul Săptămâna Haferland a devenit una dintre cele mai importante manifestări culturale ale comunității sașilor din România și din diaspora. Evenimentul este organizat de Fundația Michael Schmidt în parteneriat cu Fundația Tabaluga // Peter Maffay Stiftung, organizații fondate de muzicianul german de origine română Peter Maffay. Festivalul a fost lansat de Michael Schmidt și Peter Maffay ca un proiect comun de recuperare și consolidare a memoriei culturale a sașilor transilvăneni, cei doi co-fondatori fiind legați de o prietenie veche de peste două decenii.

Citește mai departe

Trending