Ramai la curent!

Politica

PSD acuză Primăria că a măsluit votul din Consiliul Local de ieri. Punctul „incriminat” este cel legat de FC Brașov

Publicat

in

Consilierii locali PSD Brașov semnalează faptul că în ședința de ieri, la unul din punctele de pe ordinea de zi, votul unuia din consilieri nu a fost înregistrat.

Mai exact, într-un comunicat de presă, consilierul local Alexandra Crivineanu susține că și-a exprimat votul la ședința de ieri, bifând căsuța corespunzătoare opțiunii sale, însă, la final, acesta nu a fost cuantificat, în dreptul numelui acesteia neapărând niciuna din posibilitățile de vot: pentru, împotrivă, mă abțin sau nu particip la vot.

„Este inadmisibil ceea ce se întâmplă în Primăria Brașov. Atât timp cât mi-am exprimat verbal voturile pe amendamente, este evident că am votat și prin intermediul formularului. Dacă nu verificam după ședință raportul voturilor, nici nu aveam habar de asemenea practici. Din totalul de 23 de consilieri locali prezenți, la punctul 2 apar 3 voturi în minus, ceea ce înseamnă că s-a întâmplat ceva.
Asistăm la un furt efectiv din partea aparatului Primăriei. Acest lucru nu trebuie să se mai întâmple, iar metoda de vot trebuie să se schimbe!” spune Alexandra Crivineanu

„Pe de altă parte, democrația înseamnă vot liber, la vedere, asumat, iar ceea ce se întâmplă acum în Primăria Brașov ne duce cu gândul la totalitarism, la cenzură și la represiune. Vom sesiza organele abilitate să facă cercetări și să hotărasca cine se face vinovat.
În cazul în care a fost eroare tehnică, vom solicita domnului Primar reluarea votului. Asemenea practici trebuie să înceteze imediat, brașovenii au dreptul să știe cum votăm și ceea ce votăm pentru acest oraș.”, a adaugat Crivineanu. 

Reamintim că ieri, pe ordinea de zi a ședinței de CL convocată de îndata s-a aflat proiectul privind aderarea Municipiului Brașov, la ASC Steagu Roșu (Liga 4) ca prim pas pentru reapariția FC Brașov. La momentul ședinței, primarul Allen Coliban a venit cu o inuțiativa proprie, de formare de la zero a unei asociații, care să poarte numele ASC FC Brașov „Steagu renaște”. În urma votului, propunerea primarului nu a întrunit majoritatea. Nici proiectul propus de PNL nu a trecut, adunand 10 voturi pentru, 10 impotrivă. Prezența la ședința de ieri a fost de 23 din 27 de consilieri. 3 voturi nu se regăsesc nicăieri în sistem- nici la abțineri, nici la opțiunea „nu particip la vot”. 

Detalii aici: 

Duel de forță în Consiliul Local. „Steagu” nu a „renăscut”, aşa cum a vrut primarul Coliban. Nici „Steagu Roşu” nu s-a „calificat”, cum au propus liberalii

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Politica

Barometru vizibilității din Guvern: Bolojan, Rogobete, Miruță în topul aparițiilor media. Irineu Darău (USR Brașov) rămâne printre cei mai puțin mediatizați miniștri

Publicat

in

Luna aprilie a adus o vizibilitate intensă pentru membrii Guvernului, pe fondul crizei politice generate de retragerea miniștrilor PSD și al tensiunilor din jurul moțiunii de cenzură. În acest context, topul expunerii publice este dominat de premierul Ilie Bolojan, urmat de miniștri activi în domenii-cheie precum Sănătate, Apărare, Energie și Finanțe. Deși ministerul Economiei, pe care îl conduce brașoveanul Irineu Darău este și el un domeniu-cheie, ministrul susținut de USR se află la coada clasamentului vizibilității.

Potrivit unei analize realizate de News.ro și Agenția de monitorizare Klarmedia, în baza aparițiilor media, premierul demis Ilie Bolojan rămâne de departe cea mai vizibilă figură a Executivului, cu peste 44.000 de mențiuni în presa scrisă și online. Vizibilitatea sa a fost alimentată de conflictele politice cu PSD, retragerea sprijinului politic și depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului.

Pe locul al doilea se află ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, prezent frecvent în dezbaterea publică pe tema litigiului cu compania Pfizer și a tensiunilor politice din interiorul Guvernului. Locul al treilea este ocupat de ministrul Apărării, Radu Miruță, vizibil atât prin declarații privind securitatea națională și incidentele cu drone, cât și prin rolul său interimar la Transporturi.

În topul celor mai mediatizați miniștri se regăsesc și Bogdan Ivan, ministrul Energiei, activ pe tema prețurilor la carburanți și a crizei politice, precum și Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, prezent în spațiul public prin intervenții economice și participarea la evenimente internaționale.

Gheorghiu, Buzoianu, Pîslaru sau Predoiu, vizibilitate medie dar constantă

În zona mijlocie a clasamentului se află miniștri cu vizibilitate constantă, dar mai redusă, precum Oana Gheorghiu, Dragoș Pîslaru, Diana Buzoianu, Ciprian Șerban, Radu Marinescu, Cătălin Predoiu, Marian Neacșu și Oana Țoiu.

