Ramai la curent!

Stiri Brasov

Fostul primar Scripcaru, achitat definitiv în „Dosarul Skoda”

Publicat

in

Magistrații Curții de Apel Ploiești i-au achitat definitiv pe fostul primar Geoge Scripcaru și fostul director general Radu Cristian, de la RATBV SA, în „Dosarul Skoda!”

 Solutia pe scurt:

În baza art. 421 alin. pct. (2) lit. a) Cod proc. penală admite apelul declarat de apelantul inculpat Radu Cristian împotriva sentinţei penale nr. 123/S din data de 01.07.2019 pronunţată de Tribunalul Braşov. Desfiinţează, în parte, sentinţa apelată şi, ca urmare a rejudecării, pronunţă o nouă hotărâre, după cum urmează: În temeiul art. 396 alin. 5 C.p.p. cu referire la art.16 alin. 1, lit. b, teza I C.p.p. îl achită pe inculpatul Radu Cristian pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, prev. de art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000, rap. la art. 297 alin. 1 C. pen., cu aplicarea art. 35 alin. 1 C. penal.  

În baza art. 397 alin. 5 C.p.p. raportat la art. 25 alin. 5 C.p.p lasă nesoluţionată acţiunea civilă formulată de partea civilă S.C. RAT Braşov S.A împotriva inculpatului apelant Radu Cristian.

În baza art. 421 alin. (1) pct. (1) lit. b) C.proc.pen. respinge ca nefondate apelurile declarate de Parchetul de pe lângă Inalta Curtea de Casaţie şi Justiţie- D.N.A.-Serviciul Teritorial Braşov, apelantul inculpat Scripcaru George şi de apelanta parte civilă S.C. RAT Braşov S.A. împotriva sentinţei penale nr. 123/S din data de 01.07.2019 pronunţată de Tribunalul Braşov.

În baza art. 397 alin. 5 C.p.p. menţine măsura asiguratorie a popririi asupra conturilor aparţinând inculpatului apelant Scripcaru George deschise la ING Bank şi Banca Comercială Carpatica S.A., măsura instituită prin ordonanţa din data de 26.09.2016.

În baza art. 397 alin. 5 C.p.p. menţine măsura asiguratorie a popririi asupra sumei de 8746,8 lei consemnată la CEC Bank Sucursala Braşov de către apelantul inculpat Radu Cristian, potrivit recipisei de consemnare nr. 1032993/3 seria TA nr. 4066929. Înlătură dispoziţia de obligare a apelantului inculpat Radu Cristian la plata sumei de 3000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare.

Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale apelate care nu sunt contrarii prezentei decizii. În temeiul art. 275 alin. 2 Cod procedură penală obligă apelantul inculpat Scripcaru George şi partea civilă S.C. RAT Braşov S.A la plata sumei de câte 1.000 lei fiecare, reprezentând cheltuieli judiciare către stat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 27.04.2021.

În iulie 2019, George Scripcaru fusese achitat şi de către Tribunalul Braşov în care era acuzat de abuz în serviciu. În acelaşi dosar, fostul director al RAT, Cristian Radu, a primit atunci doi ani de închisoare cu suspendare tot pentru abuz în serviciu.

Dosarul în care primarul Braşovului, George Scripcaru, era judecat pentru pentru abuz în serviciu şi participaţie improprie la abuz în serviciu într-un a fost deschis în septembrie 2016 și viza achiziţionarea unor autoturisme de către o societate aflată în subordinea administraţiei locale. (Detalii AICI).

Primarul Braşovului, achitat în Dosarul Skoda. Fostul director RAT, condamnat cu suspendare

 

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Politica

Barometru vizibilității din Guvern: Bolojan, Rogobete, Miruță în topul aparițiilor media. Irineu Darău (USR Brașov) rămâne printre cei mai puțin mediatizați miniștri

Publicat

in

Luna aprilie a adus o vizibilitate intensă pentru membrii Guvernului, pe fondul crizei politice generate de retragerea miniștrilor PSD și al tensiunilor din jurul moțiunii de cenzură. În acest context, topul expunerii publice este dominat de premierul Ilie Bolojan, urmat de miniștri activi în domenii-cheie precum Sănătate, Apărare, Energie și Finanțe. Deși ministerul Economiei, pe care îl conduce brașoveanul Irineu Darău este și el un domeniu-cheie, ministrul susținut de USR se află la coada clasamentului vizibilității.

Potrivit unei analize realizate de News.ro și Agenția de monitorizare Klarmedia, în baza aparițiilor media, premierul demis Ilie Bolojan rămâne de departe cea mai vizibilă figură a Executivului, cu peste 44.000 de mențiuni în presa scrisă și online. Vizibilitatea sa a fost alimentată de conflictele politice cu PSD, retragerea sprijinului politic și depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului.

Pe locul al doilea se află ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, prezent frecvent în dezbaterea publică pe tema litigiului cu compania Pfizer și a tensiunilor politice din interiorul Guvernului. Locul al treilea este ocupat de ministrul Apărării, Radu Miruță, vizibil atât prin declarații privind securitatea națională și incidentele cu drone, cât și prin rolul său interimar la Transporturi.

În topul celor mai mediatizați miniștri se regăsesc și Bogdan Ivan, ministrul Energiei, activ pe tema prețurilor la carburanți și a crizei politice, precum și Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, prezent în spațiul public prin intervenții economice și participarea la evenimente internaționale.

