Connect with us

Prima Pagina

Ultimatum pentru conducerea Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Brașov din partea Consiliului Județean. Spitalul trebuie să se mute rapid

Published

on

Conducerea Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Brașov nu mai are mult timp pentru a se  muta din Stejăriș în Pavilionul Mârzescu. Practic, pacienții ar trebui mutați în noul sediu până la finalul lunii aprilie. Decizia finală va fi luată de Consiliului Județean Brașov în ședința de plen din 24 martie, când va fi dezbătut un proeict de hotărâre privind prelungirea contractului de închiriere pentru pavilioanele din Stejăriș. 

Spitalul de Pneumoftiziologie funcționează de mult timp în clădiri din Stejăriș pentru care plătește chirie, iar Consiliul Județean a anunțat încă din anul 2020 că unitatea va fi mutată, dar acest lucru nu a fost posibil din cauza pandemiei de coronavirus, apoi planul a fost încurcat lipsa ofertelor pentru lucrările de amenajare a noului sediu. Până acum, administrația județeană a acceptat aceste motive și a prelungit contractele de închiriere pentru o perioadă de cel puțin trei luni.

Anul trecut, în decembrie, contractul de închiriere a fost prelungit pentru o perioadă de trei luni, respectiv 1 ianuarie – 31 martie. De altfel, la finalul anului 2021, conducerea spitalului spera să se finalizeze lucrările la noul sediu până la în 31 martie, însă acest lucru nu s-a întâmplat. În aceste condiții, managerul unității sanitare a solicitat prelungirea contractului pentru încă încă trei luni, respectiv 1 aprilie – 30 iunie, termen neacceptat de administrația județeană brașoveană. 

Situația este alta acum, pentru că, potrivit proiectului de hotărâre a Consiliului Județean din 24 martie, managerul Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie, dr. Dan Moraru, ar urma să fie mandatat să negocieze prelungirea contractului de închiriere pentru o lună, respectiv 1 aprilie – 30 aprilie 2022.  De asemenea, el va trebui să obțină același cuantum al chiriei de până acum:  5.400 de euro pe lună.

De ce a solicitat dr. Moraru încă trei luni? 

Conducerea Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Brașov a solicitat prelungirea cu trei luni a contractului de închiriere (1 aprilie – 30 aprilie) motivând că pacienții internați nu pot fi transferați în Pavilionul Mârzescu, întrucât reparațiile la această clădire nu sunt finalizate. 

„Spitalul clinic de Pneumoftiziologie Brașov aduce în vedere și reorganizarea unității sanitare ca urmare a desființării Spitalului Clinic de Boli Infecțioase Brașov și reorganizarea acestuia ca structură fără personalitate juridică în cadrul unității sanitare (spitalul de pneumoftiziologie – n.r.)”, a mai argumentat conducerea spitalului.

Deficit bugetar la Consiliul Județean Brașov 

În schimb, administrația județeană a explicat de ce nu este de acord cu propunerea conducerii Spitalului de Pneumoftiziologie: „Având în vedere deficitul bugetului Consiliului Județean Brașov și ținând cont de reorganizarea Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie se justifică prelungirea cu o lună a contractului de închiriere menționat”.

Reamintim că recent, Consiliul Județean Brașov a „încheiat conturile” și cu proprietarul clădirii de pe Strada Mihai Eminescu în care funcționa un pavilion al Spitalului Clinic de Psihiatrie și Neurologie, mutând pacienții cu afecțiuni psihice acute, pe repede înainte, din imobilul de pe str. Mihai Eminescu în Pavilionul Central de vis-a-vis de Colegiul Național Andrei Șaguna. 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Cotidian

Încă o avarie la „conducta de sticlă” a Companiei Apa Brașov. Mai multe străzi din Brașov și Ghimbav au rămas fără apă

Published

on

Compania Apa Brașov a anunțat o nouă avarie la conducta magistrală de apă Brașov – Ghimbav – Codlea. Este a doua defecțiune apărută la această magistrală în anul 2026, după cea produsă luna trecută în orașul Ghimbav.

Potrivit operatorului regional de apă, în urma avariei de astăzi, presiunea apei în localitățile Ghimbav și Codlea este scăzută scăzută.

Intervalul estimat pentru lucrările de reparații este 08.30 – 16.30.

De asemenea, Compania Apa Brașov a anunțat întreruperea furnizării apei pe următoarele străzi:

  • Brașov: Bucegi nr. 8 ( Fabrica Autoliv);

Brașov: str. Ioan Clopoțel nr. 2 (MHS Truck & Bus Center);

Brașov: Șoseaua Cristianului nr. 30 – 44; VGP Park Brasov, Kampur Motors (DN 1 – DN 73);

Ghimbav: Metro și Delcar;

Ghimbav: str. Sânzienei.

Cauza avariilor: conducta de polietilenă a devenit „de sticlă”

Avariile dese ale conductei magistrale ce alimentează municipiul Codlea și orașul Ghimbav are o explicație. Aceasta a fost oferită de directorul de Programe Externe al Companiei Apa Brașov, Doru Șopterean, care a precizat că această conductă este de polietilenă, dar după după 4 – 5 ani a devenit „de sticlă”, fiind extrem de casantă „fragilă”.

