Connect with us

Cotidian

Festivalul Internațional de Jazz Brașov, trei zile de muzică de calitate la Filarmonică

Published

on

Brașovul găzduiește în acest an un nou eveniment de jazz de calitate. Timp de 3 zile, în perioada 24 – 26 iulie, la Filarmonică va avea loc prima ediție a Festivalului Internațional de Jazz Brașov, un eveniment organizat de instituția de cultură, în parteneriat cu Primăria Brașov. Biletele pentru Festival s-au pus deja în vânzare la casieria Filarmonicii Brașov.  Prețul unui bilet este de 30 de lei. 

Festivalul International de Jazz va oferi, timp de trei zile, jazz european, jazz american și jazz moldovenesc, în centrul fiecărei seri fiind câte un artist cunoscut din acest domeniu. 

„Festivalul Internațional de Jazz Brașov, în această variantă, se află la prima ediție, însă intenționăm ca el să devină o tradiție pentru orașul nostru și să crească de la an la an. În acest an, evenimentul durează trei zile, de marți până joi, însă pentru anul viitor vom vedea dacă va fi oportun să îl extindem pe o perioadă mai lungă“, a declarat viceprimarul Brașovului, Costel Mihai. 

Prima seară a festivalului va fi dedicată Jazz-ului european, brașovenii având ocazia de a urmări un concert de excepție cu Nicolas Simion & Fiends. Muzicianul cu origini brașvene Nicolas Simion vine, de altfel la acest festival după finalizând turneul său european din această vară, după ce a susținut concerte prin Elveția, Austria, Polonia și Ungaria. Alături de el vor urca pe scena de la Filarmonică polonezul Piotr Wojtasik, la trompetă, olandezul Mike Roelofs, la pian, germanul Michal Baranski, la contrabas și elvețianul Silvio Morher, la tobe.

Seara de miercuri va fi una de „American Jazz“, cu Sandy Patton&John Betsch Trion, artiști din New Orleans și New York, iar joi, ultima seară de festival va fi „Moldavian Jazz Night“, cu Vali Boghean Band, una dintre cele mai cunoscute trupe de la Chișinău, cu artiști școliți în străinătate.

„Aceste festival de jazz este un eveniment care nu se întâmplă în general în filarmonicile de la noi, ci mai degrabă peste Ocean. Organizându-l, ne dorim să transmitem un anumit mesaj, și anume că asemenea spectacole se pot întâmplă în cadrul programelor de filarmonică sau de operă și altundeva decât în Statele Unite și că suntem deschiși la colaborări de acest fel“, a spus managerul Filarmonicii Brașov, Anton Niculescu. Un sprijin important în organizarea festivalului l-a acordat chiar Nicolas Simion, jazzmanul cu origini brașovene, care are relații foate bune în acest domeniu, a adăugat manageul Filarmonicii.

Autoritățile brașovene vor ca în perioada estivală să organizeze și alte astfel de evenimente, cu sprijinul instituțiilor de cultură din subordine.

„Am avut deja spectacole de final de stagiune în Piața Sfatului, cu Filarmonica Brașov, cu Opera Brașov, vom avea în perioada următoare și teatru de stradă. Ne dorim, pentru Brașov, un program estival  coerent pe care să îl îmbunătățim an de an, astfel încât în perioada dintre stagiuni să le putem oferi brașovenilor și turiștilor evenimente de calitate. Pentru că nu este suficient să avem un cadru natural deosebit, patrimoniu istoric și activități comerciale în acest oraș, avem nevoie și de o viață culturală activă și atractivă“, a declarat viceprimarul Costel Mihai.

