Ramai la curent!

Investitii

Ce investiții se fac în Brașov, pe 2019. Bugetul Brașovului, prezentat vineri pentru dezbatere publică

Publicat

in

Proiectul de buget al municipiului Brașov va fi prezentat public, într-o ședință la care vor fi invitați toți factorii interesați, respectiv reprezentanți ai Municipalității, ai instituțiilor subordonate și grupurilor civice care depun în perioada de dezbatere publică amendamente. 



 

Prezentarea va avea loc vineri, 12 aprilie, pra 10.00, în sala de Consiliu Local, după ce pe 25 martie, proiectul de buget, în varianta propusă de Municipalitatea, a fost lansată în dezbatere publică. 

Cu această ocazie, reprezentanții Primăriei Brașov vor prezenta și programul de investiții de 2019. Potrivit proiectului de buget aflat acum în dezbatere publcă, în acest an cheltuielile municipiului sunt estimate la 905.351.010 lei, din care 297.714.670 lei (32,88% din total), pentru secţiune de dezvoltare, respectiv pentru investiții.



 

PROIECT BUGET 2019-INVESTIŢII MAJORE PROPUSE SPRE FINANȚARE

A. UNITĂTI DE INVĂŢĂMÂNT

1.CONTINUAREA LUCRĂRILOR DE REPARAŢII CAPITALE/INVESTIŢII LA OBIECTIVELE DE INVESTIŢII:

-Mansardare Școala Gimnazială nr.19
-Finalizare reabilitare sistem de încălzire şi instalaţii apă-canal unităţi
de învăţământ :
– 2 grădinițe ( Grădinița nr.9, 26 )
– 1 şcoală (Şcoala Gimnazială nr.2)
– 1 colegiu (Colegiul Tehnic de Transporturi)
– Reparaţii capitale Colegiul Naţional Unirea, corp A
– Reabilitare învelitoare Liceul Andrei Mureşanu
– Extindere Şcoala Gimnazială nr.1
– Extindere Şcoala Gimnazială nr.2
-Construcţie cămin elevi Şcoala Profesională Kronstadt
-Sisteme de paratrăznet în unităţi de învăţământ



2. ÎNCHEIERE ŞI DERULARE CONTRACTE DE SERVICII DE
PROIECTARE: pentru
-Construire Sala sport Scoala Gimnazială nr 2 şi nr 4
-Reabilitare Sala Sport Colegiul National Economic Andrei Bârseanu
– Documentatii tehnice pentru conformarea unităţilor de învăţământ in
vederea autorizării ISU.

3. DEMARAREA PROCEDURILOR PENTRU ACHIZIŢIA
CONTRACTELOR DE LUCRĂRI (PROIECTARE ŞI EXECUŢIE)
PENTRU:
– Eficientizare energetică la Colegiul Transilvania, corp A, Colegiul
Dr. I. Meşotă corp A+sala de sport, Colegiul de Transporturi sala de
sport+cămin elevi, Liceul A. Mureşanu, corp B
– Eficientizare energetică şi consolidare clădiri ISU
– Lucrări în unităţile de învăţământ în vederea autorizării ISU.

4. IGIENIZARE ŞI REPARAŢII CURENTE ÎN 86 UNITĂŢI DE
ÎNVĂŢĂMÂNT



 

**
B. DEZVOLTARE PUBLICĂ

1. DOCUMENTAŢII TEHNICE:
– Planuri urbanistice şi studii aferente
– Spital Clinic Regional De Urgenţă Braşov
– Actualizare PUG Municipiul Braşov
– Extindere Domeniul Schiabil În Poiana Braşov
2. Construire Sală de sport str. Carpaților
3. Ansambluri locuri de joacă, parcuri sportive, elemente urbanistice.

**

C. PROTECŢIA MEDIULUI

1.Închiderea depozitului de deşeuri Timiş- Triaj
2. Reamenajare albie canal Timiş, trotuar, zona verde strada Castanilor
3. Platforme pentru colectare selectivă a deșeurilor.



