FOTO&VIDEO. Trusoul pentru nou-născut, acordat gratuit la Maternitatea Brașov, sub formă de produse destinate primelor trei luni ale bebelușului. Programul s-ar putea prelungi și la Făgăraș

Primele trusouri pentru nou-născuți, sub formă de pachete cu produse, au ajuns la proaspetele mămici de la Maternitatea Brașov. În ultimele luni, trusoul a fost acordat sub forma unor tichete în valoare de 1.500 de lei, până la semnarea unui contract cu furnizorul de produse pentru bebeluși, însă de acum, trusoul oferit de Primăra Brașov va veni sub formă de produse.

Această variantă este una propusă și susținută și de Organizația Salvați Copiii, spune primarul Brașovului, George Scripcaru, întrucât mărește substanțial șansele ca un nou-născut să beneficieze, prin programul finanțat de la bugetul local, de tot ceea ce are nevoie, în primele 3 luni de viață.„De astăzi am început distribuirea către proaspetele mămici a pachetelor cu produse pentru bebeluși, în cadrul programului nostru «Trusoul pentru nou-născut», un program de sprijin pentru brașovenii care își doresc copii. Aceste pachete conțin tot ceea ce este necesar pentru îngrijirea bebelușilor în primele 3 luni de viață, de la hăinuțe, prosop, păturică, la biberoane, termometru, absorbante sau șervețele. În acest fel, părinții nu vor mai fi nevoiți să cheltuie foarte mulți bani odată cu nașterea copilului lor și credem că le putem oferi un real ajutor brașovenilor care au un nou născut în familie, fie că sunt pentru prima dată părinți, fie că nu sunt la primul copil. Sper ca prin acest program să reușim să creștem natalitatea la nivelul orașului nostru, pentru că, din păcate, numărul de nașteri la nivelul municipiului Brașov este într-o continuă scădere. Este evident că această scădere afectează, pe termen lung, într-un mod negativ dezvoltarea oraşului nostru. Poate reuşim, și prin intermediul acestui program, să oprim această scădere a numărului de naşteri şi să avem tot mai mulţi braşoveni care devin părinţi sau care au mai mulţi copii. Trebuie să recunosc că m-am inspirat în implementarea unui astfel de sprijin din rezultatele foarte bune pe care le avem cu programul primul ghiozdan, care pentru mulţi braşoveni a reprezentat un mare ajutor la începerea anului şcolar, dar și din experiența Finlandei, care aplică un program similar de aproape 80 de ani“, a declarat primarul George Scripcaru.

,,Trusoul pentru nou-născut” conține produse destinate nevoii de creștere și îngrijire a copiilor în primele trei luni de viață. Produsele sunt de cea mai bună calitate și prezintă următoarele caracteristici:

 • Produsele de îmbrăcăminte (bluze, pantaloni, body, căciulițe, botoșei, șosete etc) sunt realizate 100% din bumbac organic, fără aplicații cauciucate și sunt realizate în culori vii, nontoxice, diferențiate pe gen. Produsele nu au cusături, prinderi și etichete prinse pe interior sau capse care să poată cauza iritații, iar materialul nu se întinde, nu se deteriorează și nu se decolorează chiar și după multiple spălări;
 • Produsele destinate îngrijirii și protecției termice a nou-născutului (păturici, prosoape de baie) au aceleași caracteristici ca și produsele de îmbrăcăminte;
 • Biberoanele sunt realizate din sticlă termorezistentă, cu sistem anti-colici, tetină din silicon cu formă ortodontică și permit o curățare și manevrare ușoare;   
 • Scutecele pentru bebeluși sunt puternic absorbante, confecționate din materiale ce permit pielii să respire, cu indicator de umezeală. Nu conțin conservanți sau parabeni și au toate caracteristicile produselor premium produse de firmele de top în domeniu; • Termometrul digital este multifuncțional: măsoară fără atingere temperatura corpului (la frunte sau ureche), temperatura ambientală și cea de pe suprafața obiectelor, cu scanare în infraroșu, astfel încât poate fi folosit atât pentru monitorizarea stării de sănătate a copilului, cât și pentru verificarea mediului ambiental al acestuia. Afișajul este digital și iluminat, astfel că parametrii înregistrați pot fi citiți și pe întuneric;
 • Produsele cosmetice (șamponul, loțiunea de spălat, loțiunea hidratantă de corp) hidratează și protejează pielea delicată a bebelușului, sunt fără parabeni, fără coloranți, fără alcool, fără săpun, sunt testate dermatologic: Loțiunea se absoarbe ușor în piele și restabilește nivelul de hidratare a pielii;
 • Cutia utilizată pentru ambalarea produselor menționate este fabricată din carton reciclabil 100% și poate fi utilizată ulterior atât pentru jocuri senzoriale, cât și pentru depozitare.

 

CONDIȚII de acordare  a trusoului pentru nou-născut, de la Primăria Brașov: 

 • Cel puțin unul dintre părinți/părintele singur să aibă domiciliul stabil pe raza municipiului Brașov de cel puțin 1 an înainte de data nașterii copilului;
 • Nașterea copilului este înregistrată la o maternitate din cadrul unităților sanitare, publice sau private, cu paturi de pe raza municipiul Brașov;
 • Să fi depus cerere pentru acordarea trusoului până la externare. În cazul copiilor născuți în alte unități medicale cu paturi sau în cazul în care, din motive obiective nu s-a putut depune cererea până la externare, cererea se poate depune în termen de maxim 30 de zile calendaristice de la data nașterii copilului;
 • Solicitantul nu are datorii neeșalonate față de bugetul local.Solicitarea pentru trusou și documentele necesare (Cerere tipizată -poate fi descărcată accesând link-ul http://www.dssbv.ro/prestatii-si-beneficii-sociale/trusou-nou-nascut;  , Declarație de acord -poate fi descărcată accesând link-ul http://www.dssbv.ro/prestatii-si-beneficii-sociale/trusou-nou-nascut/; Actul de identitate al solicitantului (copie și original pentru verificarea conformității; Actul de identitate al celuilalt părinte – copie și original pentru verificarea conformității; Certificat medical constatator al născutului viu – copie; Bilet de ieșire din spital în cazul copiilor născuți în unități medicale cu paturi sau în cazul în care cererea se depune după externare -copie) vor fi depuse la sediul Spitalului de obstetrică ginecologie „Dr. I.A. Sbârcea Brașov” (Maternitatea Brașov). În cazul nașterilor produse în alte unități spitalicești cu paturi de pe raza municipiului Brașov sau pentru situațiile în care nu s-a putut depune cererea la Maternitate, cererea va fi depusă la sediul Direcției de Asistență Socială Brașov situat în str. Panselelor, nr.23 în termen de 30 de zile de la nașterea copilului.

Trusoul pentru nou-născut este acordat doar pentru bebelușii care au cel puțin un părinte cu domiciliul în municipiul Brașov. Primarul George Scripcaru le sugerează însă și altor edili, din localitățile județului, să preia un astfel de program, astfel încât mămicile care nasc la aceeași maternitate să primească pachetul. „Noi, de la bugetul municipiului Brașov, putem achiziționa pachete doar pentru cetățenii municipiului, însă îi aștept și pe alți primari să creeze un astfel de program. Deja există unii care au cerut detalii despre modul cum l-am implementat noi, speră să mai vină și alții cu aceeași inițiativă“, a spus Scripcaru.  

Primul dintre municipiile din județul Brașov care au solicitat detalii despre acest program este Făgărșul, interesat să îl implementeze pentru propriile familii. 

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.