Ramai la curent!

Cotidian

Piața Sfatului, rezervată pentru Cerbul de Aur în perioada 10 – 31 august. Comercianții din Centrul Istoric nu sunt deloc mulțumiți: „Putea fi mutat în alte două locuri”

Publicat

in

Piața Sfatului va fi ocupată mai mult de 20 de zile din luna august de Televiziunea Română, care va pregăti scena și tribunele pentru Cerbul de Aur. Festivalul se va desfășura în perioada 23 – 25 august, însă piața va fi pusă la dispoziția TVR în perioada 10 – 31 august. Acordul de asociere între TVR și Primăria Brașov a fost aprobat ieri de consilierii locali brașoveni, asta după ce un comerciant din Centrul istoric a le-a spus consilierilor că mai mulți locuitori și patroni de terase din zonă nu sunt de acord cu acest amplasament.

„Am lansat ieri (miercuri- n.r.) un sondaj de opinie online privind locul în care ar trebui să se desfășoare festivalul. Până azi (ieri – n.r.) au răspuns 300 de persoane. Cei mai mulți dintre brașovenii care au răspuns au propus ca loc de desfășurare zona Stadionului Municipal, iar pe locul al doilea este baza de la Liceul Sportiv. Propunerea noastră să se organizeze o dezbatere publică și abia apoi să se aprobe hotărârea de Consiliu Local care este acum pe ordinea de zi. Din punctul nostru de vedere, Piaţa Sfatului nu este cea mai ideală locaţie”, a declarat comerciantul.

Acesta susține că Piața Sfatului este locul în care ajung aproape toți turiștii care vizitează Brașovul, iar ei nu vin pentru a vedea un șantier. Totodată, acesta a spus că anul trecut, încasările unităților de alimentație publică au scăzut foarte mult în luna august când, la fel, o bună perioadă din luna august, Piața Sfatului a fost „în șantier”.

Porțile Arenei Țiriac, închise pentru „Cerb” 

Despre o posibilă mutare a Cerbului de Aur la Arenele Țiriac de la Liceul Sportiv s-a discutat în prima parte a acestui an, când primarul Brașovului a solicitat Televiziunii Române să analizeze această variantă. Ieri, primarul a afirmat că baza sportivă iese din calcul, pentru că proprietarul acesteia, Biserica Evanghelică, nu este de acord.

„Proprietarii bazei  ne-au spus că sunt de acord că se organizeze acolo, în parteneriat cu Primăria Braşov, evenimente educative sau sportive. În schimb, ei   nu sunt de acord cu organizarea «Cerbului de Aur»”, a declarat primarul Brașovului, George Scripcaru.

Edilul a mai spus că le-a  solicitat celor de la Televiziunea Română „să facă în aşa fel încât, anul acesta, din punct de vedere tehnic, să fie redusă anvergura evenimentului, astfel încât acesta să fie benefic pentru toţi”. 

Nu în ultimul rând, primarul a precizat că și municipalitatea are un sondaj, din care rezultă că  98% dintre cei chestionaţi s-au declarat de acord cu organizarea Cerbului de Aur la Braşov, în locul tradiţional.

Ce prevede acordul de asociere TVR – Primăria Brașov 

Potrivit  acordului de asociere, Primăria Brașov va pune la dispoziția organizatorului festivalului Piața Sfatului pentru perioada 10 – 31 august, va asigura paza, alimentarea cu energie electrică și va da aproba intrarea și staționarea mașinilor organizatorilor în oraș. De asemenea, Primăria Brașov va acoperi o parte a costurilor de cazare și integral pe cele de protocol. Totodată, municipalitatea brașoveană va acorda un premiu special, în valoare de 2.500 de euro.

De cealaltă parte, TVR se va ocupa de organizarea și promovarea festivalului.

Un acord de asociere va fi semnat și între TVR și Consiliul Județean Brașov, în care se precizează că administrația județeană va acoperi o parte a costurilor de cazare și va acorda un premiu special, în valoare de 2.500 lei.

7,6 milioane de lei, din bani publici, pentru Cerbul de Aur

Anul acesta, pentru organizarea Cerbului de Aur, TVR are prevăzută în buget suma de 5,8 milioane de lei. De asemenea, în bugetul local al municipiului Brașov, tot pentru acest festival a fost prevăzută suma de 1,3 milioane de lei, iar Consiliul Județean va contribui ci 550.000 lei. În total, din fonduri publice, pentru Cerbul de Aur este alocată suma totală de 7,6 milioane de lei.  

 

Cotidian

Bran Plaza, noul punct de întâlnire începând cu data de 16.04.2026

Publicat

in

Începând cu 16 aprilie 2026, BRAN PLAZA își deschide oficial porțile și propune comunității un spațiu dedicat cumpărăturilor, relaxării și timpului petrecut într-un mod plăcut, contemporan.

Gândit ca un loc de întâlnire al brandurilor, dar mai ales a experiențelor, noul centru comercial reunește o selecție de magazine, servicii și zone dedicate petrecerii timpului liber, într-un cadru modern și accesibil. Printre acestea, amintim Pepco, Tedi, Sinsay, JYSK, Mesopotamia, Farmacia Minigram, MEGA IMAGE, BIPA, KFC și Restaurant Allegria. Deschiderea marchează un moment important pentru viața comunității din Zărnești. Prin diversitatea brandurilor prezente în acest loc, complexul își propune să răspundă nevoilor, dar și dorințelor întregii familii. 