 

**
D. STRĂZI

1. ÎNCHEIERE ŞI DERULARE CONTRACTE DE SERVICII DE
PROIECTARE pentru infrastructură:
– Modernizare străzi
-Lărgire strada 13 Decembrie
-Modernizare strada Narciselor
-Modernizare strada Cucului
-Întocmire DALI în baza Expertizelor tehnice la poduri ( Str. Institutului-
Ghimbăşel, Plugarilor, Fântânii, Dârste nou-vechi)
– Construire Pasaj Rutier Acces Cartier Tractorul-Coresi
– Parcare Subterană Parc Nicolae Titulescu
– Parcare Subterană Gara Braşov
– Drum de legătură strada Cărămidăriei-Drumul Poienii
2. Modernizare străzi şi sensuri giratorii
3. Amenajare pietonal Valea Cetăţii
4. Constuire infrastructură rutieră nouă
5. Finalizare RK Pasaj Fartec
6. Extindere şi modernizare sistem de iluminat public

**

E. TURISM



 

1. Extindere şi eficientizarea domeniului schiabil în Poiana Braşov
2.Asigurarea întreţinerii domeniului schiabil, respectiv întreţinere pârtii,
instalaţii de transport pe cablu şi monitorizare lac de acumulare Ruia
3.Documentații tehnice traseu mountain bike Poiana Brașov
F. CULTURĂ
1. Documentaţii tehnice pentru Construire Sală Polivalentă
2. RK cinematograf Modern
3. Reabilitare cinematograf Astra
4.Reabilitare cinematograf Popular
5.Reabilitare si refuncţionalizare imobil str. M.Weiss nr.22

PROIECT BUGET 2019 – PROIECTE CU FINANŢARE DIN FONDURI EXTERNE NERAMBURSABILE

A. PROIECTE CU FINANȚARE DIN FONDURI EXTERNE NERAMBURSABILE APROBATE PRIN POR 2007-2013:

1.Finalizare proiect Dezvoltare zona economică Braşov Nord – Centru de afaceri, transfer tehnologic şi incubator de afaceri (CATTIA)
2. Monitorizarea proiectelor aflate în perioada post-implementare.



 

B. PROIECTE CU FINANTŢRE PRIN PROGRAMUL FONDULUI ROMÂNO-ELVEȚIAN

1.Renovarea clădirilor municipale și a școlilor utilizând tehnologii de construcții inteligente (Școala Gimnazială nr. 4, Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil”).
2.Reabilitarea retelelor de transport şi distributie energie termică în zona rezidenţială Tractorul din Braşov

C. SEMNAREA CONTRACTELOR DE FINANŢARE ŞI DEMARAREA PROCEDURILOR PENTRU ACHIZIŢIA PROIECTELOR ŞI A EXECUŢIEI PROIECTELOR FINANŢATE PRIN POR 2014-2020:

1. Achiziția de mijloace de transport moderne
2. Amenajare benzi dedicate transportului public în Municipiul Brasov şi
trotuare adiacente
3. Infrastructuraă de garaj pentru transport public
4. Terminal transport urban Gara Braşov
5. Construire Park&Ride – Bartolomeu
6. Realizare infrastructură integrată pentru ciclism și trafic pietonal cu
facilități complementare TRASEU I+II
7. Construire Grădiniţe cartier Tractorul – Coresi
– Mansardare Gradiniţa nr. 11
– Construire Grădiniţă cartier Tractorul Coresi
8. Reabilitare şi modernizare Colegiul Tehnic Maria Baiulescu şi Colegiul
Tehnic Transilvania
9. Modernizarea şi extinderea sistemului de iluminat public
10. Sistem centralizat de monitorizare management al traficului
11. Extindere sistem de management informatizat al sistemului de transport
în comun.



 

D. DEMARAREA PROCEDURILOR DE IMPLEMENTARE A CONTRACTELOR FINANŢATE DIN FONDUL DE MEDIU: 
– Achiziţia mijloacelor de transport moderne, conform contractului de
finanţare semnat cu fondul de mediu
– Achiziţia mijloacelor de transport moderne, conform contractului de
finanţare semnat cu MDRAP
– Achiziţia statiilor de încărcare pentru autoturisme

Investitii

Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav a obținut cea mai mare finanțare din Fondul pentru modernizare. Banii vor fi folosiți pentru amenajarea unui parc fotovoltaic cu baterie de stocare

Publicat

in

 Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a obținut cea mai mare finanțare acordată în cadrul celui de-al doilea apel de proiecte dedicat sprijinirii investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsumul aerodromurilor, inclusiv sisteme de stocare a energiei. Programul este derulat prin Fondul pentru modernizare (FM), administrat de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, în calitate de organism delegat pentru gestionarea fondurilor alocate României.

Proiectul depus de Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav prevede construirea unui parc fotovoltaic și baterie de stocare pentru autoconsum și va beneficia de un ajutor de stat în valoare de 21.138.433 lei, reprezentând cel mai mare nivel de finanțare acordat în cadrul  acestui apel de proiecte. Prin realizarea acestui parc fotovoltaic, aeroportul va reduce semnificativ costurile cu energia electrică și va fi afectat mai puțin de fluctuația de prețuri la energie.

De altfel, președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea, a declarat:

„Acest proiect consolidează componenta de sustenabilitate și eficiență energetică a infrastructurii aeroportuare și demonstrează capacitatea noastră de a valorifica oportunitățile de finanțare europeană în beneficiul comunității”.

