Ramai la curent!

Cotidian

Cifrele pandemiei, în creștere în România. Mai multe cazuri, mai mulți morți, mai mulți pacienți la ATI în ultima săptămână

Publicat

in

Numărul cazurilor de coronavirus înregistrate în România crește de la o săptămână la alta, potrivit Agerpres. În ultimele opt zile au fost raportate cu peste 6.000 de cazuri mai mult decât în intervalul similar precedent. Tot în ultimul interval măsurat s-a înregistrat și cel mai mare număr de pacienți internați la ATI de la începutul pandemiei.

În intervalul 15-22 martie 2021, în România s-au înregistrat 38.177 de cazuri noi de infecţie cu coronavirus, în creştere faţă de săptămâna anterioară (32.118).

Cele mai multe cazuri în 24 de ore de la debutul pandemiei în România s-au înregistrat la 18 noiembrie 2020, respectiv 10.269.

Recordul negativ de decese în 24 de ore a fost înregistrat la 8 decembrie 2020, când au fost semnalate 213 persoane decedate.

La nivel mondial, numărul infectărilor cu noul coronavirus, precum şi cel al deceselor este în uşoară creştere faţă de săptămâna anterioară. România ocupa, la 22 martie, poziţia a 12-a în Europa în ceea ce priveşte numărul total de cazuri confirmate.

Evoluţia COVID-19 în România până la 22 martie 2021

Până la data 22 martie 2021, în România au fost confirmate 900.858 cazuri de COVID-19, cu 3.743 infectări mai mult decât în ziua precedentă. Au fost declaraţi vindecaţi 808.754 pacienţi, conform raportării Grupului de Comunicare Strategică (GCS) din 22 martie 2021, ora 13.00.

În ultimele 24 de ore, 60 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 22.268.

În unităţile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 era de 12.215. Dintre acestea, 1.339 erau internate la ATI.

La nivel naţional, până în 22 martie, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR şi 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 1.653 la cerere) şi 5.650 de teste rapide antigenice.

Evoluţia COVID în săptămâna 15-22 martie 2021

În intervalul 15-22 martie 2021, numărul cazurilor confirmate pozitiv cu noul coronavirus a crescut până la 900.858 în 22 martie 2021, de la 862.681 persoane în 15 martie.

În intervalul 15-22 martie 2021 s-au înregistrat 38.177 de cazuri, în creştere faţă de săptămâna anterioară.

Evoluţia cazurilor în intervalul 15-22 martie 2021, pe zile, a fost următoarea:

  • 15 mart. – 2.972 cazuri;
  • 16 mart. – 6.118 cazuri;
  • 17 mart. – 6.186 cazuri;
  • 18 mart. – 6.174 cazuri;
  • 19 mart. – 5.593 cazuri;
  • 20 mart. – 6.096 cazuri;
  • 21 mart. – 4.267 cazuri;
  • 22 mart. – 3.743 cazuri.

Numărul deceselor la 24 de ore, în intervalul 15-22 martie 2021, a oscilat între 60 şi 143.

Evoluţia COVID-19 în România, în ultimele 3 luni

Evoluţia numărului de cazuri noi, pe săptămâni, în ultimele trei luni ale pandemiei: săptămâna 23-30 nov. (52.510 cazuri noi); săptămâna 30 nov. – 7 dec. (41.874); săptămâna 7-14 dec. (42.351); săptămâna 14-21 dec. (34.196); săptămâna 21-28 dec. 2020 (24.646); săptămâna 28 dec. 2020 – 4 ian. 2021 (25.130); săptămâna 4-11 ian. (29.712); săptămâna 11-18 ian. (21.882); săptămâna 18-25 ian. (17.408); săptămâna 25 ian. – 1 febr. (17.495); săptămâna 1-8 febr. (16.581); săptămâna 8-15 febr. (16.657); săptămâna 15-22 febr. (18.035); săptămâna 22 febr. – 1 mart. (22.761); săptămâna 1-8 mart. (26.473); săptămâna 8-15 martie (32.118); săptămâna 15-22 martie (38.177).

Evoluţia numărului de decese noi, pe săptămâni, în ultimele trei luni ale pandemiei în ţara noastră:

  • săptămâna 23- 30 nov. – 1.154 decese noi;
  • săptămâna 30 nov. – 7 dec. 1.116;
  • săptămâna 7-14 dec. – 1.047;
  • săptămâna 14-21 dec. – 987;
  • săptămâna 21-28 dec. – 853;
  • săptămâna 28 dec. 2020 – 4 ian. 2021 – 723;
  • săptămâna 4-11 ian. – 668;
  • săptămâna 11-18 ian. – 546;
  • săptămâna 18-25 ian. – 570;
  • săptămâna 25 ian. – 1 febr. – 561;
  • săptămâna 1-8 febr. – 559;
  • săptămâna 8-15 febr. – 484;
  • săptămâna 15-22 febr. – 449;
  • săptămâna 22 febr.- 1 mart. – 509;
  • săptămâna 1-8 mart. – 560;
  • săptămâna 8-15 mart.- (602;
  • 15-22 mart. – 703.