„Ne dorim ca BRAN PLAZA să devină mai mult decât o destinație de cumpărături; să fie un loc în care oamenii revin cu plăcere pentru branduri, pentru confort, dar mai ales pentru energia unui spațiu gândit pentru Zărnești.”, spun reprezentanții noului centru comercial. 

Prin această deschidere, BRAN PLAZA își asumă rolul de a deveni un nou reper local, aducând mai aproape branduri apreciate și oferind un cadru potrivit pentru experiențe complete.

Publicul este invitat să participe la deschiderea oficială începând cu 16 aprilie 2026, pe strada Branului Tohanul Nou, nr 82.

Citește mai departe

Cotidian

ATENȚIE! Astăzi se circulă gratis pe liniile RATBV din Brașov și 10 localități din zona metropolitană. Șase primării nu au aderat încă la Programul „Vinerea Verde”

Publicat

in

Începând de astăzi, 3 martie, intră în vigoare Programul „Vinerea Verde”. Astfel, în fiecare zi de vineri, pe liniile metropolitane ale RATBV din localitățile care au aderat la program, transportul va fi gratuit pentru toți călătorii.

Conform anunțului Asociației de Transpot Brașov, în prima vineri a programului, călătorii beneficiază de gratuitate pe toate liniile din municipiul Brașov (inclusiv Linia 20: Livada Poștei – Poiana Brașov), dar și pe cele care fac legătura între municipiul Brașov și localitățile Teliu, Feldioara, Bod, Prejmer, Vama Buzăului, Predeal, Sânpetru, Cristian, Codlea și Tărlungeni.
În „Vinerea Verde”, validatoarele din autobuze vor fi oprite, iar evidența călătorilor va fi ținută cu ajutorul sistemelor de numărare a pasagerilor din autobuze.

Conform aceleiași surse, orașul Râșnov se va alătura inițiativei începând cu luna mai.

Alte primării sunt așteptate să spună „Da”

„În perioada următoare, programul va fi extins și în alte localități membre ale Asociației de Transport Brașov”, au anunțat reprezentanții asociației.

Mai exact, până în prezent nu aprobat hotărâri privind aderarea la program
Consiliile locale din Săcele, Hărman, Hălchiu, Ghimbav, Zărnești și Vulcan.

Pe ce linii se circulă gratuit în 3 aprilie:

  • Toate liniile din municipiul Brașov;
  • 110 Brașov – Cristian;
  • 220 Brașov – Codlea;
  • 320 Brașov – Feldioara;
  • 410 Brașov – Subcetate Sânpetru;
  • 411 Brașov – Residence Sânpetru;
  • 412 Brașov – Spital Sânpetru;
  • 420 Brașov – Sânpetru – Bod;
  • 520 Brașov – Prejmer;
  • 540 Brașov – Vama Buzăului;
  • 610 Brașov – Zizin – Purcăreni;
  • 611 Brașov – Cărpiniș – Tărlungeni;
  • 612 Brașov – Cărpiniș – Tărlungeni – Zizin – Purcăreni;
  • 810 Brașov – Predeal.

Liniile pe care nu se circulă gratuit în 3 aprilie:

  • 120: Brașov – Cristian – Vulcan;
  • 140: Brașov – Zărnești;
  • 210: Brașov – Ghimbav;
  • 310: Brașov – Hăchiu;
  • 511: Brașov – Hărman – Podu Oltului;
  • 710: Brașov – Săcele Garaj;
  • 711: Brașov – Gârcini.

Citește mai departe

Cotidian

Tichetele „de suflet” pentru seniorii cu venituri mici se pot obține până la săptămâna viitoare

Publicat

in

Pensionarii din municipiul Brașov, cu venituri până în 2000 lei/ lună beneficiază și în acest an de tichetele gratuite din partea Primăriei, în cadrul campaniei „Dar din suflet pentru seniori”.

Campania aferentă sărbătorilor pascale a început încăt din luna martie, iar până la acest moment, 3976 beneficiari au intrat în posesia tichetelor. Cei care îndeplinesc criteriile pentru a primi tichetele gratuite își pot înregistra în continuare solicitările, până la data de 9 aprilie 2026.

Cine poate beneficia de tichetele „de suflet” de la Primăria Brașov

Reamintim că tichetele de suflet sunt destinate pensionarilor cu domiciliul stabil în municipiul Brașov, care au venituri de maxim 2000 de lei/ lună, vârsta minimă de 63 de ani femeile și 65 de ani bărbații, sau împlinesc această vârstă până în data de 31.12.2026 inclusiv. Un aspect foarte important ține de plata datoriilor față de bugetul local: vârstnicii beneficiază de tichetele de suflet numai dacă nu au datorii la taxe și impozite.

Sprijinul se acordă sub forma unor tichete în valoare totală de 200 de lei (10x20lei) care pot fi folosite exclusiv pentru achiziționarea bunurilor alimentare.

Cum se obțin tichetele de suflet

Persoanele care îndeplinesc condițiile de eligibilitate vor depune o cerere  conform modelului prestabilit, însoțită de următoarele documente:

  • actul de identitate (CI sau BI) în original;
  • cupon de pensie pentru luna anterioară sau luna solicitării, în original;
  • împuternicire olografă în cazul persoanelor vârstnice nedeplasabile, însoțită dedocumente medicale din care să reiasă incapacitatea solicitantului de a se deplasa;
  • actul de identitate al împuternicitului, când este cazul, copie;
  • Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal
  • depunerea cererii însoțită de documentele justificative, se face concomitent cu ridicarea tichetelor
  • ridicarea tichetelor valorice de la sediul DAS Brașov (fie personal, fie prin persoană împuternicită-pentru persoanele nedeplasabile).

Citește mai departe

Trending