Ramai la curent!

Cotidian

Brașoveanul Irineu Darău s-a înscris în cursa pentru funcția de președinte al USR PLUS: „Povestea PNȚ-CD riscă să se repete în fața ochilor noștri”

Publicat

in

Pe lângă Dan Barna și Dacian Cioloș, în cursa pentru funcția de președinte USR PLUS s-a înscris și brașoveanul Irineu Darău, fost președinte al Organizației Județene Brașov USR până în momentul în care a fost ales parlamentar. Darău și-a anunțat candidatura în 5 august, promisiunea lui principală fiind revitalizarea partidului. 

„Trebuie să fim sinceri și să recunoaștem: nu stăm bine deloc, ne-am cam înjumătățit scorul față de europarlamentare și suntem foarte aproape de cel din 2016 – după 4 ani, o fuziune și o guvernare de câteva luni bune. Cred că există un risc foarte mare, ca povestea PNȚ-CD să se repete în fața ochilor noștri și în 2024 să fim sub pragul electoral sau să ne batem pentru prag. Dacă USRPLUS se îndepărtează de propriile valori și nu livrează ceea ce a promis, oamenii care au avut încredere în noi vor fi profund dezamăgiți și vor fugi de politică în general, deci vom mai irosi cu toții încă 20 de ani (…)  Dacă ne uităm la sondaje și la energia din partid, este evident că viziunea actuală a conducerii – dacă există vreuna – nu funcționează. Membrii și simpatizanții au ajuns astăzi la un maxim de demobilizare, iar aceasta este rețeta înfrângerii pentru guvernare și pentru 2024. România nu poate risca o viitoare guvernare PSD+AUR, cu consecințe dezastruoase”, a declarat Darău. 

De asemenea, candidatul brașovean i-a luat în vizor pe ceilalți doi contracandidați anunțați, Dacian Cioloș și Dan Barna: „Cele două persoane sunt datoare să vină în fața membrilor, să justifice deciziile luate și să ne convingă cu planurile lor pentru următorii patru ani. Le arunc mănușa, îi provoc să avem dezbateri pe bune. Eu îmi doresc să mai apară candidați, pentru că trebuie să fim un partid viu”. 

Ba mai mult, Darău l-a „înțepat” pe Dan Barna, despre care a afirmat că: „Cred că dacă îl vom avea președinte pe Dan Barna încă patru ani și posibil candidat USR PLUS pentru președinția României, șansele noastre de câștig sunt extrem de mici. Nu există nici un argument pentru prin care Dan Barna să ne convingă că va aduce USR PLUS pe culmile gloriei. Când primești semnale de la electorat, trebuie să ai curajul de a face un pas în spate sau măcar în lateral”. 

Președintele USR PLUS va fi ales prin vot universal, iar alegerile vor începe în 14 septembrie. 

Reamintim că Irineu Darău a fost unul dintre membrii USR, care, în anul 2019, printr-o scrisoare deschisă, i-au cerut demisia lui Dan Barna. Anul trecut, Darău a fost la un pas de a nu fi desemnat candidat USR PLUS pentru Senatul României. 

Irineu Darău și Tudor Benga, la un pas să rateze prezența pe listele pentru Parlament

Citește mai departe
Adaugă comentariu

Trebuie sa te loghezi pentru a comenta Login

Lasa un comentariu

Cotidian

ATENȚIE! Astăzi se circulă gratis pe liniile RATBV din Brașov și 10 localități din zona metropolitană. Șase primării nu au aderat încă la Programul „Vinerea Verde”

Publicat

in

Începând de astăzi, 3 martie, intră în vigoare Programul „Vinerea Verde”. Astfel, în fiecare zi de vineri, pe liniile metropolitane ale RATBV din localitățile care au aderat la program, transportul va fi gratuit pentru toți călătorii.

Conform anunțului Asociației de Transpot Brașov, în prima vineri a programului, călătorii beneficiază de gratuitate pe toate liniile din municipiul Brașov (inclusiv Linia 20: Livada Poștei – Poiana Brașov), dar și pe cele care fac legătura între municipiul Brașov și localitățile Teliu, Feldioara, Bod, Prejmer, Vama Buzăului, Predeal, Sânpetru, Cristian, Codlea și Tărlungeni.
În „Vinerea Verde”, validatoarele din autobuze vor fi oprite, iar evidența călătorilor va fi ținută cu ajutorul sistemelor de numărare a pasagerilor din autobuze.

Conform aceleiași surse, orașul Râșnov se va alătura inițiativei începând cu luna mai.

Alte primării sunt așteptate să spună „Da”

„În perioada următoare, programul va fi extins și în alte localități membre ale Asociației de Transport Brașov”, au anunțat reprezentanții asociației.

Mai exact, până în prezent nu aprobat hotărâri privind aderarea la program
Consiliile locale din Săcele, Hărman, Hălchiu, Ghimbav, Zărnești și Vulcan.