Cotidian

În plin sezon turistic, zidul pictat din Piața Sfântul Ioan este mascat de un container roșu. Amenajarea este o „rezidență antreprenorială”, promovată intens de Primăria Brașov

Publicat

in

Unul dintre punctele de atracție din Piața Sfântul Ioan din Brașov, zidul pictat al Mănăstirii Franciscane este parțial acoperit cu un container metalic, vopsit în culoarea roșie. Structura metalică, absolut banală și care aduce mai degrabă a container de șantier, este o „rezidență antreprenorială”, un proiect implementat de câteva  companii private, în parteneriat cu Primăria Brașov.

În primă fază,  la acest container va fi promovată o firmă care realizează broderii pe tricouri, apoi vor fi găzduiți antreprenori, spun organizatorii.

Poate o căsuță de la Târgul de Crăciun?

Aspectul acestui container roșu în această piațetă face notă discordantă cu zona istorică a orașului și, poate ar fi fost mult mai potrivită într-o zonă nouă a orașului, cum este, de exemplu, Coresi. Acolo locuiesc numeroase persoane care pot face parte din publicurile țintă pentru „antreprenoriatul creativ” sau pentru banca ce finanțează proiectul.

În Piața Sfântul Ioan este greu de crezut că se vor opri coloanele de turiști să afle tainele broderiei. În schimb, ei vor pleca acasa cu pozele cu chioșcul metalic și, cel mai probabil, nici nu vor ști despre ce este vorba în acest proiect de susținere a „antreprenoriatul creativ”.

Poate că mai util pentru proiect, dar și pentru imaginea orașului, ar fi fost ca în locul acelui container să fie amplasată o căsuță din lemn folosită și la Târgul de Crăciun. Așa, această structură metalică ne duce cu gândul, mai degrabă, la chioșcurile inestetice din urmă cu mulți ani, de unde puteai cumpăra de la țigări la alcool. Doar că acum chioșcul nu mai e gri-metal sau multicolor, ci doar roșu-burgundy.

Citește mai departe

Cotidian

„Mama cerșește la LIDL, eu aici”. O poartă de intrare în Brașov, rai al copiilor care cerșesc. Pe când o descindere serioasă a DGASPC?

În timp ce autoritățile promovează acțiunile împotriva cerșetoriei desfășurate în centrul Brașovului, fenomenul rămâne vizibil într-unul dintre cele mai importante noduri de transport ale orașului. În Terminalul RATBV de la Stadionul Municipal, călătorii sunt abordați frecvent de minori și persoane vulnerabile care solicită bani.

Publicat

in

Unul dintre consilierii locali brașoveni și-a făcut un obicei în a posta pe rețelele de socializare imagini cu raziile împotriva cerșetoriei. Însă, la nicio astfel de descindere, alesul local nu a vorbit despre una dintre porțile de intrare în oraș: Terminalul RATBV de la Stadionul Municipal. Zona  este una importantă pentru imaginea orașului, astfel că are și un „vad” pe măsură, pentru cerșit.

Călătorii din autocare, întâmpinați de persoane care cer un leu

La „Municipal”, pe lângă numeroasele linii ale RATBV interne și metropolitane vin și autocare care circulă pe rute internaționale. Când coboară din autobuz, călătorii sunt întâmpinați de cerșetori, de regulă minori care ar trebui să fie la școală la acele ore.

De exemplu, în această dimineață, călătorii care coborau sau urmau să urce în autocar erau luați la rând de o fetiță de 7 – 8 ani, care cerea câte un leu. Este aceeași fetiță care apare în zonă aproape zilnic, singură sau însoțită de frați mai mici.

Întrebată unde de mama ei, a răspuns cu seninătate: Ea cerșește la LIDL, eu aici”. Ca și cum aceasta este o strategie banală și bine cunoscută de toată lumea…

Forțele de ordine, scumpe la vedere

De altfel, prezența cerșetorilor la „Municipal” este ceva firesc. Unii sunt copii, alții persoane în vârstă. În plus, la această „poartă de intrare” în oraș își fac veacul oameni fără adăpost, unele în stare de ebrietare sau poate chiar drogate. Cu toate acestea, prezența forțelor de ordine la acest terminal este discretă. Foarte rar trece câte o mașină a  Poliției Naționale, iar Poliția Locală Brașov este o prezență ca și inexistentă.