La rândul său, directorul general al aeroportului, Daniel Ștefan Micu, a declarat:

Faptul că am obținut cea mai mare finanțare în cadrul acestui apel confirmă munca noastră, viziunea pe termen lung și încrederea de care ne bucurăm în dezvoltarea unui aeroport modern și sustenabil. Această reușită aparține tuturor celor implicați – colegilor din aeroport, partenerilor instituționali și Consiliului Județean Brașov, care ne-a sprijinit în fiecare etapă”.

Citește mai departe

Investitii

Autostrada Făgăraș – Brașov a obținut acordul de mediu. Investiția este estimată la 7,7 miliarde de lei

Publicat

in

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a obținut acordul de mediu pentru proiectul Autostrăzii Brașov – Făgăraș. Cererea pentru obținerea acestui document a fost depusă la Direcția Județeană de Mediu Brașov în luna decembrie a anului 2022, iar acordul a fost eliberat după ce au fost incluse în documentația tehnică toate măsurile de protecția mediului cerute de legislație.

Conform proiectului, autostrada Brașov – Făgăraș va intersecta două arii protejate și va trece prin apropierea altor 10.

Ecoduct și panouri anticoliziune pentru protecția animalelor

Astfel, printre altele, pe traseul autostrăzii, cu o lungime de aproximativ 50 de kilometri va fi realizat un ecoduct în zona Perșani, astfel încât șoseaua să nu fragmenteze habitatul animalelor. De asemenea, pe mai multe porțiuni vor fi amplasate panouri fonoabsorbante (pentru a limita zgomotul) dar și panouri anticoliziune, al căror rol va fi evitarea accidentării animalelor.

De asemenea, proiectanții autostrăzii au acordat o atenție deosebită zonei de luncă dintre Mândra și Șercaia, unde există risc de inundații.

Trei noduri rutiere

Autostrada Brașov – Făgăraș va avea lungimea de 49,3 km și va trece pe teritoriul administrativ al localităților Codlea (unde se va intersecta cu autorstrăzile Brașov – Bacău și Brașov – Ploiești), Dumbrăvița, Șinca, Șercaia și Mândra, unde se va uni cu sectorul de autostradă Sibiu – Făgăraș.   Pe traseul autostrăzii Brașov – Făgăraș se vor amenaja trei noduri rutiere (Codlea Sud, Codlea Nord și Șercaia); 49 poduri, pasaje și viaducte; un spațiu de servicii tip S3; o parcare de scurtă durată; un centru de întreținere și coordonare; două tuneluri de tip cut and cover și o structură tip polată.

Valoarea proiectului este estimată la 7,7 miliarde de lei, iar finanțarea lucrărilor va fi asigurată din fonduri europene.

Citește mai departe

Investitii

Birocrația AFM, test de răbdare pentru autoritățile locale. Primăria Victoria a avut nevoie de doi ani pentru a obține o finanțare

Publicat

in

Obținerea unei finanțări nerambursabile este departe de a fi o procedură simplă și de scurtă durată, iar una dintre instituțiile care finanțează diferite proiecte, Administrația Fondului de Mediu (AFM) este un exemplu elocvent în ceea ce privește birocrația stufoasă și enervantă.

Astfel, pentru a obține o finanțare de la AFM pentru reabilitarea și extinderea canalizarării orașului, Primăria Victoria a avut nevoie de doi ani.

„După doi ani de muncă, documentații, clarificări și multă răbdare, am semnat, în sfârșit, contractul de finanțare pentru proiectul de reabilitare și extindere a rețelei de canalizare a orașului Victoria. Prin Administrația Fondului pentru Mediu am obținut o finanțare de 20 de milioane de lei pentru aproximativ 11 kilometri de rețea de canalizare”, a declarat primarul orașului Victoria, Camelia Bertea.

Ea a precizat că orașul Victoria are în total aproximativ 22 de kilometri de rețea de canalizare, iar proiectul amintit  acoperă jumătate din necesarul orașului.

Primăria așteaptă noile apeluri de proiecte

„Ne pregătim deja pentru următoarele sesiuni de finanțare, astfel încât să depunem și proiectul pentru diferența de aproximativ 11 kilometri rămași, cu obiectivul clar ca întregul oraș să beneficieze de o infrastructură modernă și conformă cu standardele actuale”, a precizat Camelia Bertea.

Pentru modernizarea sistemului de canalizare a orașului, Primăria Victoria are în derulare un proiect ce vizează realizarea unei stații moderne de epurare, o investiție de aproximativ 3 milioane de euro.

Citește mai departe

Trending