Sportivii Coronei au câștigat 38 de medalii la Campionatul Național de patinaj viteză

Sportivii de la secția de patinaj viteză a clubului Corona Brașov au dominat Campionatul Național, desfășurat la finalul săptămânii trecute la Inzell, în Germania. Patinatorii antrenați de Bogdan Stănescu și Katalin Kristo au câștigat nu mai puțin de 38 de medalii, între care 27 de aur, 5 de argint și 6 de bronz.

La proba de sprint open, Mihaela Hogaș a terminat pe primul loc la general, după ce a câștigat cursele de 2x500m și 2x1000m, aceeași performanță reușind-o la masculin Cosmin Nedelea, unde Cristian Popa s-a clasat al treilea, atât în cele două probe amintite cât și la general.

De asemenea, la probe și poliatlon Cristian Popa s-a clasat pe primul loc în competiția seniorilor, după ce a câștigat cursele de 500, 1000, 1500 si 3000 de metri, performanțe similare trecându-și în palmares și Mihaela Hogaș și Cosmin Nedelea, dar în întrecerile Juniorilor A.

Nu în ultimul rând, Roxana Manolache s-a clasat pe locul 2 în întrecerilor juniorilor B (Locul la 1 500m, Locul 1 la 1000m, Locul 2 la 1500m, Locul 2 la 3000 m), Ionuț Moroșanu a terminat pe primul loc la Juniori E (Locul 1 la 300m, Locul 1 la 500m), ierarhie în care George Medan s-a clasat al treilea (Locul 3 la 300m, Locul 3 la 500m), iar Diana Stanciu a câștigat întrecerile Juniorilor F (Locul 1 100m, Locul 1 la 300m).

„A fost cel mai bun concurs al nostru din acest sezon, cu recorduri personale pentru majoritatea sportivilor. Cosmin Nedelea a obținut baremul de participare la Campionatul Mondial de juniori pentru sezonul viitor, iar Mihaela Hogaș se află într-o formă fizică foarte bună, ceea ce ne dă mari speranțe în rezultate foarte bune în Campionatul Mondial. Mai mult, sportivii noștri mai mici au arătat o evoluție foarte bună. Am acoperit aproape toate categoriile de copii, clasându-se pe podium sau chiar câștigând întrecerile”, a afirmat antrenorul Bogdan Stănescu.

Acesta va avea parte, alături de sportiva Mihaela Hogaș, de cea mai mare provocare a sezonului, finala Cupei Mondiale și Campionatul Mondial, ambele evenimente urmând a avea loc la Salt Lake City (Statele Unite ale Americii), pe 3-4 martie, respectiv 9-11 martie.

Seniori:
Popa Cristian – Loc 1 la 500m, Locul 2 la 1000m, Locul 2 la 1500m, Locul 1 la 3000 m, Locul 1 la general

Juniori A:
Hogas Mihaela – Locul 1 la 500m, Locul 1 la 1000m, Locul 1 la 1500m, Locul 2 la 3000 m, Locul 1 la General
Nedelea Cosmin – Locul la 1 500m, Locul 1 la 1000m, Locul 1 la 1500m, Locul 1 la 3000 m, Locul 1 la general

Juniori B:
Manolache Roxana – Locul la 1 500m, Locul 1 la 1000m, Locul 2 la 1500m, Locul 2 la 3000 m, Locul 1 la general
Ionel Ramona – Locul 4 la 500m, Locul 3 la 1000m, Locul 3 la 1500m, Locul 4 la 3000 m, Locul 4 la general