Ramai la curent!

Cotidian

Făgăraș, model de administrație publică. Cetățenii, chemați de Primărie sa spună dacă sunt de acord cu scumpirea gunoiului

Publicat

in

 Făgărășenii sunt așteptați în 26 noiembrie, la Căminul Cultural din localitate, să își spune părerile în privința modificării taxei de salubritate.

Invitația a fost lansată de Primăria Făgăraș, care a propus reducerea taxei de la 13 lei/persoană/lună, la 9 lei/persoană/lună, în cazul persoanelor fizice, și de la 160 de lei/mc la 120 de lei/mc, începând cu data de 1 ianuarie 2020. 

În schimb, operatorul local de salubritate, Salco Serv, firmă aflată în subordinea Consiliului Local Făgăraș, are în plan majorarea tarifelor pentru persoanele fizice, de la 13 lei/persoană/lună la 14,82 de lei/persoană/lună și reducerea celui pentru persoanele juridice,  de la 160 de lei/mc la 149,93 de lei/mc.

De altfel, la dezbaterea publică au fost chemați și reprezentanții Salco Serv, pentru a argumenta valorile propuse. 

Primăria Făgăraș a început demersurile pentru reducerea valorii taxei de salubritate după ce după ce a achiziționat trei autospeciale pentru modernizarea parcului auto al Salco Serv.  Cele trei vehicule au costat 1.447.000 de lei (fără TVA), iar finanțarea a fost asigurată integral de la bugetul local. Prin achiziția celor trei autospeciale, edilii locali au anunțat că vor scădea și cheltuielile de operare,  ceea ce va duce, implicit, la reducerea taxei de salubritate. 

De asemenea, municipalitatea din Făgăraș a anunțat că a luat în calcul reducerea taxei și în în urma analizării cantităților de deșeuri municipale gestionate de Salco Serv în anul 2019 și prin rezultatele obținute la nivel local din colectarea separată a deșeurilor de hârtie, carton, plastic, sticlă și metal.  

„Valoarea acestei taxe crescuse la începutul anului, după ce au fost luate măsurile impuse prin legislația în vigoare; necesare pentru gestionarea corectă a deșeurilor generate pe raza Unității Administrativ Teritoriale (UAT).  Acum, la fel ca începutul lui 2019, autoritățile locale invită cetățenii să se alăture procesului de colectare separată a deșeurilor, fiind singura șansă pentru atingerea țintelor de reciclare și de deviere de la depozitare. În urma discuțiilor purtate cu persoane din aparatul de specialitate al primarului – în care s-a comunicat faptul că singurul element de calcul fix, cu impact asupra prețului final, care va fi acceptat în fundamentare, este cel al cantității de deșeuri reziduale și biodegradabile programată a se genera. Pentru stabilirea indicelui de generare al fluxului de rezidual și biodegradabil se vor considera cantitățile gestionate de societate în anul 2019”, se arată într-un comunicat al Primăriei Făgăraș.  

 

Cotidian

Platforma de la literele de pe Tâmpa, în analiza Comitetului Local pentru Situații de Urgență Brașov. Primăria Brașov are în plan să realizeze lucrări de punere în siguranță

Publicat

in

Starea tehnică precară a platfotfomei de pe Tâmpa este cunoscută de mai mulți ani. La un moment dat, au apărut c\teva gauri în ea, care au fost acoperită cu niște ciment, astfel încât să nu se producă vreun accident.

Zilele trecute, problema platformei a reapărut în spațiul public, fiind lansată informația că suprastructura este șubredă și se poate prăbuși oricând. Cu toate acestea, duminică, pe platformă erau numeroși turiști care admirau priveliștea orașului.  

Pe de altă parte, primarul Brașovului, George Scripcaru, a declarat pentru Radio România Brașov FM că „situația reprezintă un risc pentru cetățeni, motiv pentru care va fi convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență, astfel încât intervențiile necesare să fie realizate cât mai repede”. De asemenea, el a anuțat că la această amenajare se vor realiza lucrări de punere în siguranță.

Platforma a fost amenajată la începutul secolului trecut și făcea parte dintr-un restaurant cu berărie, ce ulterior avea să primească denumirea de Bethlen. Restaurantul a ars în anul 1977, dar a rămas platforma.

Citește mai departe

Cotidian

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav primește certificare pentru Boeing 747 și intră pe piața marilor zboruri cargo

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a obținut certificarea oficială pentru operarea aeronavelor Boeing 747, deschizând noi oportunități pentru transportul cargo și investițiile logistice internaționale în centrul României.

Publicat

in

Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav a obținut certificarea oficială pentru operarea aeronavelor Boeing 747, unul dintre cele mai mari și cunoscute avioane cargo din lume.

Noua certificare confirmă capacitatea aeroportului brașovean de a gestiona operațiuni aeriene complexe și deschide perspective importante pentru atragerea companiilor logistice internaționale și dezvoltarea transportului cargo în centrul României, spune președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea. Acesta consideră că certificarea recent obținută de Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav reprezintă un moment strategic pentru economia regiunii și pentru viitorul aeroportului, ce poate transforma județul într-un important hub regional de dezvoltare și logistică aeriană

În prezent, Aeroportul Internațional Brașov poate susține aeronave de mari dimensiuni, de la Airbus A330 și Boeing 787 până la celebrul „Jumbo Jet”.

Citește mai departe

Cotidian

Restaurantul Panoramic, amendat de Garda de Mediu Brașov. Administratorii au primit și măsuri de remediere a deficiențelor

Publicat

in

Lipsa autorizației de mediu pentru funcționarea Restaurantului Panoramic a intrat în atenția Gărzii de Mediu Brașov, care zilele trecute a finalizat un control la agentul economic. În urma acestui control comisarii de mediu au aplicat o amendă și au dispus remedierea deficiențelor constatate.

Comisarul-șef al Gărzii de Mediu Brașov a precizat că restaurantul a fost amendat pentru că nu a avut autorizația de mediu pentru funcționarea unității, dar și pentru faptul că nu a putut prezenta o convenție care să îi permită să folosească pentru aprovizionare și pentru transportul deșeurilor drumul care pornește din Valea Cetății.

„Având în vedere natura terenului, dar și regimul special de protecție, accesul trebuia reglementat printr-o convenție cu Agenția Națională pentru Arii Protejate din cadrul Direcției Județene de Mediu, Primăria Brașov și Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt. Prin acest document ar fi trebuit să fie stabilit numărul de vehicule și graficul de circulație, astfel încât să nu fie afectată zona din punct de vedere al protecției mediului și al turismului. Neavând reglementată activitatea din punct de vedere al legislației de mediu și având în vedere că nu erau respectate condițiile impuse de legislație pentru activitatea într-o arie protejată, unitatea a fost amendată și au fost dispuse măsuri de remediere a deficiențelor, respectiv intrarea în legalitate prin obținerea tuturor documentelor necesare funcționării”, a declarat Mircea Paraschiv.

Pentru obținerea autorizației de mediu pentru funcționarea restaurantului deținut de omul de afaceri George Copos, solicitarea a fost depusă la Direcția Județeană de Mediu Brașov în 13 mai.

Citește mai departe

Trending