Cotidian

Școlile din Brașov, tot mai nesigure. Posturile sunt blocate, iar unii consilieri locali propun „Planul B”

Published

on

Siguranța în școlile din municipiul Brașov a fost subiect de dezbatere în ultima ședință a Consiliului Local Brașov. Principala problemă ridicată de aleși a fost că în unitățile de învățământ intră persoane neautorizate, iar capacitatea de reacție a unităților de învățământ este limitată. Cauza este criza de personal, au spus mai mulți consilieri locali, care au prezentat mai multe incidente din școli. De asemenea, ei au amintit că angajările sunt blocate și au propus externalizarea serviciului de pază, adică semnarea unor contracte cu firmele de specialitate.

Un tânăr s-a plimbat nestingherit prin Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă”

Astfel, consilierul local PMP Marius Neculaescu a declarat prezentat un incident de la Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă”, unde fiica lui este elevă.

„Un tânăr de aproximativ 25 de ani a intrat în școală la ora 8 dimineața și s-a așezat într-o clasă, într-o bancă. Elevii credeau că este un suplinitor. Când a intrat profesoara în clasă, el a spus că a fost înscris în clasa a XII-a F și nu a putut să vină până acum. Profesoara i-a spus că este clasa pe care o caută, iar el a plecat. A mers în alte clase. La clasa a VI-a și-a făcut poze cu elevii. Timp de două ore s-a plimbat prin liceu. Într-un final, s-a întâlnit cu directorul. După aproximativ două ore a venit jandarmeria, care nu a intrat în școală. Poarta a fost închisă, dar tânărul a sărit gardul și a fugit și nu știu dacă a fost găsit”, a povestit alesul local.
El a mai spus că problema este că, „dacă vrei să intri în școlile din Brașov, o faci. La «Meșotă» e o doamnă în vârstă care spune că îi este frig și nu poate sta la poartă”.

Pe de altă parte, el a recomandat organizarea unei campanii de informare, prin care elevilor să li se explice faptul că pot suna la numărul unic de urgență 112, nu să aștepte să vină o profesoară pentru a rezolva problema.

Școala Gimnazială nr. 19, într-o zonă cu mari probleme

Nici la Școala Gimnazială nr. 19 din Brașov situația nu este mai bună. Această unitate este la mică distanță de zona fostului magazin Rapid de pe Bulevardul Gării, unde, frecvent, forțele de ordine au probleme cu oamenii străzii sau cu alte persoane dubioase.

„În Școala Gimnazială nr. 19 au intrat persoane străine. Direcțiunea a acționat rapid și nu au fost incidente. Acolo sunt 1.254 de elevi, care învață în trei schimburi. La sfârșitul anului trecut a demisonat portarul a demisionat, iar acum este un singur paznic, pentru că angajările sunt blocate”, a declarat consilierul local Ioana Henegar (PSD).

Ea a solicitat asigurarea resurselor financiare pentru bugetarea postului rămas vacant la finalul anului trecut.

Problema siguranței în școli a fost ridicată și de conducerea Colegiului Tehnic Răduleț.

„Am vorbit cu directorul acestei școli. Acesta mi-a spus că posturile sunt blocate, dar poate externalizăm acest serviciu. Sunt mai multe intrări în școli, iar un paznic nu poate fi și portar”, a declarat consilierul local Cristina Timariu (PNL)

Continue Reading

Cotidian

Clădirea fostului ICPROA va deveni spațiu pentru învățământ profesional

Published

on

Imobilul situat pe strada 13 Decembrie nr. 96, preluat recent de administrația locală, își va schimba destinația. Potrivit anunțului făcut în plenul Consiliul Local Brașov, de către primarul George Scripcaru, clădirea fostului ICPROA va intra în administrarea Școala Profesională Germană Kronstadt, urmând să fie adaptată pentru activități educaționale.

Decizia a fost comunicată de primarul George Scripcaru, în contextul unei propuneri formulate de consilierul local Sebastian Ichim (USR), care a sugerat transformarea spațiului într-o grădiniță. Edilul a respins această variantă propusă de Ichim, argumentând că structura și configurația clădirii nu permit o astfel de funcțiune și a mai precizat că discuțiile purtate cu reprezentanții unității de învățământ profesional au dus la conturarea actualei soluții.