Continue Reading

Prima Pagina

FOTO. Prima înfrângere a „Teutonilor” din Ghimbav în Campionatul Național de Handbal. Derby-ul play-off-ului a fost câștigat de Steaua

Published

on

Sala Sporturilor din Ghimbav a găzduit sâmbătă seara partida dintre CSO Teutonii Ghimbav și Steaua București, derby-ul play-off-ului pentru promovarea în Liga Zimbrilor la handbal masculin. Înaintea acestei partide, cele două echipe aveau victorii pe linie în Campionatul Național de Handbal (liga secundă) astfel că ambele au început play-off-ul de promovare ca favorite pentru promovare în prima ligă.

Partida de la Ghimbav a fost echilibrată, cele două formații oferind spectatorilor care au umplut până la refuz sala un handbal în forță, în care jucătorii ambelor formații au dat totul pentru victorie.

Câștig de cauză în această bătălie a avut formația bucureșteană, scorul final fiind 29-34. Chiar dacă diferența a fost de cinci goluri, partida a fost una echilibrată, cele două echipe alternând momentele de dominare.

Portarul gazdelor, Radu Turturică, a avut și în acest meci mai multe serii de intervenții miraculoase, însă echipa bucureșteană a demonstrat și de această dată că are cel mai bun atac din liga secundă.

La finalul partidei, „Teutonii” au fost aplaudați și încurajați de numeroșii suporteri, așa cum o fac fanii adevărați.

Băieții au jucat cu curaj și determinare, ținând piept unei echipe puternice și cu tradiție. Astfel de partide cresc o echipă și îi întăresc caracterul. Mergem înainte, capul sus! Ne concentrăm pe deplasarea de la Făgăraș”, au transmis oficialii CSO Teutonii Ghimbav .

Continue Reading

Prima Pagina

Șefa Secției de Oncologie de la Spitalul Județean Brașov, Mariana Sporiș: „Nu mai pot rămâne în funcția de șef de secție prefăcându-mă că nu s-a întâmplat nimic”

Published

on

Șefa Secției de Oncologie de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov (SCJUBv), dr. Mariana Sporiș, de obicei discretă în ceea ce privește declarațiile publice, și-a motivat demisia din funcția de șef al „Oncologiei”, dar și din calitatea de medic în cadrul unității sanitare brașovene.


De altfel, ea a menționat că nu a vrut să facă declarații în spațiul public în legătură cu demisia ei, dar „afirmațiile conducerii SCJUBv mă obligă să fac unele precizări”.
În primul rând, ea a ținut să precizeze că nu a demisionat „din cauza Fundației Metropolis, nu ei m-au dezamăgit. Chiar le mulțumesc pentru implicare și știu că nu din cauza lor a căzut proiectul de renovare a secției”.
De asemenea, ea nu a avut niciun reproș la adresa fostei conduceri a spitalului.

„Nu mi-am dat demisia nici din cauza fostei conduceri a SCJUBv. Împreună cu fostul manager și fostul director medical am gândit îmbunătățirea condițiilor hoteliere, dotarea cu aparatură, creșterea calității serviciilor pentru pacienții oncologici. Prin fonduri europene s-a achiziționat aparatură nouă, de top, care urma să fie instalată în secția renovată. Împreună am fost o echipa, asta a fost și este percepția mea”, a explicat medicul brașovean.

O demisie de onoare

În acest proiect, a continuat ea, „am implicat în acest proiect mulți oameni, apropiați sau necunoscuți, am oferit speranțe, am cerut încredere și… bani”.


„Proiectul a căzut. Nu mai pot rămâne în funcția de șef de secție prefăcându-mă că nu s-a întâmplat nimic. Considerați că e o demisie de onoare. Și nu mai vreau nici să rămân ca medic în cadrul SCJUBv – asta din motive personale”, a mai spus dr. Sporiș.


Totodată ea a ținut să le mulțumească celor care i-ai fost alături: pacienți, aparținători, prieteni, firme, ONG-uri, celor care au donat și s-au implicat.


„Încă o dată mulțumesc Fundației Metropolis care a făcut ca visul nostru să pară realizabil. Am fost aproape…”, a mai spus Mariana Sporiș.


Pe de altă parte, ea a transmis și o rugăminte către conducerea spitalului: „Să nu mai facă speculații și nici să nu mai dea declarații în numele meu”.

Acest apel vine în contextul în care, printr-un comunicat de presă, conducerea SCJUBv a transmis că ea „și-a exprimat decizia de a-şi înceta activitatea în cadrul SCJUBv ca urmare a pierderii încrederii în rezolvarea rapidă şi certă a renovării secției clinice Oncologie medicală ulterior retragerii Fundației Metropolis din relația de parteneriat cu SCJBv”.
Amintim că în 3 februarie, Fundația Metropolis a anunțat retragerea din proiectul de renovare a Secției de Oncologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Brașov. Președintele fundației a motivat această decizie prin faptul că administrația județeană a anunțat că va realiza lucrări mult mai ample la clădire, estimate la aproximativ 60 milioane de lei.

Continue Reading

Trending