Cât despre eventualele razii ale unor echipe mixte, din care să facă parte forțe de ordine și echipe ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Brașov, acestea par a fi de domeniul utopiei.

Poliția locală Brașov se laudă cu amenzi în valoare de 36.400 de lei aplicate cerșetorilor

Poliția Locală Brașov și Primăria municipiului Brașov se laudă, în schimb, cu raziile pe care pe fac în centrul istoric și alte zone centrale din oraș. Chiar în această dimineață, probabil în același timp când fetița de la „Municipal” ne povestea pe un tot atât de firesc despre strategia de cerșit a familiei, Poliția Locală și Primăria municipiului Brașov postau pe rețelele sociale „raportul” muncii asidue din aceste zile, în ceea ce privește fenomenul, plus câteva recomandări pentru public:

„Ați observat și dumneavoastră acele persoane în putere, apte de muncă, ce se folosesc de minori pentru a atrage compasiunea trecătorilor din zonele centrelor comerciale, piețelor sau din centrul orașului. Oferindu-le bani, îi încurajați să încalce legea. În aglomerație, prezența copiilor care însoțesc aceste persoane, pentru care cerșetoria a devenit o adevărată afacere, poate crea situații în care sunt sustrase bunuri personale de la trecători. Vă recomandăm ca, atunci când observați persoane care cerșesc, să contactați urgent Dispeceratul Poliției Locale Brașov la numărul 0268.954 și, în cazul în care acestea sunt împreună cu minori, să apelați și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Brașov la Numărul Unic Național 119.

Urmare a acțiunilor ce au avut loc în acest weekend, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale în valoare de 36.400 lei pentru apelare la mila publicului și pentru ocuparea fără drept a locurilor de parcare destinate persoanelor cu dizabilități, fiind totodată ridicate și 6 vehicule parcate ilegal pe aceste locuri”.

Așteptăm cu interes vești despre gradul de încasare a amenzilor… dacă ele vor ajunge vreodată să fie plătite.

Citește mai departe

Cotidian

FOTO. Arbore prăbușit sub Tâmpa. Primăria Brașov avertizează asupra pericolului copacilor aparent sănătoși

Un paltin s-a prăbușit pe Aleea Brediceanu, în zona de sub Tâmpa, fără a provoca victime. Primăria Brașov atrage atenția că numeroși arbori aparent sănătoși pot ascunde degradări interne care le afectează stabilitatea și justifică intervențiile recomandate de specialiști.

Publicat

in

Un nou arbore s-a prăbușit duminică pe Aleea Brediceanu, în zona de sub Tâmpa, fără a provoca victime, a anunțat Primăria Brașov. Este vorba despre un paltin care a cedat, incidentul fiind considerat de autorități un nou avertisment privind riscurile pe care le pot reprezenta copacii aparent sănătoși.

„Din fericire, nu au fost înregistrate victime, însă situația reprezintă un nou semnal de alarmă cu privire la riscurile pe care le pot ascunde arborii aparent sănătoși”, au transmis reprezentanții municipalității printr-o postare pe rețelele de social media.

Aspectul exterior al unui arbore nu reflectă întotdeauna starea sa reală. Mulți copaci pot avea coroane verzi și un aspect viguros, însă în interior pot fi afectați de putregai, boli sau degradări structurale greu de observat fără o expertiză de specialitate.

În astfel de situații, stabilitatea arborilor poate fi compromisă, iar aceștia se pot prăbuși brusc, fie în urma unor fenomene meteorologice precum vântul și ploile abundente, fie chiar sub propria greutate.

„Acest incident demonstrează încă o dată cât de important este să lăsăm specialiștii să își facă treaba și să ținem cont de evaluările realizate de experții în domeniu. Atunci când aceștia identifică arbori care reprezintă un pericol și recomandă intervenții, măsurile nu sunt luate arbitrar, ci au ca scop protejarea vieții și siguranței cetățenilor”, a mai transmis municipalitatea.

Nu este primul incident de acest fel înregistrat în acest an pe aleea de la baza Tâmpei. Mai mulți arbori s-au prăbușit în ultimele luni, deși la prima vedere păreau sănătoși. În acest context, Primăria Brașov amintește că încă de anul trecut a demarat o amplă evaluare a arborilor considerați potențial periculoși în zonă. În urma analizelor efectuate de specialiști, o parte dintre copaci au fost extrași sau toaletați, iar lucrările de monitorizare și intervenție vor continua și în perioada următoare.

Citește mai departe

Trending