Pe ce linii se circulă gratuit în 3 aprilie:

  • Toate liniile din municipiul Brașov;
  • 110 Brașov – Cristian;
  • 220 Brașov – Codlea;
  • 320 Brașov – Feldioara;
  • 410 Brașov – Subcetate Sânpetru;
  • 411 Brașov – Residence Sânpetru;
  • 412 Brașov – Spital Sânpetru;
  • 420 Brașov – Sânpetru – Bod;
  • 520 Brașov – Prejmer;
  • 540 Brașov – Vama Buzăului;
  • 610 Brașov – Zizin – Purcăreni;
  • 611 Brașov – Cărpiniș – Tărlungeni;
  • 612 Brașov – Cărpiniș – Tărlungeni – Zizin – Purcăreni;
  • 810 Brașov – Predeal.

Liniile pe care nu se circulă gratuit în 3 aprilie:

  • 120: Brașov – Cristian – Vulcan;
  • 140: Brașov – Zărnești;
  • 210: Brașov – Ghimbav;
  • 310: Brașov – Hăchiu;
  • 511: Brașov – Hărman – Podu Oltului;
  • 710: Brașov – Săcele Garaj;
  • 711: Brașov – Gârcini.

Citește mai departe

Cotidian

Tichetele „de suflet” pentru seniorii cu venituri mici se pot obține până la săptămâna viitoare

Publicat

in

Pensionarii din municipiul Brașov, cu venituri până în 2000 lei/ lună beneficiază și în acest an de tichetele gratuite din partea Primăriei, în cadrul campaniei „Dar din suflet pentru seniori”.

Campania aferentă sărbătorilor pascale a început încăt din luna martie, iar până la acest moment, 3976 beneficiari au intrat în posesia tichetelor. Cei care îndeplinesc criteriile pentru a primi tichetele gratuite își pot înregistra în continuare solicitările, până la data de 9 aprilie 2026.

Cine poate beneficia de tichetele „de suflet” de la Primăria Brașov

Reamintim că tichetele de suflet sunt destinate pensionarilor cu domiciliul stabil în municipiul Brașov, care au venituri de maxim 2000 de lei/ lună, vârsta minimă de 63 de ani femeile și 65 de ani bărbații, sau împlinesc această vârstă până în data de 31.12.2026 inclusiv. Un aspect foarte important ține de plata datoriilor față de bugetul local: vârstnicii beneficiază de tichetele de suflet numai dacă nu au datorii la taxe și impozite.

Sprijinul se acordă sub forma unor tichete în valoare totală de 200 de lei (10x20lei) care pot fi folosite exclusiv pentru achiziționarea bunurilor alimentare.

Cum se obțin tichetele de suflet

Persoanele care îndeplinesc condițiile de eligibilitate vor depune o cerere  conform modelului prestabilit, însoțită de următoarele documente:

  • actul de identitate (CI sau BI) în original;
  • cupon de pensie pentru luna anterioară sau luna solicitării, în original;
  • împuternicire olografă în cazul persoanelor vârstnice nedeplasabile, însoțită dedocumente medicale din care să reiasă incapacitatea solicitantului de a se deplasa;
  • actul de identitate al împuternicitului, când este cazul, copie;
  • Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal
  • depunerea cererii însoțită de documentele justificative, se face concomitent cu ridicarea tichetelor
  • ridicarea tichetelor valorice de la sediul DAS Brașov (fie personal, fie prin persoană împuternicită-pentru persoanele nedeplasabile).

Citește mai departe

Cotidian

Coiful dacic de la Coțofenești și două brățări de aur furate din Olanda ar fi fost recuperate

Publicat

in

Coiful dacic de la Coţofeneşti, furat din Muzeul din Drents, Olanda, a fost recuperat, afirmă surse pentru RTL News. Autoritățile olandeze promit că vor oferi mai multe informații azi, în cadrul unei conferințe de presă.

Sursele, care au adăugat că alături de coif ar fi fost recuperate și două brățări de aur din cele trei furate, au precizat că Guvernul român a fost deja informat.

Reamintim că patru opere de artă românești de mare valoare – coiful de aur de la Coțofenești și trei brățări de aur, au fost furate în timpul jafului din 25 ianuarie 2025. Obiectele furate făceau parte dintr-o expoziție intitulată „Dacia – Rijk van goud en zilver”.

Ulterior, Ministerul Culturii a anunţat, în septembrie 2025, că România a încasat suma de 5,7 milioane de euro, reprezentând despăgubirea de asigurare pentru cele patru bunuri culturale mobile furate în ianuarie 2025 din Muzeul Drents din Olanda

Tribunalul din Assen va judeca, în zilele de 14, 16, 17 aprilie cazul privind furtul de opere de artă Cei trei suspecți din Heerhugowaard vor fi judecați atunci pentru furtul unor comori artistice vechi de secole, provocarea unei explozii și distrugerea muzeului. Cei trei suspecți sunt Jan B. (21 de ani), Douglas Chesley W. (37 de ani) și Bernhard Z. (35 de ani).

Citește mai departe

Trending