Irineu Darău (USR), la același nivel scăzut de mediatizare cu ministrul Culturii

În eşalonul miniştrilor care au între 1.000 şi 2.000 de menţiuni în presa scrisă şi online se află, în ordine descrescătoare a numărului de apariţii: ministrul Agriculturii Florin Barbu, ministrul Dezvoltării Cseke Attila, vicepremierul Tanczos Barna, ministrul Muncii Florin Manole şi ministrul Educaţiei Mihai Dimian.

La coada clasamentului apar doi membri ai Guvernului cu sub 1.000 de mențiuni în presă și online: ministrul Culturii, Andras Istvan Demeter, și ministrul Economiei, Irineu Darău (USR Brașov), unul dintre numele noi din Executiv, a cărui prezență publică a rămas încă discretă în raport cu restul colegilor de Cabinet.

Citește mai departe

Cotidian

Un fost prefect maghiar al Brașovului, „ultranaționalist român”? AUR a anunțat înscrierea lui în partid, dar a retras postarea prin care a comunicat acest lucru

Fostul prefect și subprefect al județului Brașov, Romer Sandor Mihaly, ar putea face pasul către AUR, după ce un lider local al partidului i-a transmis public un mesaj de bun venit pe Facebook. Postarea a fost ștearsă la scurt timp.

Publicat

in

După ce a plecat de la UDMR și a avut o încercare de relansare a carierei politice în ALDE, fostul prefect și subprefect al Brașovului, Romer Sandor Mihaly pare a avea o nouă încercare politică. Astfel, Dragoș Botorog, coordonator regional la AUR Brașov, a postat public pe Facebook un mesaj prin care i-a urat bun venit în partid fostului subprefect.

După câteva ore însă, reprezentantul AUR a șters postarea de pe Faceboook, care a devenit astfel inaccesibilă publicului larg.

Dacă se confirmă, transferul lui Romer Sandor este unul spectaculos, având în vedere că în AUR, catalogat ca fiind un partid „ultranaționalist” și „extremist”, a racolat în rândurile sale un nume important în trecut în UDMR Brașov.

Romer Sandor a fost prefect al județului Brașov din partea UDMR timp de câteva luni, în perioada 13 martie – 31 decembrie 2014, când a preluat funcția de la Mihai Mohaci (pe atunci la PSD). Anterior, el a fost subprefect al județului. tot funcția de subprefect a ocupat-o și în perioada ianuarie – septembrie 2015.

De asemenea, el a mai fost director al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Brașov.

Citește mai departe

Politica

Demisie în direct, în plenul Consiliului Local Făgăraș. Președintele PNL Făgăraș și-a depus mandatul, în semn de protest

Publicat

in

Ședința extraordinară a Consiliului Local de marți, în care a fost aprobat bugetul local al municipiului, a fost una destul de tensionată. Imediat după ce a fost făcută prezența, primarul Făgărașului, Gheorghe Sucaciu, a declarat că din cotele defalcate din impozitul pe venit și din sumele din TVA, Făgărașul a primit mai puțini bani.

„Anul trecut, din banii cuveniți, ni s-au luat aproape 2,5 milioane de euro. Anul acesta, mai mult decât cele 6 milioane discutate în comisii (nu a precizat dacă este vorba de lei sau de euro – n.red), ni s-au luat aproximativ două milioane de euro. Cum să echilibrezi un buget, față de anul 2024, când ai un minus de 4,5 milioane de euro, bani care ni se cuveneau? Acești bani sunt plătiți de fiecare dintre dumneavoastră către Trezoreria statului, iar o cotă de 63% din impozitul pe venit ar fi trebuit să vină la bugetul local”, a declarat Sucaciu, care a menționat că vinivat pentru această situație este premierul Ilie Bolojan.

Consilierul demisionar nu și-a asumat bugetul local pe anul 2026

După această intervenție a luat cuvântul consilierul local Cristian Urs, care este și președinte al PNL Făgăraș, a solicitat să ia cuvântul.

Alesul a menținat că bugetul propus de primar „rostogolește datorii” și nu există susținere financairă pentru cheltuielile propuse.   

„Am asistat la ședința comisiilor de specialitate și am avut câteva amendamente ce vizau lucrări neterminate, pentru care nu există finanțări. De asemena, am ridiat problema datoriilor acumulate în ultimii zece ani, pe care actuala administrație nu și le asumă. Responsabilitatea este a fiecăruia dintre consilierii locali și trebuie să votați fără niciun fel de întrebare. Eu nu îmi asum acest buget, părăsesc această sală și vă rog să luați act de demisia mea din Consiliul Local. Vă urez succes”, a declarat Urs.

Conform notificării de demisie ce a fost depusă la registratură, renunțarea la mandat și-a produs efectul începând cu data de 19 mai 2026, ora 15.20.  

Citește mai departe

Trending