Preluare în contul unei datorii

Clădirea a intrat în patrimoniul municipiului la finalul anului 2024, în urma unei hotărâri adoptate de deliberativul local în 28 noiembrie. Transferul a fost realizat pentru stingerea unei datorii de 744.973 lei pe care societatea ICPROA SA, aflată în faliment, o înregistra la bugetul local. Pentru finalizarea tranzacției, municipalitatea a achitat diferența până la valoarea stabilită, respectiv 1.584.027 lei.

Proiectul de preluare mai fusese adus în discuție și în mandatul fostului primar Allen Coliban, însă nu a întrunit atunci voturile necesare. În noiembrie 2024, consilierii locali au revenit asupra subiectului, solicitând clarificări privind utilizarea viitoare a imobilului și propunând includerea explicită a unei destinații educaționale sau culturale în hotărârea de Consiliu.

În forma finală, documentul prevedea posibilitatea amenajării unei creșe, grădinițe sau școli, precum și a unor funcțiuni complementare, în contextul în care administrația locală are în vedere recuperarea unui teren de aproximativ 8.000 mp în zonă.

Parte dintr-un plan mai amplu pentru fosta platformă industrială

Primarul a explicat că decizia achiziției este legată și de schimbarea regimului juridic al fostei platforme Rulmentul, care a trecut recent din proprietatea statului în cea a municipiului. Odată cu această mutare, clădirea de pe strada 13 Decembrie completează suprafața deținută de oraș și permite o viziune unitară de dezvoltare.

Edilul a precizat că negocierile cu lichidatorul societății au vizat atât valoarea tranzacției, cât și termenele de plată, astfel încât municipalitatea să închidă procedura în condiții considerate avantajoase.

Continue Reading

Cotidian

Arborii din Parcul de la „Șaguna”, bătrâni și bolnavi. Opt dintre ei vor fi tăiați

Published

on

Universitatea Transilvania din Brașov, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea” și Garda Forestieră Brașov au evaluat în ultimele luni arborii periculoși din mai multe zone ale municipiului Brașov, pe listă fiind Tâmpa și Parcul Dima (parcul din fața Colegiului Național Andrei Șaguna). Arborii au fost analizați atât prin metode tradiționale, cât și prin tehnici de ultimă generație, unii arbori fiind studiați cu ajutorul tomografului și a unui echipament care permite realizaea unei rezistograme (analiza inelelor anuale ale arborilor).

Urmează tăierile

În cazul Parcului Dima, rezultatele nu au fost îmbucurătoare, specialiștii precizând că dintre toți cei 52 de arbori analizați sunt bătrâni și bolnavi. În aceste condiții, opt dintre ei vor fi tăiați, iar alți 44 vor fi toaletați.

Pe lista celor care vor fi tăiați este un castan la care, în trecut, coroana s-a rupt de două ori. De asemenea, urmează să fie tăiat și un arbore de lângă stația autobuzelor de pe liniile RATBV „Transport elevi” de pe Șirul Beethoven.

De ce se îmbolnăvesc arborii

Pe de altă parte, specialiștii au menționat că în Parcul Dima, unele scorburi au apărut în dreptul unor crăci tăiate prea târziu, în urmă cu mai multe zeci de ani. De asemenea, ei au menționat că în Brașov, o cauză a agravării sănătății arborilor este turnarea de asfalt, până aproape de trunchi.

O altă cauză, în special în pădurea de pe Tâmpa, este apariția ciupercii de Maciuria, care afectează frasinii. De altfel, arborele care a ucis anul trecut un tânăr care se plimba pe aleea de sub Tâmpa era din această specie și era afectat de ciuperca de Manciuria.
Tot pe Tâmpa au fost identificați arbori afectați de putregai de rădăcină sau de alte boli.

Continue Reading

Trending