Gheorghiu, Buzoianu, Pîslaru sau Predoiu, vizibilitate medie dar constantă

În zona mijlocie a clasamentului se află miniștri cu vizibilitate constantă, dar mai redusă, precum Oana Gheorghiu, Dragoș Pîslaru, Diana Buzoianu, Ciprian Șerban, Radu Marinescu, Cătălin Predoiu, Marian Neacșu și Oana Țoiu.

Irineu Darău (USR), la același nivel scăzut de mediatizare cu ministrul Culturii

În eşalonul miniştrilor care au între 1.000 şi 2.000 de menţiuni în presa scrisă şi online se află, în ordine descrescătoare a numărului de apariţii: ministrul Agriculturii Florin Barbu, ministrul Dezvoltării Cseke Attila, vicepremierul Tanczos Barna, ministrul Muncii Florin Manole şi ministrul Educaţiei Mihai Dimian.

La coada clasamentului apar doi membri ai Guvernului cu sub 1.000 de mențiuni în presă și online: ministrul Culturii, Andras Istvan Demeter, și ministrul Economiei, Irineu Darău (USR Brașov), unul dintre numele noi din Executiv, a cărui prezență publică a rămas încă discretă în raport cu restul colegilor de Cabinet.

Citește mai departe

Cotidian

Românii își cumpără vacanțele tot mai devreme. Italia conduce detașat topul destinațiilor pentru vara 2026

Italia este destinația preferată a românilor pentru vara 2026, iar Roma și Milano conduc clasamentul rezervărilor. Aproape 40% dintre turiști și-au cumpărat biletele de avion cu peste 90 de zile înainte de plecare, profitând de tarife care pornesc de la 31 de euro către marile orașe europene.

Publicat

in

Vacanțele de ultim moment par să piardă teren în preferințele românilor. Pentru sezonul estival 2026, tot mai mulți turiști și-au rezervat biletele de avion cu luni bune înainte de plecare, profitând de prețurile stabile și de oferta bogată de zboruri către marile destinații europene, spun reprezentanții vola.ro.

4 din 10 rezervări sunt făcute cu cel puțin 3 luni înainte

Datele analizate de platforma de rezervări Vola.ro arată că aproape patru din zece rezervări pentru această vară au fost făcute cu mai mult de 90 de zile înainte de zbor, semn că românii preferă să își planifice concediile din timp pentru a evita eventualele scumpiri și pentru a beneficia de mai multe opțiuni.

Italia, Franța, Marea Britanie și Spania, destinațiile preferate ale românilor

Italia rămâne marea favorită a sezonului. Roma și Milano ocupă primele locuri în clasamentul destinațiilor rezervate, în timp ce alte orașe italiene, precum Bologna sau Brindisi, se află printre cele mai căutate destinații de către utilizatori.

Europa continuă să domine preferințele de călătorie ale românilor. Franța, Marea Britanie, Spania și Belgia completează clasamentul celor mai rezervate țări, iar city-break-urile și vacanțele urbane rămân principalele motive de călătorie, spun specialiștii agenției.

City-break-urile, tot mai populare

Un alt fenomen observat în acest an este creșterea popularității vacanțelor scurte. Sejururile de trei până la cinci nopți reprezintă cea mai mare categorie de rezervări și au câștigat teren față de anii anteriori.

În ceea ce privește costurile, prețurile biletelor de avion au rămas relativ stabile comparativ cu vara trecută. Printre cele mai ieftine zboruri disponibile în această perioadă se numără cursele către Londra, cu tarife care pornesc de la 31 de euro, Viena de la 35 de euro și Roma de la 49 de euro.

Pentru cei care preferă vacanțele la mare, insulele grecești și spaniole continuă să fie în topul preferințelor. Santorini poate fi accesată cu zboruri care pornesc de la 29 de euro, în timp ce Mallorca și Ibiza rămân printre cele mai căutate destinații estivale din Europa.

Specialiștii din turism spun că tendința rezervărilor anticipate reflectă o schimbare de comportament în rândul călătorilor români, care urmăresc mai atent costurile și își organizează vacanțele cu mai mult timp înainte decât în trecut.

Citește mai departe

Investitii

Clădirea Serviciilor de Pașapoarte și Permise Auto din Brașov intră în modernizare: investiție de peste 15 milioane de lei pentru reabilitarea imobilului de pe str. Turnului

Publicat

in

Sediul Serviciilor Publice Comunitare, situat pe strada Turnului nr. 13, va beneficia de lucrări ample de renovare energetică, modernizare și consolidare, în cadrul unui proiect finanțat prin programul cu cod SMIS 308528. În această clădire funcționează Serviciul Public Comunitar de Pașatoarte și Serviciul Permise Auto.

Instituția Prefectului, ca reprezentant al MAI în județ, a lansat procedura pentru contractarea unui proiect integrat care include atât proiectarea tehnică, cât și execuția lucrărilor și asistența tehnică pe perioada șantierului. intervențiile vizează creșterea eficienței energetice a clădirii și reducerea costurilor de funcționare, dar și îmbunătățirea condițiilor pentru angajați și cetățenii care utilizează serviciile instituției.

Printre intervențiile prevăzute se numără consolidarea elementelor structurale, reabilitarea termică a clădirii, modernizarea instalațiilor electrice, termice, sanitare și de ventilație, precum și implementarea unor soluții bazate pe surse regenerabile de energie. Proiectul include și refacerea finisajelor afectate de lucrări, astfel încât imobilul să răspundă standardelor actuale privind eficiența energetică, siguranța la incendiu, protecția mediului și calitatea în construcții.

Valoarea contractului este de 15.895  milioane lei, ofertele din partea companiilor interesante putând fi înregistrate până la data de 18 iunie 2026.

Citește mai departe

Trending